şükela:  tümü | bugün
 • korona denen illetle savaşta, devlet ve üniversite hastaneleriyle beraber yer alan özel hastanelere ve çalışanlarına reva görülen muamele.

  özel hastaneler adı üstünde özel müteşebbis yatırımıyla kurulmuş ve hayatına devam eden sağlık kuruluşlarıdır. devletten 5 kuruş yardım almazlar, bütün tedariklerini, maaş, kira ve ödemelerini kendi bütçelerinden karşılarlar.

  şu günlerde 3. seviye yoğun bakım ünitesi bulunanlar pandemi hastanesi sayıldılar, bulunmayanlar da halkın virüs endişesi yaşaması nedeniyle bomboş, pandemi hastanesi olacağı günü bekliyor ( umalım ki bu olmasın, olduğu gün italya'yı geçtik demektir )

  çoğu sektör gibi özel hastane sektöründe de durum kritik, işten çıkartmalar başladı, maaşlar kiralar ödenmiyor.

  sağlık bakanlığına bağlı sağlık çalışanları alkışlanıyor, bakan bey her türlü desteği veriyor. haklarıdır, daha da fazlasını hak ediyorlar ama özel hastane çalışanları da unutulmamalı, onlar da ( biz de ) bu savaşın içinde, aynı riski alarak, gece gündüz deli gibi çalışıyoruz. maddi sıkıntıları geçtik basit bir maske, tulum desteği, hadi onu da geçtik bir teşekkür bile duymadan.

  biz buradan duyurmuş olalım, otellere destek veren devlet, özel hastaneleri rahatlatacak, yarınından endişe etmeden hizmete devam etmelerini sağlayacak destekleri geç olmadan sağlamalı.

  sağlığın özeli, devleti yok.

  edit : şuna destek vermeyen cahil ve bencil yazar arkadaş, umarım olmaz ama o gün gelip nefessiz kaldığında, yoğun bakım yatağı bulamadığında bu satırları hatırla.
 • geçen televizyonda izledim özel hastaneler birliği başkanı mıydı tam hatırlamıyorum ama adamın dedikleri cidden doğru.

  özetle adam diyor ki devlet bizim hastanelerimizi pandemi hastanesi ilan etti ve ücret almayacaksınız diyor. tamam almıyoruz da bu hastanenin elektriğini, suyunu, maaşlarını biz karşılıyoruz lakin baktığımız hastalar karşılığında devlet bize hiçbir ödeme yapmıyor. pandemi olduğundan normal hasta da gelmiyor ve ciddi zarardayız dedi. ya devlet, özel hastaneleri devlet hastanesi kapsamına alsın ve salgın geçene kadar kullansın sonra aldığı gibi bıraksın ya da bize destek olsun diyor.

  ben dinlerken hak verdim. otelcilere öncelik vermek yerine özel hastanelere öncelik vermek gerekir. gelir neredeyse sıfır gider çok yüksek. üstelik bu kişiler can kurtarmaya çalışıyor.
 • su an çalıştığım özel hastanede bütün ameliyatlar durdu.poliklinikler bomboş sadece pandemi nedeniyle hastaları kabul ediyoruz.hastane bu hastalardan para kazanmıyor resmen taşın altına elini koydu fakat kiralar,elektrik ,çalışan maaşları nice tüm giderler aynı şekilde devam ediyor.biz çalışanlar olarak bir yandan hastalığa yakalanırmıyım işten çıkartılırmıyım maaşımızı bu ay alabilecekmiyiz kaygısıyla işimize devam ediyoruz . şu an 5 arkadaşımız virüse yakalandı bir arkadaşımızında eşine geçti.özel hastanede çalışan sağlıkçılar sandığınız kadar paralar kazanmıyor.yoğun bakım hemşireleri asgari ücretten 200 -300 lira fazlasını en deneyimlisi bin lira fazlasını alıyor.tüm bunların yanında acaba ailemize bulaştırırmıyız kaygısıyla işimize devam ediyoruz.yinede herşeye rağmen görevimizin başındayız umarım bu kötü günleri bir an önce atlarız.
 • eksi algoritmasi yuzunden asagilarda kalmis baslik.

  umuyoruz ki bu magduriyet ozel hastanelerde yatan hastakarin hayatlarina ve hastane personeline acilar yasatmaz.

  hastane sahibi de en fazla maddi zarar gorur diye umuyorum
 • çok büyük bir özel hastanenin doktoruyum. parababası ağaların 1-2 yıl hasta gelmese çevirecek gücü vardır. ne doktora ne hemşireye hakkını vererek çalıştırmıyorlar. doktor, yönetim vs harici neredeyse tüm personel asgari ücretle çalışıyor, doktorun primi eksik veriliyor, o da elden veriliyor zaten. hastadan da %200 fark alınır, hele sigorta yoksa veya sgk’nın ödemediği bir işlemse ister 5000 der ister 500000. özeller maske almıyorsa parası olmadığı için değil, çalışanını düşünmediği için almıyor. düzgünce çalışan bir kaç özel hastane var kendilerini tenzih ederim.