• edit 1: @kuyu polisi yazarımızın #79888897 numaralı girdisi önemli bilgiler içeriyor.

uzun zamandır farkında olduğum bir durum olup rant için hasta ve yakınlarının kullanılmasıdır.
    yakın bir arkadaşım babasını kaybetti kanserden. kanserli hücreler tüm vücuda yayılmış artık malum sonu beklemekten başka bir çareleri kalmamıştı. tedavilerini devlet hastanelerinde devam ettiren arkadaşım hastane ev arası mekik dokudu.

babasını kaybetmeden 2-3 gün önce babasının durumu ağırlaşıyor ve yoğun bakıma yatırılması gerekiyor. bilin bakalım sonra ne oluyor? devlet hastanesinin yoğun bakımında yer olmadığı söyleniyor. özel hastaneye sevk etmemiz gerekiyor deniliyor ve hasta apar topar özel hastaneye naklediliyor.
    çok geçmeden hasta vefat ediyor.
    özel hastane için bulunmaz gelir kaynağı. devlet hastanesinde eceli gelen hastayı bir şekilde kendi hastanene çek, iki gün yatır sonra hasta morga paralar cebe. temiz iş. devletten yüklü miktarda konaklama, tedavi ücretleri tahsil edilsin. hastayı iyileştirme derdi yok, tedavi masrafı yok, dava açılma riski yok.

özellikle yaşlılar için yapıldığını düşündüğüm bu duruma farkında olmadan siz de maruz kalmış olabilirsiniz. ki benim bildiğim iki üç vaka var.

denilebilir ki devlet hastanelerinin yoğun bakımı gerçekten dolu olabilir ama bir rant olduğu ortada.

bununla ilgili bir iki arama yaptım google'da çıkan sonuçlar:
    radikal link

milliyet link
  • devlet hastanelerinin genel olarak yoğun bakımları dolu.. bunu gerçekten simsarlığa düşürenler var. özellikle istanbuldaki küçük hastaneler için.

bu sorunu çözmek çok kolay aslında, devlet bürokrasisi hantal olunca simsarlığa fırsat düşüyor

tam bir rezillik.
  • şehir hastaneleriyle sağlığı bile "rant sektörü" haline dönüştüren hükumetin eserlerinden birisidir bu tablo. yıllardır övündükleri yegane şeylerden biri olan sağlık sisteminin nasıl ayakta durduğunun en bariz kanıtıdır.
  • bir süre organ nakil koordinatörlüğü yaptığımdan bilirim, sistem şöyle işler: ağır komadaki hasta özel hastanenin yoğun bakım ünitesine sevk edilir. glasgow skalası 3 ün altına düşen hasta, - ki bu beyin ölümüne denktir- haftalarca yaşam destek ünitesine bağlanır. aslında beyin geri dönüşsüz ölmüştür. hastanın iyileşmesi ya da kendine gelmesi mümkün değildir. ama yoğun bakım yatağı ve yapılan işlemlerin ekonomik getirisi fazla olduğundan hasta yatakta insafsızca tutulur. kranial doppler ve apne testi gibi ölüm testleri de yapılmaz. en acısı da belki organ bekleyen hastalar için kullanılabilecek organlar da bu sürede kullanılamaz hale gelir. paralar kasaya, ex olan hasta da günlerce psikolojik ızdırap yaşayan ailesine teslim edilir.
  • bir şey soracağım babaannem 1,5 ay olacak devlet hastanesinden özel hastane yoğun bakımına sevk edildi,zatürre ve kalp yetmezliği nedeniyle hala entübe..

bu özel hastanenin bizden para talep etme gibi bir olayı olmaz değil mi?

sgk dan alacaklarını alıyorlar diye biliyorum çünkü kartal eğitim araştırma sevk etti ambulansla..

rahmetli dedemi de öyle yapmışlardı ama o 1 haftada vefat etmişti kalp krizinden..1 hafta yatmıştı özelde herhangi bir ödeme talep edilmesi bizden..

merak ettim bu konuda bilgisi olan dönebilir mi?

1,5 ay oldu neredeyse özel yoğun bakımda sevkli olarak..
hesabın var mı? giriş yap