şükela:  tümü | bugün
 • üst edit:
  bahsi geçen doktoru araştırdığımda sözlükte adına başlık açıldığını görünce eklemek istedim. olayın geçtiği hastane ve doktor deşifre olmuş olacak yapacak bir şey yok.

  bahsi geçen doktor 2013'e kadar ölüm belgesinin yazıldığı hastanede çalışmış. 2013'den itibaren bu özel hastaneye geçmiş ölüm 2013'ün temmuz ayında gerçekleşmiş. ben şahsen en az yedi aylık süreçte yaşanmış bir bildirim hatası olduğuna ikna olmadım. konu hakkında bilgisi olan kişi bu şekilde belirtmiş. biz hastanede bunu dillendirdiğimizde geçiştirilip susturulduk. bu tavır da kasıtlı yapıldığını düşündürttü.

  (bkz: hastasını bela olarak nitelendiren doktor)

  başlığın orijinali:

  "özel hastanenin ölüm oranlarını düşük göstermek için ölümleri 700km ötedeki devlet hastanesinde göstermesi"

  merhum bir sözlük yazarımızın 2013'deki vefatı sonrası şahit olduğum ailesinin tüm acıları üzerine bir de bunlar ile uğraşmak istememesi nedeni ile dava süreci başlatamadığımız ahlaksızlık.

  bahsi geçen özel hastanenin 300 kusur bin lira tedavi parası aldığı hastasını kaybedince 700 km ötedeki devlet hastanesi üzerinden ölüm belgesi çıkarması olayı.

  aylarca süren tedavi ve ölüm istanbul - kadıköy'de, ölüm kaydı ise samsum'da bir hastanede yapılmışıtır.

  uğraşacak halim ve ailesinin zamanında izni olmadığı için hastane ve hasta isimlerini sansürleyerek evrakı paylaşacağım ancak sizler de benzer sorunlar yaşarsanız dikkatli olun diye konuyu buraya taşımak istedim.

  dava açılsa hastaneye ne yaptırım gelir bu ülkede bilmiyorum ancak en azından ölümünüz durumunda hiç bir sorumluluk almayacak bir hastaneye para ödemeden çıkıp gidebilirsiniz diye düşünüyorum. aslında adını da yayınlayıp uzak durmanızı sağlamak lazım da neyse...

  sansürlenmiş evrak

  bu evrak bilgisayar üzerinden doldurulmuş bir evrak. istanbul özel x hastanesinde samsun y hastanesinin ölüm evrakının bulunmasını hata ile açıklamanın mümkün olmayacağını düşünüyorum. kaşe ise tedavinin yapıldığı hastanenin ve doktorunun kaşesi.

  ölen hastayı yoğun bakımda tutuluyormuş gibi gösterip para koparmaya çalışanı duydum ancak bu kadarına şahit olunca pes demiştim. kanser gibi ciddi bir hastalığın tedavisinde "sözde" uzmanlanmış bir hastane burası. giden hastalar belki de ölüm oranlarına bakıp gidiyor. ancak siz sadece tedavi olabilmiş hasta bilgilerine ulaşabildiğiniz, ölümler başka bir hastaneye yazıldığı için kandırılıyorsunuz.
 • bu konu ile ilgili yapılabilecek bir şey var ise bilen birileri tarafından yol gösterilmesi gerekir.

  başlık sahibi yazarın son paragrafındaki argüman çok mantıklı ve bir sürü hastayı ilgilendiren bir durum.

  t: ölüm üzerinden bile dolandırıcılık yapıldığını öğrendiğim olay. yuh arkadaş ya.
 • kendi şahit olduğum bir olayı anlatayım. dedem aniden rahatsızlanıyor. pankreas iltihabı diye bir hastalıkmış. ilk defa o zaman duyduk, neyse. ege üniversitesi acil kalabalık diye o tarihlerde açık olan hemen yan taraftaki şifa hastanesine götürüyor babam. bir iki tetkik sonrası, sanıyorum öleceğini tahmin edip gecelik 2000 tl gibi bir rakam istiyorlar. standardın çok üstünde bir rakam. maksat bizim hastanede ölmesin.

  babamlar mecbur ege üniversitesine yatırıyor. bir hafta sonra kaybediyoruz. sonuçta özel hastanede ölmemiş oluyor.
 • geçen yıl adıyaman'da da benzer bir olayın yaşandığı vahim olay. özel hastanede yoğun bakımda günlerce bekletildikten sonra devlet hastanesine hastayı göndermişlerdi,sonra hasta devlet hastanesinde öldü dolayısıyla ölüm devlet hastanesine yazılmış oldu. devlet hastanesi suç duyurusunda bulunmuş demişlerdi ama sonuç ne oldu bilmiyorum.
 • sistemi bilmeyen yazarların ahkam kesmesi gerçekten tuhaf.

  öncelikle öbs sisteminde doktor bir hastanede çalışıyor görünür. hastane değiştikten sonra sistemden hastane adını değiştirmeyi unutursanız eski hastanenin adı görünür sistemde. muhtemelen konuya sebep olan durum bunun değişmemesi.

  hadi diyelim ki yanlışlıkla bu belge başka hastane adına çıkartıldı. daha sonrasında bu belge öbs sisteminde kontrol edici merci tarafından hastaneye iade edilecektir. daha önce başıma geldiği için biliyorum. hastane değişmeyi unutmuştuk bildirim yaparken, ankara'da bunun ile ilgili birimi arayıp sistemden düzeltmek zorunda kaldık. kontrol edici merci farklı ilde göründüğü için iade etti sistemde ve hastaneye bilgi verdi, ayrıca mail adresinize iade edilen bildirim için uyarı maili geliyor.

  yani öyle bile isteye yapılan bir dolandırıcılık söz konusu değil.

  bu belge defin ruhsatıdır, problem olmaz. ama nüfus müdürlüğünde sorun yaşar vefat eden kişinin yakınları. hastaneye başvurup kendileri fark etmemişse değiştirsinler. genelde küçük yerlerde fark etmek daha kolay oluyor, istanbul biraz yoğun bir bölge olduğu için bilgilendirme gecikebilir.

  bir başka arkadaş dedim hasta oldu, gecelik 2000 lira istediler demiş. muhtemelen feto hastanelerinin sgk anlaşması feshedildiği döneme denk geldiler, çünkü hastalığa göre oda ücreti belirlenmez. odanın özelliklerine göre fiyat tarifesi vardır, otelcilik hizmeti olarak. bu tarifenin dışında absürt rakamlar kişiye özel olarak söylenmez. her özel hastanenin otelcilik hizmet ücretleri hastane politikasına göre düzenlenir, sgk ile ilgisi yoktur.

  bir akrabam x gün özelde yattı ama ölüm belgesi devlet hastanesinden verildi sitemi de var. bir hasta nerde ölürse belgesi oradan çıkar, bunun saati, günü, dakikası olmaz. diyelim ki sevk esnasında hasta vefat etti, ilk hastaneye girdi ambulans. özel ya da devlet hastanesi fark etmez; değerlendiren doktor cpr endikasyonu olmadığını söyledi ve müdahale edilmedi. bu kararı veren hekim adına dolar öbs belgesi. yani sen hastaya 30 gün yatırıp tedavi verdin, al bakalım bu hastanın öbs girişini sen yapacaksın anlayışı sakat bir anlayıştır ve günümüzde yeri yoktur.

  başlığa konu olan sorun ile ilgili bu kadar sözlükte algı çalışması yapmak yerine hastaneye başvurulsaydı keşke. zaten bir süre sonra düzeltilecek bir yanlış için nüfus müdürlüğünde sorun yaşamaktan kurtulurdu hasta yakınları.