şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bu konu ile ilgili yapılabilecek bir şey var ise bilen birileri tarafından yol gösterilmesi gerekir.

  başlık sahibi yazarın son paragrafındaki argüman çok mantıklı ve bir sürü hastayı ilgilendiren bir durum.

  t: ölüm üzerinden bile dolandırıcılık yapıldığını öğrendiğim olay. yuh arkadaş ya.
 • kendi şahit olduğum bir olayı anlatayım. dedem aniden rahatsızlanıyor. pankreas iltihabı diye bir hastalıkmış. ilk defa o zaman duyduk, neyse. ege üniversitesi acil kalabalık diye o tarihlerde açık olan hemen yan taraftaki şifa hastanesine götürüyor babam. bir iki tetkik sonrası, sanıyorum öleceğini tahmin edip gecelik 2000 tl gibi bir rakam istiyorlar. standardın çok üstünde bir rakam. maksat bizim hastanede ölmesin.

  babamlar mecbur ege üniversitesine yatırıyor. bir hafta sonra kaybediyoruz. sonuçta özel hastanede ölmemiş oluyor.
 • geçen yıl adıyaman'da da benzer bir olayın yaşandığı vahim olay. özel hastanede yoğun bakımda günlerce bekletildikten sonra devlet hastanesine hastayı göndermişlerdi,sonra hasta devlet hastanesinde öldü dolayısıyla ölüm devlet hastanesine yazılmış oldu. devlet hastanesi suç duyurusunda bulunmuş demişlerdi ama sonuç ne oldu bilmiyorum.
 • sistemi bilmeyen yazarların ahkam kesmesi gerçekten tuhaf.

  öncelikle öbs sisteminde doktor bir hastanede çalışıyor görünür. hastane değiştikten sonra sistemden hastane adını değiştirmeyi unutursanız eski hastanenin adı görünür sistemde. muhtemelen konuya sebep olan durum bunun değişmemesi.

  hadi diyelim ki yanlışlıkla bu belge başka hastane adına çıkartıldı. daha sonrasında bu belge öbs sisteminde kontrol edici merci tarafından hastaneye iade edilecektir. daha önce başıma geldiği için biliyorum. hastane değişmeyi unutmuştuk bildirim yaparken, ankara'da bunun ile ilgili birimi arayıp sistemden düzeltmek zorunda kaldık. kontrol edici merci farklı ilde göründüğü için iade etti sistemde ve hastaneye bilgi verdi, ayrıca mail adresinize iade edilen bildirim için uyarı maili geliyor.

  yani öyle bile isteye yapılan bir dolandırıcılık söz konusu değil.

  bu belge defin ruhsatıdır, problem olmaz. ama nüfus müdürlüğünde sorun yaşar vefat eden kişinin yakınları. hastaneye başvurup kendileri fark etmemişse değiştirsinler. genelde küçük yerlerde fark etmek daha kolay oluyor, istanbul biraz yoğun bir bölge olduğu için bilgilendirme gecikebilir.

  bir başka arkadaş dedim hasta oldu, gecelik 2000 lira istediler demiş. muhtemelen feto hastanelerinin sgk anlaşması feshedildiği döneme denk geldiler, çünkü hastalığa göre oda ücreti belirlenmez. odanın özelliklerine göre fiyat tarifesi vardır, otelcilik hizmeti olarak. bu tarifenin dışında absürt rakamlar kişiye özel olarak söylenmez. her özel hastanenin otelcilik hizmet ücretleri hastane politikasına göre düzenlenir, sgk ile ilgisi yoktur.

  bir akrabam x gün özelde yattı ama ölüm belgesi devlet hastanesinden verildi sitemi de var. bir hasta nerde ölürse belgesi oradan çıkar, bunun saati, günü, dakikası olmaz. diyelim ki sevk esnasında hasta vefat etti, ilk hastaneye girdi ambulans. özel ya da devlet hastanesi fark etmez; değerlendiren doktor cpr endikasyonu olmadığını söyledi ve müdahale edilmedi. bu kararı veren hekim adına dolar öbs belgesi. yani sen hastaya 30 gün yatırıp tedavi verdin, al bakalım bu hastanın öbs girişini sen yapacaksın anlayışı sakat bir anlayıştır ve günümüzde yeri yoktur.

  başlığa konu olan sorun ile ilgili bu kadar sözlükte algı çalışması yapmak yerine hastaneye başvurulsaydı keşke. zaten bir süre sonra düzeltilecek bir yanlış için nüfus müdürlüğünde sorun yaşamaktan kurtulurdu hasta yakınları.