şükela:  tümü | bugün
 • birisini aldatırken bunun kapalı kapılar arkasında yapılması, bunun da dolaptan ya da ordan bir yerden kameraya çekilmemesi gereğidir.
  kısaca; yaptığın legal olmayan birşeyi başkalarının bilmemesini isteme hakkıdır. yani genelde bu manada kullanıldığını görüyoruz ortamlarda. ben yaparım, sen bakmadır.
 • facebook, twitter gibi önde gelen sosyal paylaşım siteleri sebebiyle yavaş yavaş son bulmaya başlamıştır.
 • ileri demokrasilerde olmayandır.
 • internet uzerinde, siz istemediginiz surece ifsa olmayan gizlilik.

  ha devlet devlettir. devletligi tutarsa, bilgilerinize ulasir tabii, iste o zaman ifsa olur. bu durumda hangi sitede oldugu farketmez bilgilerinizin.
  mesela sozlukte yazmak, public bir facebook hesabina sahip olmaktan daha cok ifsa eder ozel hayatinizi.

  mesela;
  sozlukte yazdiginiz her entry, baskalarinin sizin hangi saatlerde bilgisayar basinda oldugunuzu(denemek isteyen, birini badi liste eklesin, o kisinin entry girdigi saatleri 1 ay kontrol etsin, uyku saatine kadar, sictigi bokun rengine kadar bilgi sahibi olursunuz), hangi konulara merakli oldugunuzu, hobilerinizi ve diger butun bilgileri ogrenmesine yol acar. facebook'ta gorecegi en fazla 2 fotograf olur, bi' de gecen cumartesi gittiginiz bar'a check-in yaptiginiz arkadaslariniz. ki, o tarz sitelerde istediginiz insani engelleme sansiniz var. sozlukte sadece mesajlarini engellersiniz, sizi takip edebildigi gercegini degistirmez.

  yani, tekrar demem odur ki, internet uzerinde, siz istemediginiz surece ifsa olmaz bu gizlilik.
 • anayasa da buna ilişkin bir kanun yer almaktadır.
  ayrıca özel hayatın gizliliğini ihlal edenlere çeşitli yaptırımlar uygulanmaktadır.
  peki ya bu ne kadar sağlanabiliyor ?
  her ne kadar kanunlarla özel hayat güvenceye alınmış olsa da günümüz de özel hayatın gizliliği filan yok.
  burada tek bir konu üzerine yoğunlaşacağım.
  artık devrimiz teknoloji devri. bunu hepimiz biliyoruz.
  herkesin elinde en azından görüntülü bir cep telefonu var. daha çeşitli kayıt altına alabilen cihazları saymıyorum bile.
  eskiler anlatır. az çok onlardan aşinayız bazı şeylere. bundan yıllar önce görüntü almaya yarayan cihazları bırak, cep telefonu bile yokmuş. dolayısıyla eskilerde sıkça rastlanan bir durum değil, herşeyi kameraya çekmek, kayıt altına almak vs.

  şimdilerde en basiti yolda yürürken bile canlı canlı 24 saat adım adım kayıt altına alınıyorsun. üstelik bu kameralar birçok cadde ve sokakta var artık. adam belki sevgilisiyle buluşacak ve kimseye söylemek istemiyor. bir bahane uydurup falanca yerine filanca yere gidiyorum diyor evdekilere. hadi bakalım canlı canlı kameralar çekiyor. nerede özel hayatın gizliliği?

  hadi onu geçelim. asıl söylemek istediğim; bazen televizyonlarda haberlerde görüyoruz. ''etraftaki kalabalığa aldırış etmeyen iki şahıs birbirleriyle tartışıyorlardı'' ya da ''iki sevgili romantik anlar yaşıyordu'' gibi..
  bunları haber yapanların birçoğu insanları habersizce çekerek yapıyor..

  son olarak da; dolmuşta kendinden haberi olmayan, belki de akıl sağlığı yerinde olmayan garip garip hareketler yapan bir adamcağızın habersizce arka koltukta oturan biri tarafından telefonuyla videoya çekmesi, bu olay hakkındaki düşüncelerimi iyice pekiştirdi. her ne olursa olsun bir insanın, başka bir insanı habersizce çekerek, kimbilir çeşitli sosyal ortamlarda eğlence vs. amaçlı görüntülerini yayınlayacak olması hiç hoş değil..
 • saygı duyulması gereken. tamam iyi hoş da özel hayat diyince sanki çok acaip şeyler yapıyomuşuz gibi duyuluyor. ev-iş. nerede özel anlamadım.
 • 17 şubat 2010’da kabul edilen kamu düzeni müsteşarlığı yasasında yer alan ‘’veri, bilgi ve belgeleri toplamak’’ maddesi, anayasa'ya göre özel hayatın gizliliği ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle, iptali istemiyle anayasa mahkemesine yapılan başvurunun sonucunda bazı üyelerin görüşleri;

  "yasa, veri, bilgi ve belgelerin kişisel veri ve bilgileri kapsamadığı yönünde bir güvence içermemektedir. bu nedenle kural, anayasa’nın 20. maddesinde güvence altına alınan temel hakka karşı yapılmış pervasız bir müdahaledir."
  osman paksüt

  "benjamin franklin 1755’de ‘geçici güvenlik için özgürlüğünü feda edenler, ne özgürlüğü hak eder, ne de güvenliği’ demiştir. bu yetki, özgürlük-güvenlik dengesi gözetmeden, güvenliği özgürlüğe öncelemektedir. demokrasilerde güvenlik ve özgürlük birbirini tamamlayıcı olup, taraflardan birinin kazanıp diğerinin kaybettiği sıfır toplamlı bir oyun değildir."
  engin yıldırım

  "bu kural sınırlama getirilmediğinden kişilerin temel hak ve özgürlüklerini de kapsayacak biçimdedir. kişilerin özel hayatlarını ilgilendiren veri, bilgi ve belgeler, resmi makamların keyfi müdahalelerine olanaklı hale getirilebilir."
  fulya kantarcioğlu

  "kişisel veriler ancak kanunda öngörülen hallerde veya kişinin rızası ile düzenlenebilir. yasadaki kural, temel hak ve özgürlüklere müdahale niteliğinde de olsa, her türlü kişisel veri, bilgi ve belge toplanabilecektir."
  mehmet erten

  "yetkinin müsteşarlığa verilmesi, kişileri idareye karşı korunmasız duruma getirmekte olup, bu haliyle anayasa’nın 20. maddesindeki kişisel veri, bilgi ve belgelerin korunması hakkına aykırıdır"
  ayla perktaş

  sonuç: iptal istemiyle yapılan dava başvurusu reddedilmiştir. kamu düzeni müsteşarlığı özel hayatın gizliliği kapsamına giren bilgiler de dahil ‘’veri, bilgi ve belgeleri toplayabilme’’ yetkisine sahiptir.

  http://www.gazeteport.com.tr/…n-pervasizlik-tepkisi
 • devlet elini donumun icinde gezdiriyorken eski sevgilimin ozel hayatima saygi duymasini beklemek sanirim biraz hayalcilik olacakti. gene de kahrolsun polis devleti kahrolsun fasizm diye her gun slogan atarken 64 senedir tanidigi adama fasizmin daniskasini uygulayan insanlara soylenebilecek iki cift laf olmali diye dusunuyorum.

  gel gelelim özel hayatın gizliliği kavramini dizilerden ogrenen, onu oyle bilen insanlara bu mevzuda laf anlatabilecek kisi suphesiz ben degilim. anlatabilecek olsam o koca 76 senede anlatabilmis olurdum. anlatabilecek olan olsa olsa tayfun güneyer olur, birol guven olur.

  özel hayatın gizliliği canini sikan ilk kisisel alginda yerle bir edebilecegin seydir. taaa 2 (iki) aydir karsi durdugun her seyle celismen pahasina hem de.