şükela:  tümü | bugün soru sor
 • en kisa zamanda %50'ye cikarilmasi gereken vergi. ipini koparan cep telefonu almis memlekette, zengin ettik finlandiyalilari, isvecleri, fransizlari.
  edit: "evet denyoyum sağane :d "
 • kdv yeterli görülmemiş olacak ki tüm telefon faturalarında bulunan %25 şeklinde ilave götümüze giren vergi. (neye kime belli diil)
 • 1 ocak 2003 de kalkmış vergi. (bkz: söyleyenin yalancısıyım)

  *edit: söyleyen yalancıdır.
 • her türlü iletişim olanağını kapsayacak şekilde genişletilen vergi türü ve tahmin edebileceğiniz üzere bunlara internet ve internet tabanlı iletişim olanakları da dahil...yani bundan sonra internet erişiminiz en az %15'ten başlayan oranlarda pahalılaşacak...

  http://turk.internet.com/…igoster.php3?yaziid=10470
  http://www.tuketiciler.org/haber.asp?id=493
 • bazı kanunlarda ve 178 sayılı kanun hükmünde kararnamede değişiklik yapılması hakkında kanun

  resmi gazete yayın : 31 temmuz 2004 sayı : 25539
  kabul tarihi : 17 temmuz 2004 kanun no : 5228

  madde 38. - 13.7.1956 tarihli ve 6802 sayılı gider vergileri kanununun 39 uncu maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

  madde 39. - 406 sayılı telgraf ve telefon kanunu uyarınca telekomünikasyon kurumuyla görev veya imtiyaz sözleşmesi imzalamak veya bu kurumdan ruhsat veya genel izin almak suretiyle telekomünikasyon alt yapısı kurup işleten veya telekomünikasyon hizmeti sunan işletmecilerin;
  a) her nevi mobil telekomünikasyon işletmeciliği kapsamındaki (ön ödemeli kart satışları dahil) tesis, devir, nakil ve haberleşme hizmetleri % 25,

  b) radyo ve televizyon yayınlarının uydu platformu ve kablo ortamından iletilmesine ilişkin hizmetleri % 15,
  c) (a) ve (b) bentleri kapsamına girmeyen diğer telekomünikasyon hizmetleri % 15,

  oranında özel iletişim vergisine tâbidir.
  bakanlar kurulu, % 25 oranını % 10'a, % 15 oranlarını ise ayrı ayrı veya birlikte % 5'e kadar indirmeye ve bu oranları kanunî oranlarına kadar artırmaya yetkilidir.
  mobil telefon aboneliğinin ilk tesisinde (operatör değişiklikleri hariç) yirmimilyon lira ayrıca özel iletişim vergisi alınır. bu tutar, her yıl bir önceki yıla ilişkin olarak 213 sayılı vergi usul kanunu hükümlerine göre belirlenen yeniden değerleme oranında artırılmak suretiyle uygulanır. hesaplanan tutarın yüzde beşini aşmayan kesirler dikkate alınmaz. bakanlar kurulu, bu şekilde tespit edilen tutarı % 50'sine kadar artırmaya veya yarısına kadar indirmeye yetkilidir.

  verginin mükellefi; birinci fıkrada sayılan telekomünikasyon hizmetlerini sunan işletmecilerdir. verginin matrahı, katma değer vergisi matrahını oluşturan unsurlardan teşekkül eder. bir aya ait özel iletişim vergisi, izleyen ayın onbeşinci günü akşamına kadar beyan edilerek aynı süre içinde ödenir. bu verginin beyan ve ödenmesine ilişkin olarak 47 ve 48 inci madde hükümleri uygulanmaz.
  bu maddede hüküm bulunmayan hallerde, 3065 sayılı katma değer vergisi kanunu hükümleri uygulanır. telekomünikasyon işletmecilerinin; imtiyaz veya görev sözleşmeleri, ruhsatlar veya genel izinler uyarınca hazineye ödeyecekleri payın hesaplanmasında özel iletişim vergisi dikkate alınmaz. özel iletişim vergisi, düzenlenecek faturalarda ayrıca gösterilir.

  bu vergi, katma değer vergisi matrahına dahil edilmez, gelir ve kurumlar vergisi uygulamasında gider kaydedilmez ve hiçbir vergiden mahsup edilmez. tahsil edilen vergiden, 2.2.1981 tarihli ve 2380 sayılı kanun ile 27.6.1984 tarihli ve 3030 sayılı kanuna göre mahalli idarelere pay verilmez.

  bu vergiye ilişkin usul ve esaslar ile verilmesi gereken beyannamelerin şekil, muhteva ve eklerini belirlemeye maliye bakanlığı yetkilidir.
 • http://satis.superonline.com/…kampanya/kampanya.jpg ilanındanda görüldüğü üzere internet kullanıcılarına da yüklenen vergidir.
  (bkz: vatandas sikme odakli devlet anlayisi)
 • oldukca talihsiz bir isimlendirmeye sahiptir; 100-200 kisilik kabileler halinde yasiyor olsaydik ve bir mafya babasi evimize gelen telefon, internet, kablotv faturalarinin belli bir kismini kendisine odememizi sart kossaydi, buna da bir isim koysaydi, eminim ki 'ozel iletisim vergisi'nden daha kotu bir isim bulamazdi.

  gecenin bu vaktinde oturmus dusunuyorum; (elimdeki 341 milyonluk faturanin da etkisi var simdi, yalan olmasin) bu iletisimi "ozel" yapan nedir diye. hemen aklima diger iletisim yontemleri geliyor, ornegin sabah marketteki kasiyer ile de iletistim; "500 bin lira bozuk var, vereyim mi" dedim tam olarak. bu iletisimi bizzat kendime ait ses tellerim ve kulaklarim sayesinde yapiyor olmam ile, bir levent kirca skecinden firlamis kazik formatindaki fatura sayesinde bedelini son kurusuna kadar odeyecegim bakir teller ve kendime ait bilgisayarim ile yapiyor olmam arasindaki fark nedir?

  bence bu vergi sadece internet,telefon, kablotv gibi hizmetlerden degil- iletisim kurmak icin kullanilan her yontem icin alinsin, ya da en azindan adam akilli bir isim konsun.. sanki ankara istanbul arasinda wormhole yaratmisim da madde transferi yapip para kazaniyorum anasini satayim.. "isimsiz vergi" yaz, "ayakta itekleme vergisi" yaz, ne bileyim "para lazim vergisi" yaz- ama ozel iletisim vergisi nedir allahaskina ya?
 • 2004 yılında 1,9 katrilyon liralık (1,9 milyar ytl) tahsilatla devletin konsolide bütçe gelirlerinin(kbg) binde 15,7'sini oluşturan gelir kalemi. 2005 yılında tahsilatın 2,875 milyar ytl'ye, kbg içindeki payın da binde 20,7'ye yükselmesi bekleniyor.
  kaynak: 2005 yılı bütçe gerekçesi sayfa 46(http://www.bumko.gov.tr/…/2005bgerekce/bolum123.pdf)