*

şükela:  tümü | bugün
 • genellikle devlet dairelerinde bulunan bir yonetici. ne yaptigi tam olarak bilinmese de kalemlerle bir ilgisi yok sanirim. ust duzey yoneticilerin is akislarini yoneten bir birimin muduru olarak tahmin ediliyor...
 • pekala bir devlet dairesinde demirbaş listesinde kayıtlı özel kalemlerin yönetiminden sorumlu kişi de olabilir. özel kalemden kasıt tam olarak nedir bilinmez. hangi kalemler özeldir hangileri değildir anlayabilmek zor. bu kalemlere özel olma hakkını kimin verdiği de belirsiz. kalemden kasıt yazmak için kullanılan gereçler mi yoksa bazı aktivite ve görevler mi tam olarak tanımlanmamış durumda. varın siz bu kişinin görevinin ne kadar zor olduğunu düşünün. bu kadar belirsizlik içinde müdürlük yapmaya çalışmaktadır kendisi.
 • yönetici sekreterlik müessesesinin devlet dairelerindeki adıdır.
 • (bkz: özel kalem)
 • ingiltere'de magna carta ile birlikte tohumları atılan demokratik temsil sisteminde önemli işlevlere sahip bürokratik yapıtaşlarından biri.

  birleşik krallık'ta "special pencil managers" olarak anılan özel kalem müdürleri, bugün yüzyıllardır süregelen güçlü bir kurumsal geleneği temsil etmekte ve kraliyet ile parlamento arasındaki güç dengesinde, eşgüdümü sağlamaya yönelik kritik roller üstlenmektedir.

  .

  *
 • adındaki "özel" kelimesinden dolayı böyle bir rahatlık, bir salaşlık hissi uyandıran müdürlük. en azından denizli belediyesi için böyle olmalı. insan belediyenin resmi sitesine koyulacağını bile bile tişörtlü vesikalık fotoğraf verir mi arkadaş? bedavadan memur oluyorsun, hiç olmazsa kendine biraz çeki düzen ver değil mi? en iyimser ihtimalle, o kadar alelacele olmuş ki atama, adam fotoğraf çektirmeye fırsat bulamamış, yazık.

  denizli belediyesi özel kalem müdürü
 • bedavadan memurluktur. sınavla alınmaz. teklif ve tasdik ile işe alınır. birilerinin torpilini alır, sonra da ''teklif'' ile özel kalem müdürü olursunuz. zeytinburnu belediyesinde özel kalem müdürlüğü görevini icrâ eden şahsiyetin sonra bir anda kendisini başbakan yardımcısı numan kurtulmuş'ün özel kalemi olarak bulması da bu nev'indendir. birçoğu iş ve dil bilmez. en dandik üniversitelerden mezun olurlar. bu yüzden çoğunun biyografisi internette yoktur. olanları bir inceleyin, gülmekten yerlere yatarsınız.

  bu tür bedavadan memur olunan başka kadrolar da vardır: başbakanlık müşavirliği gibi. başmabeyncilik gibi... pardon o kalkmıştı.