*

şükela:  tümü | bugün
 • genel kurmay başkanlığı'na bağlı özel kuvvetler komutanlığı mensupları. abd desteği ile kurulmuştur. şuan dünyada insan gücü ve bireysel yetenek bakımından daha iyisi yoktur. pkk nın önde gelen isimlerinden şemdin sakık ı ve bölücübaşı nı yurtdışında yakalayıp getirenler yine bu birliklere mensup subay ve asstsubaylardır.

  kurs süresi yaklaşık 800 saat olmakla birlikte 2 buçuk sene yurt dışında istihbari eğitimler alırlar.
 • almanya'da yapılan şampiyonada amerikan ranger ve delta force kuvvetlerinin eline veren kuvvet komutanlığıdır. gönül ister ki bu başarı ortada kalmasın. counter strike'ta "türk özel kuvvet timi" bulabilelim, hatta oyunu bile çıkmalı...
 • türk silahlı kuvvetleri'nin kuzey irak'taki pkk terörist örgütüne yönelik yaptığı hava operasyonlarında bahsedilmeyen kahramanlarımız. yapılan her operasyonda bizler televizyonlardan uçakların çektiği görüntüleri izliyoruz, sanıyoruz ki uçaklarımız verilen koordinatlara tam isabet yapıp geri dönüyor. ama bu behsedilmeyen gururlarımız o izlediğimiz görüntülerde, füzenin vurma anında bile hedefin 750 metre yakınında durup, kızılötesi lazerle işaretleme yapıyorlar. evet onlar kandil'e gidip geri dönüyorlar biz burda kıçımızın üstünde otururken.
 • eğitimleri oldukça zorludur. dikkat ve dayanıklılık ön plandadır.

  misal bir ekip on altı ila on sekiz saat arası bir intikale çıkar. akabinde bir saat uyku molası verilir. elemanlar döverek uyandırılıp bir odaya alınır. yüzlerine parlak bir ışık tutulur. çıktıktan sonra odada gördüğü üç nesneyi söylemeleri istenir.

  veya aynı şekilde uzun bir intikal sonrası ekibe bir saat uyku izni verilir. akabinde döverek uyandırılırlar ve anadilleri haricinde önceden belirlenmiş bir dilde konuşmaları istenir.

  ümit özdağ yakında türkiye ve diğer ülkelerdeki muadilleri hakkında bir kitap çıkaracak, daha da detaylara girecek.
 • ekipmanları hala değişmemiş.çarşıda 5-10 liraya bulabileceğiniz kamuflajları olan.sadece ithal amerikan silahlarına dürbün takılı olan ve 2 yıllık eğitim gören kişilerdir
 • dünya özel kuvvetler yarışmasında bordo bereliler dört defa üst üste şampiyon oldukları için karizması yerlerde olan amerika bundan sonraki yarışmaları iptal etmiştir.
 • bugüne kadar sadece ordu içinden gönüllülük esasıyla personel alımı yapılan buraya ilk defa ordu dışından personel alımı yapılacak. boşuna demiyoruz ak-silahşörler yetişiyor diye. bizim "demokrasi"nin yılmaz savunucusu ak-sikahşörler işte burada eğitim alacak. vatana millete hayırlı uğurlu olsun
 • dışarıdan personel alımı yapılacak olan askeri birim.

  daha önceden özel kuvvetlere alım şu şekilde yapılırdı. yılın belli bir döneminde tsk içinde bir yazı yayımlanır ve gönüllülerin başvurması istenirdi. elbette sadece muvazzaf personelin başvurması istenirdi çünkü sözleşmeli olup tsk'da çalışan subay/astsubay'dan buraya girmek isteyenler aslında yunan ordusunun askerleriydi! ve poşetlerden! asla bordo bere olmazdı! hatta buranın reklamını yapmaya gelen özel kuvvetler mensubu tipler yeni mezun subay/astsubayı bir yere toplar "sözleşmeliler çıksın arkadaşlar" diyerek yunan ordusu askerlerini! salon dışına çıkartır ve kalan muvazzaflara nasıl kahraman olacaklarını anlatırdı. zaten o kahramanları! da 15 temmuz darbe girişiminde gördük!

  gelelim işin aslın, buraya başvurmak isteyen varsa iyi okusun.

  normalde muvazzaf subay/astsubaysanız okuldan çıkınca sizin bir sınıfınız olur. mesela piyade olursunuz piyadecilik öğrenirsiniz. ikmalci olursunuz ikmalciliği öğrenirsiniz sonra isterseniz gider özel kuvvete girer dağda terörist kovalamaya başlarsınız. diyelim ki başınıza bir olay geldi, çatışmada yaralandınız veya trafik kazası geçirdiniz ve özel kuvvetlerde kalma yetinizi kaybetteniz. o zaman durumunuzu değerlendirirler ve eğer özel kuvvetler bünyesinde geri hizmette bir işe yararsanız sizi kuvvetinize geri göndermezler. ama eğer geri hizmette sizi değerlendirecek yer yoksa sizi eski kuvvetinize ve görevinize geri döndürürler. kısacası daha önceden bildiğiniz ama uzak kaldığınız bir işe geri dönersiniz. yeni girecek arkadaşlar ise, diyelim ki girdiniz, sınıfınız piyade oldu ve 10 sene boyunca özel kuvvetlerde kaldınız. hasbelkader bir iş geldi başınıza ve artık dağda gezemeyecek kadar sağlığınız kötü. o zaman sizi %90 kara kuvvetlerinin bir er eğitim alayına gönderecekler ve yeni gelen tiplere sağa dön sola dön yaptıracaksınız, esrarkeşlerle uğraşacaksınız, bir ton gereksiz bürokrasi yığılacak tepenize vs vs. ama en önemlisi daha önceden hiç bilmediğiniz bir ortama gireceksiniz. hiç bilmediğiniz mesleki adetleri kaç yaşından sonra öğrenmeye çalışacaksınız. yani hayvan gibi uyum problemi yaşayacaksınız.

  bu arada size bonus olarak bozulan bir sağlık ve yeni gittiğiniz yerdeki subay/astsubaylar arasındaki berbat okulculuk/devrecilik baskısı kalacak. subaysanız psikolojik olarak adamı berbat eder bu baskı. yok ben harbiyede şöyleydim, yok bizim bir kadet vardı şöyle yaptı, yok menteş kampında böcek yedik vs vs diye başlarla sonra sana dönerler "ooo paşam biz 8 sene okuduk bu rütbe için sen geldin 1 sene aldın hadi bakalım" diye manalı manalı konuşurlar. bu gene iyi yüzüne söylenenler, bir de arkanda "ya siktiret ipneyi zaten poşetin teki, daha selam vermeyi bilmiyor gelmiş subay yapmışlar" derler kariyerini keserler, dedikodunu yaparlar, her hareketin yargılanır, ezerler, aşağılarlar. elbette özel kuvvetlerden gelenlerin çoğunun psikolojisi azıcık bozuk olduğundan (mesleki deformasyon) siz bu tip laflara en fazla 1 defa katlanırsınız, ikinciye duyduğunuzda o lafı edenin ağzına tabancanızı sokar üzerine psikolojik olarak rahatsız damgasını da yer sonra orda burda atıl görevlerde, yok inzibat komutanı, yok kıytırık bir yerde bilmem ne kısım amiri yapılarak emeklilik beklemeye başlarsınız. ama o emeklilik gelmez beyler, o 35 sene geçmez...

  özel kuvvetler gibi yerler tsk'nın zor yerleridir. hep 25 yaşında kalmayacaksınız. bu işin 40 yaşı da var. binbaşı olurum, yarbay olurum otururum komutan olurum emir veririm demeyin, özel kuvvetler operasyonel birimdir. yeri gelir albayı bile dağa çıkar haberiniz olsun. 25 yaşında o sırttaki 35 kilo teçhizat tüy gibi gelir ama 40 yaşında sanki tonlarca ağırlık taşıyormuş gibi hissedersiniz.

  eğitim sürecini saymıyorum orası çok zor. öyle tv'de izlediğiniz doğal yaşamda hayatta kalma ve bedeni zorlama belgesellerini alın 100'le çarpın ancak aynı seviyeye gelir. bir örnek vereyim "basit bir eğitimleri" (kendi ifadeleri bu) bunların yüksek irtifadan paraşütle atlama eğitimleri var böyle oksijen maskeli filan. bir haftada (5 iş günü) sabahtan akşama dek sürekli atlarlar. yani öyle aman 1 defa atladık yeter denmiyor. atlatan uçağın ekibi günde 2 defa değişir ama o atlayanlar aynı günde 3 hatta 4 defa atlar. bakın bu kolay eğitim.

  düşünen herkese başarılar.
 • yeni bir star tv dizisi.. çekimler başladı başlayacak. yapımcı tims, senarist poyraz karayel'in yazarı ethem özışık...