şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bordo bereliler olarak bilinen askeri personelin bağlı olduğu komutanlıktır. 1992 yılında tsk resmen bu komutanlığın kurulduğunu açıklamıştır. kaynağını gönüllülük esasına göre kıtalardan veya sınıf okullarından, yapılan test ve mülakatları geçenler arasından sağlar. kabul edilenler 3,5 yıllık sıkı bir eğitime alınır, eğitim bitiminde görüldüğünde kaçılacak adamlar ortaya çıkar.
 • kuzey ırak'ta bazı mensuplarının başına amerikan askerleri tarafından çuval geçirilen ve bir süre için esir alınan özel birlik.
  türkiye'de ne siyasi ne askeri otorite, bu olayın gerçeğini açıklayamadı ve hesabını soramadı.
  özel kuvvetler komutanlığı'nın, abd'de eğitim gören subay sayısı bakımından ilk sıralarda olması, ironik bir hadiseydi.
  her ne kadar kamuoyunda özel harp dairesi'nin yerine ikame edildiği şeklinde bir inanış mevcut ise de, zannımca bu doğru değildir.
 • kurulus tarihi 1952'dir.(savunma yuksek kurulu karari ile "milli avci birlikleri" adi ile).

  1992'de ozel kuvvetler adini alirlar ve komutanlik olarak deklare edilirler.
 • kolordu seviyesinden tümen komutanlığına indirilerek 4 yıl önceki haline dönüştürülmüştür. komutanlığı'na da tümgeneral yıldırım güvenç atanmıştır.
 • bordo klavyelilerin nedense hakkında pek bir şey yazamadığı özel birlik.
 • halk arasında bilinen adı bordo bereliler olduğu için kimse buraya yazmıyor olabilir mi? ne yazsınlar adamlar amk?

  ''ay ben bunu bordo bereli başlığına yazdım ama en iyisi buraya da yazayım, çünkü...''
  neden lan?

  olm iyice sıyırmaya başladınız ha.

  ankara'nın gölbaşı ilçesinde bulunan, kolordu seviyesindeki komutanlık. halk arasında bilinen adıyla bordo bereliler.
  bazılarının niyeyse gece 3'te uyanmasına sebebiyet vermiştir. kabus mu gördün amk? merak etme senin boklu donun için bordo bereliler gelmez. uyu sen.
 • aslında görevlerinin halkı örgütlemekten ibaret olduğunu bildiğim, anlatıldığı gibi efsane olmayan, sadece ciddi eğitimden geçmiş (kim o eğitimden geçse o da ökk bünyesine doğrudan girer) insanlar. tugay olduklarını sanıyorum. evvelce kolordu imişler ama yaş onları tugaya düşürmüştü. neyse, efsanelere inanmayın, onlarda insan.
 • yapılan sözde darbe'yi büyümeden kontrol altına alan birlik.

  çomarların biz darbe bastırdık salaklığını bir kenara bırakırsak darbeye katılmayan binlerce subay sayesinde siz cahil hayvanlar şu an meydanlarda idam isteriz diye böğürüp laikliğe sövebiliyorsunuz.