şükela:  tümü | bugün soru sor
  • üst edit: burada beni reşit olmadığım için -ki reşitim- küçük gören yahut "liseli" damgası yapıştırıp yazdıklarımı ciddiye almayan, özelden küfür eden yazar müsveddelerini, ileride çoluk çocuğa karıştığında evladı boktan eğitim sistemi yüzünden dara düştüğünde göreceğim. o zaman da evladınız için aynı şeyleri düşünebilecek misiniz hadi bakalım. kaldı ki, sizler de bu yollardan geçtiniz, geçiyorsunuz. dolayısıyla yazdıklarımın doğru olduğunu siz de biliyorsunuz. yapmayın.

devlet lisesinde okuyan ve üniversite sınavına hazırlanan birisi olarak canımı sıkan olaydır.

özel liseler, en azından benim yaşadığım yerdeki özel liseler, öğrencinin hak etmediği bir şekilde bütün yazılı notlarına yüksek puanlar girerek öğrencinin diploma puanını arşa çıkarıyor. dolayısıyla bu öğrenciler, havadan sudan aldıkları yüksek diploma puanlarıyla yks sıralamasında birçoğumuzun önüne geçiyor.

yaşadığım yerdeki özel lisenin birinde, öğrencilerin bir sınıfta toplatılmasının ardından öğretmenlerinin yazılı cevaplarını tahtaya yazması suretiyle bir günde 9 yazılının bitirildiğini duydum. yazılı notları bu şekilde verilen öğrencilerin alacağı diploma puanını varın siz düşünün. daha neler neler var da, yazmaya elim varmıyor.

götümüzü yırta yırta çalıştığımız üniversite sınavında, bu öğrencilerin sırf özel lisede okudukları için sıralamada önümüze geçecek olması zoruma gidiyor. isyanım var.

edit: durumun böyle olmadığı özel liseler elbette vardır, onları dışarıda tutarak ve çevremde gördüklerimi baz alarak yazdım.
  • bedavadan değil yıllık ortalama 20.000 tl karşılığında verilmesidir. eğitimde fırsat eşitsizliğinin en büyük göstergesidir, çünkü üniversiteye girişte bu notların oluşturduğu puan ile ortak sınav sonucu alınan puan birleştirilerek sıralama oluşturulur. diğer paraya dayalı fırsat eşitsizliklerinden farklı olarak başarısız birinin başarılı hale gelmeden başarılıların önüne geçmesine sebep olur.*
  • haklı isyandır, hiç şüphesiz böyle boş beleş tiplere peşkeş çekilen her not gelecekte başımıza büyük sorunlar açacaktır. her şeyi geçtim mesleğini hakkıyla yerine getirmek gibi bir kaygısı yoktur bunların. mimar olup bina tasarlasa çökecek, mühendis olup board çizse alev alacak, doktor olup hasta ameliyat etse hastanın ex olacağı tiplerdir, bahsettiklerimiz. bunun bir üst versiyonu da para basıp özel üniversitede okumaktır. sınavlardan ortalama bir puanı dahi alamayacak tipleri rahatlıkla mezun etmek aptalcadır. eğitim sisteminin bu hale gelmesinin sorumlularından biridir bunun gerçekleşmesini sağlayan vizyonsuz, geri kafalı eğitimciler. diplomanın cehaleti yok etmediği gerçeğini de göz önüne alırsak bir an önce engellenmesi gereken uygulamadır. ne zaman ki toplum içerisinde haksızlığın ve eşitsizliğin her türlüsünü durduracağız işte o zaman ibre pozitif yönü gösterecek türkiyenin geleceği açısından.

kendi fikrini belirten bu kardeşime reşit değil diye böyle bir muameleyi hak görmek, sansüre uğratmaya çalışmak ve susturmak yapılacak son şeydir. reşit olmayan yazarlar yerine seni uçurmamız gerek pis herif. çocuk reşit olabilir ancak senin aksine yapılan şerefsizliğin farkında ve dile getiriyor.

edit: yazar arkadaşımız reşitmiş. ancak bu, haksızlık karşısında her zaman böyle davranmamız gerektiği gerçeğini değiştirmez.
  • valla bedava değildi o işler gençler. bizim lavuk senetle veriyodu.
  • üniversitelerde iyi bölümleri garantileme konusunda kullandıkları metot.
    dershane mantığında çalıştığı için ancak kar amacı güden ticarethaneler.
    eğitim kurumu olarak görmüyorum bir çoğunu.
  • bunun daha vahim tarafları var, kaybettiklerinizin sıralı listesi, branşlar için;

kendisine soru sormaya korkan öğrenci yetiştiren,
    devlet güvencesiyle maaşını garanti gören,
    bazı öğretmen arkadaşları öğrenci için kendini yırtarken sınıfa uyku modunda giren,
    en büyük sosyalliği müdürün kimi kayırdığı, hangi öğretmen evlendi/doğurdu peşinde koşmak olan,
    veliye devletin kitabı bu, bana söylenen plan dışına çıkmam diyerek vicdan mastürbasyonu
    yapan öğretmenlerin elinde heba olan öğrenciler.

puana takılmayın, öğrencisine saygı göstererek saygı kazanan öğretmenleriniz yok, varsa lütuf gibi görüyorsunuz.

sınıf öğretmenleri için tam tersi,
    hem velinin ve çocuğunun popisini topluyor, hem eğitim veriyor.
  • konudan tamamen bağımsız olarak sormak istiyorum birkaç yıllık çaylaklık dönemini de hesaba katarsak acaba sözlükteki liseliler ilkokulda falan mı başvuruyorlar yazarlığa?

tanım: paranın her şeyi satın alma durumudur.
  • uzak durulması gereken en kokuşmuş kurumların başında geliyor bu özel okullar. tabii köklü bir kaç okulu tenzih ederim. bir yazar şişirme notlardan dolayı haksız şekilde elde ettikleri yüksek okul puanlarından şikayetçi olmuş. istedikleri kadar yüksek okul puanı alsınlar buradan mezun olan içi boş öğrenciler hiç bir zaman üniversite sınavında ortalama bir öğrencinin bile üstüne çıkamazlar. kaldı ki devlet okulunda bile olsanız eğer iyi öğrenciyseniz zaten sizin de okul puanınız yüksek olacak yapacağınız çok daha fazla net ile de bunları çok çok gerinizde bırakacaksınızdır. bu okulların tamamına yakını öğrenciyi müşteri olarak gören ticari işletmelerdir. mezunlarının büyük kısmı gene ya özel üniversiteye ya da düşük profilli okullara devam eder. siz siz olun gerçeklere gözünüzü kapamak istemiyorsanız çocuğunuzu özel okula göndermeyin, zira hiç bir ticari işletme müşteri kaybetmek istemez ve bu uğurda her türlü yalanı soğukkanlılıkla söyler.

edit: imla
  • aksine bedava değil yıllık ücret mukabilinde verirler notları.

tecrübe ile sabittir.