şükela:  tümü | bugün
  • tikky yuvasi olma potansiyeli yuksek, faydalanmasini bilene muthis bir kultur haznesi sunabilme potansiyeli daha da yuksek olan okullardir.

(bkz: butun genellemeler tehlikelidir)
  • metrekareye dusen tiki populasyonu genelde yuksek oldugu icin orada okumaya calisan diger insanlara eziyet haline gelebilecek okul.
  • burs alinabildigi takdirde bedava gidilip donulebilecek ilim irfan yuvasi. (bkz: yuva)
  • özel öğrencinin parası, burslu öğrencinin başarısı ile yürür.
  • parası olan ebeveynlerin birçoğunun, iyi eğitimden öte, bir meşgale sağlaması amacıyla çocuklarını yolladıkları kurum.
    vatana faydalı evlatlar yetiştirir.
  • özellikle stajyer öğretmenleri sömüren kurum.bir özel okulda tatil gününde stajyer öğretmenlere broşür dağıttırmışlar reklam amaçlı.öğretmene verilen değeri görmüş oluyoruz böylelikle.
  • en ucuzunun bile yıllık ücretinin ilk okul için onbeşbin tl olduğu eğitim kurumlarıdır. ileriki sınıflarda artan ücreti de hesap edersek oniki yıllık eğitim sonunda harcanan para beşyüzbin lirayı geçer. ben çocuğumu devlet okuluna gönderirim. çocuk aklını kullanırsa iyi bir fakülteyi kazanır. yok kazanamazsa ben o özel okul parası ile krallar gibi üniversiteye gönderirim lan o çocuğu.
  • okula ilk başladıklarında birbirinden farklı olan çocuk gençlerin bir zaman sonra birbirinin kopyası haline gelme (giyim, davranış, saç vb.. gibi) olasılığı yüksek olan. eğitimde fark yaratmak için her tür alternatifi genelde deneyen. faydalanmasını bilene iyi bir yabancı dil eğitimi veren. yüksek ücretlere okunan okullardır.
  • geçen gün mert aydın'ın söylediğine göre finlandiya'da olmayan şeymiş. bu arada dünyanın en iyi lise öğrencileri finlandiya'dan çıkmaktaymış çünkü eğitmenlerin hepsi master seviyesinde olma zorunluluğu varmış (kpss yok demem saçma olur galiba).

yurtdışındakiler hakkında pek bi bilgim yok. filmlerden gördüğümüz kadarıyla amerikan özel okulları ise parayı yatır yarın gel başla gibi bir sistemle çalışmıyor. türkiye'deki özel okullar ise seçkin insanların yüksek duvarlarla örülü siteleri gibi bir ortam. eğitim falan hikaye. zaten çalışkan bir çocuksa özel okulda bursludur veya fen lisesi falan bi yerde kendini bulur. özel okul sosyal olduğunu iddia eden bir devlette yeri olmaması gereken bir oluşumdur.
  • orta okul ve lise dönemlerimde basketbol okul takımında oynadığım zamanlarda herhangi bir maçta yenildiysek, tanıdıklara rakip özel okuldu dediğimde aniden karşı tarafın beni teselli etmeye başlamasını sağlayan kelime öbeği.