• günümüzün "benim çocuğum en iyisine layık" bakışlı ebeveynlerince oluşturulan bir sistemdir. bu sistemin temelinde özel okulların en iyi eğitimi verdiği algısı peşin kabul edilmektedir. buna göre kadrosunun ağırlığı atanamamış yada kamudan emekli olmuş öğretmenler ile dersanelerin kapanması ile bu sektöre maraba olmuş öğretmenlerin oluşturduğu `:istina olan genç, güncel bilgili ve özverili öğretmenleri de es geçmeyelim` eğitim kadrosunca cafcaflı bir ortamda labaratuvar koşullarında izlenimi veren bir okul oluşturularak hem velilerin söğüşleneceği hem de öğretmenlerin ekonomik piyasa koşulları nedeniyle yüksek performans düşük maaş ile ödüllendirildiği bir sistemdir. bu sistemde ana yüklenici özel okulun çalışanları da köledir, çocuklarına en iyi standardı sağladığını düşünen ebeveynler de köleliğe itilir. bu sistemde herkes bu okulların abadına kendi emeğini, parasını, zamanını adamaktadır. bazen kendinden benliğinden bile tavizler vermekte ve labaratuvar koşullarında belli bir gelir seviyesinin üstü için normal olabilecek koşulları sanki o gelir seviyesindeymişçesine bir nevi serap görerek ve buna da mali açıdan katlanarak sürdürmek, sosyal çevre ve statüden taviz vermeden sürdürmek adına modern bir köleliğe orta ve düşük gelir seviyesine sahip aileler de girmektedir. okulda eğitim veren öğretmenler bile bazı okullara kendi çocuklarını gönderememektedir. sistem algılar ile bir nevi sütün üzerindeki kremayı süzerek almakta ve süzülerek gelenler arasından da başarılılar görece çok çıktığından başarılı görünmekte ve bu algı beslenmektedir. sosyal barışa, eğitimde fırsat eşitliğine, zengin fakir ayrımı gözetmeme vb bir çok temel sosyal anlayışa aykırıdır. kölelik sistemi yaygınlaştıkça bu algı büyümekte devlet okulları vasat altına itilmektedir. ilginç olan ise devletin kendi okullarına yapmadığı yardım ve iltiması bu okullara göstermesidir. vatandaşlarını çocukları üzerinden köle olarak yıllarca bu okullar için çalışır hale getiren bu sistem acilen çökmek zorundadır.
hesabın var mı? giriş yap