şükela:  tümü | bugün
 • eskiden ikilemde kaldığım ama bugün net olarak 2 milyon tl dediğim sorunsal.

  konu ne mi? hemen özetliyorum. bugün istanbul’da bir özel okul maliyeti kabaca 50 bin tl civarında. düşüğü de var daha yükseği de elbette. ama yıllık 50 bin tl ödeyecek gücünüz güç bela var ve çoçuğunuzu bu okula göndermeye karar verdiniz. kreş dönemini saymıyorum, 12 yıl ilköğretim ve lise, 5 sene de üniversite deseniz ve hepsi özel okulsa yıllık 50 bin tl’den 850 bin tl eder. bunun yerine çocuğunuza okumayı yazmayı, özellikle kitap okuma alışkanlığını, kısaca hayatı kendiniz öğretip, yıllık 50 bin tl’yi faize koyarak, çocuğunuz 21 yaşına geldiğinde kabaca 2 milyon tl nakit verme imkanına kavuşabilirsiniz.

  gelelim, 21 yılın sonunda elimizde ne olduğuna. 17 sene özel okulda okumuş çocuğunuz ortalamanın biraz üstüyse aylık 3 bin tl’ye işe başlar. ilk 3 sene kabaca yılda 36 bin kazanır. sonraki 5 sene ortalama aylık 6 bin tl deseniz, 5 yılda 360 bin tl, sonraki 10 yol ortalama 10 bin tl deseniz, 10 yılda 1.2 m tl kazanır ve tüm kazandığını ortalama bir hayat yaşamaya harcar.

  diğer taraftan 21 yaşında, hayatı öğrettiğiniz, ticareti öğrettiğiniz, kitap okumayı, araştırmayı öğrettiğiniz bir çocuğa 2 milyon tl nakit verirseniz, 15-20 sene çalışırak kazanacağı parayı vermiş olursunuz ve bu parayı daha da fazla artırma imkanı çok daha fazla olur.

  burada kilit nokta, çoçuğunuza çok fazla emek ve zaman ayırmanız. eğer bunu başaracağınıza inanıyorsanız, 21 yaşında 2 milyon tl candır, net.
 • ticareti öğretebileceğinize inanıyorsanız buyrun öğretin, hiç okutmayın tabii.

  (bkz: kayserililerin kafası çalışmayan çocuklarını üniversiteye göndermesi)
 • herkesin değerlendirmesi gereken sorunsal.
 • bankaya koysan rahat geçinirsin. özele vermeyin çocuğu boşuna.
 • çocuğunuzu evde kendiniz eğitmek o kadar kolay bi şey değildir. yok hayatı öğretecekmişiz peh peh. bunu yazanın çocuğu olmadığına dair bahse girerim. neden mi? çünkü çocuklar anne babalarından ders türü bi şey öğrenmezler. ders çalışmaya çalışırsınız beraber, şımarır, sulandırır dururlar. otoriteriniz pek yoktur yani gözlerinde, ders anlamında. o yüzden öğretmenlerin çocukları başka hocalardan ders alıyor. :) çünkü özellikle ilkokul çağındaki çocuklar, anne baba dışında bir figürü daha otoriter buluyor ve onu dinliyor. o yüzden ilkokul öğretmenleri ilah gibidir çocukların gözünde.
  velhasıl kelam, çocuğu evde eğitmek yani homeschooling çok çok zor bir şeydir. ayrıca sizin de çalışmamanız ya da evden çalışabiliyor olmanız lazım. yoksa siz 8-5 işte çalışıp akşam 1 saatte hop her şeyi öğretirim mi sandınız? hee o kadar kolaysa siz vermeyin çocuğunuzu okula, kendiniz öğretin de 1 ay sonra hatta 1 hafta sonra okul arayın fellik fellik ;)
 • çocuğum olmazsa 21 yıl sonra 2 milyonu ben yerim amk
 • çocuğun ilkokul eğitimi bittikten sonra o para ile çocukta takip edilerek artık yazılımcı mı olmak istiyor dansçı mı ne boksa gider en kral kursuna yazdırırsın 8 yıl okuyup boş boş takılıp not kaygısıyla ömür harcayacağına 8 yılda adam akıllı kendisini geliştirir...
 • o kadar çok değişken var ki bu denklemde. seçeneklerden birisini hemence diğerine üstün görmek hatalı olur.

  her özel okul aynı değildir. her 2.000.000 t.l de aynı biçimde değerlendirilmeyebilir.
 • içerisinde büyük yanılgılar içeren sorunsal. sen istediğin eğitimi ver. 21 yaşında birisine 2 milyon tl verdiğin anda kendine bir ferrari alır. las vegas'a gider. kalan parayı karıyla kızla ezer. çünkü en önemli iki şeyi ona öğretememiş olursun. para harcamayı ve para kazanmayı. bunlar ancak kendi kendine ve sürünerek öğrenilir.

  (bkz: ido tatlıses)