şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ticareti öğretebileceğinize inanıyorsanız buyrun öğretin, hiç okutmayın tabii.

  (bkz: kayserililerin kafası çalışmayan çocuklarını üniversiteye göndermesi)
 • bankaya koysan rahat geçinirsin. özele vermeyin çocuğu boşuna.
 • çocuğunuzu evde kendiniz eğitmek o kadar kolay bi şey değildir. yok hayatı öğretecekmişiz peh peh. bunu yazanın çocuğu olmadığına dair bahse girerim. neden mi? çünkü çocuklar anne babalarından ders türü bi şey öğrenmezler. ders çalışmaya çalışırsınız beraber, şımarır, sulandırır dururlar. otoriteriniz pek yoktur yani gözlerinde, ders anlamında. o yüzden öğretmenlerin çocukları başka hocalardan ders alıyor. :) çünkü özellikle ilkokul çağındaki çocuklar, anne baba dışında bir figürü daha otoriter buluyor ve onu dinliyor. o yüzden ilkokul öğretmenleri ilah gibidir çocukların gözünde.
  velhasıl kelam, çocuğu evde eğitmek yani homeschooling çok çok zor bir şeydir. ayrıca sizin de çalışmamanız ya da evden çalışabiliyor olmanız lazım. yoksa siz 8-5 işte çalışıp akşam 1 saatte hop her şeyi öğretirim mi sandınız? hee o kadar kolaysa siz vermeyin çocuğunuzu okula, kendiniz öğretin de 1 ay sonra hatta 1 hafta sonra okul arayın fellik fellik ;)
 • çocuğum olmazsa 21 yıl sonra 2 milyonu ben yerim amk
 • çocuğun ilkokul eğitimi bittikten sonra o para ile çocukta takip edilerek artık yazılımcı mı olmak istiyor dansçı mı ne boksa gider en kral kursuna yazdırırsın 8 yıl okuyup boş boş takılıp not kaygısıyla ömür harcayacağına 8 yılda adam akıllı kendisini geliştirir...
 • o kadar çok değişken var ki bu denklemde. seçeneklerden birisini hemence diğerine üstün görmek hatalı olur.

  her özel okul aynı değildir. her 2.000.000 t.l de aynı biçimde değerlendirilmeyebilir.
 • içerisinde büyük yanılgılar içeren sorunsal. sen istediğin eğitimi ver. 21 yaşında birisine 2 milyon tl verdiğin anda kendine bir ferrari alır. las vegas'a gider. kalan parayı karıyla kızla ezer. çünkü en önemli iki şeyi ona öğretememiş olursun. para harcamayı ve para kazanmayı. bunlar ancak kendi kendine ve sürünerek öğrenilir.

  (bkz: ido tatlıses)
 • "çocuğa ne gerek var, biriktir o 2 milyonu, kendin için tepe tepe değerlendir" dediğim mesele.*
 • çok uzak iki uç konunun tartışması.

  bu parayı verebilecek, öderken sıkıntıya düşmeyecek ve kendi ihtiyaçlarından kısmayacak olan insanlar için eğitimde paranın önemi olmaz. kısacası her şeyi verir. bir diğeri bu parayı zar zor toparlayıp, ödemeye çalışan kişi bu ikileme düşer. o kişiye de bu işe hiç girmemesini tavsiye ederim. hiç olmadı üniversitede yardımcı olur, çocuğunun mesleği olmasını sağlar.

  imla.
 • "para mi, yoksa mal olmak mi?" temali, 3. dunya ulkesi vatandasi sorusudur.

  bazi ulkeler neden hep geri kalir? sorusunun da yanitidir.