şükela:  tümü | bugün
  • özel öğretim kurumları da milli eğitime bağlı ama özel okul öğretmenleri, öğretmen maaşı alamıyor.

(bkz: bunları biliyor muydunuz?)

maaşlar için bir alt sınır zorunlu tutulmuyor, hatta öğretmenlerle maaş görüşmelerinde asgari ücretler konuşuluyor. zincir zincir, kurumsal kurumsal, meşhur meşhur kolejlerden söz ediyorum. eğitim öğretim ödeneği ödenmiyor, maaşlar çoğu kurumda zamanında yatmıyor ve teftişler yetersiz kalıyor. zaten özel kurum çalışanının hayrına olacak teftiş diye bir şey aslında yok.

şu an iyi bir yabancı dil eğitimi için öğrenciler, özel okullara gitmek zorunda* ve özel okullar milli eğitimin yükünü hafifletiyor çünkü yeterli atama yapılmıyor.

dolayısıyla özel okullar artıyor, özel okullara destek de artıyor.

ama formasyonu olan 10-15 yıl deneyimli özel okul öğretmenleri, haftada 30-35 saat derse giriyor ve 2019 yılında hala öğretmen maaşı alamıyor; niye?
  • alamıyor çünkü özel eğitim kurumları öğretmene öğretmen gözüyle değil potansiyel köle gözüyle bakıyor.
  • bir işi ne kadar çok kişi yapıyorsa o iş için verilen para azalır. yukardada belirtildiği gibi serbest piyasa.
  • bir kaç arkadaşım özel okullarda öğretmenlik yapıyor hiçbiri memnun değil.
    hafta sonları okulların açtığı standlarda okulunu tanıtıyorlar üstelik mesai parası almadan bu işleri yapıyorlar.
    zaten kıyıda köşede kalmış apartmandan bozma özel okulları hiç söylemiyorum.
    işleri gerçekten zor.
  • öne çıkan iki sebebi var;

1) ülkenin geleceğini karartmak için çökertilmesi gereken kurumların başında eğitim geliyor. bu sebeple fetullah isimli ucube, öncelikle eğitim kurumlarına el attı. mevcut hükümetin desteği ile de eğitimin kalitesini cumhuriyet tarihinde görülmemiş kadar dibe çekti. önce öğretmenlerin saygınlığı bilinçli olarak bitirildi. öğretmenler, velilerin ve öğrencilerin elinde oyuncak edildi. sonra maaşları kademeli olarak düşürüldü ve geçim dertleri başladı. siz buradaki götü boklu ergenlerin öğretmenlerin tatiline ve maaşlarına yaptığı yorumlara bakmayın. maaşlar asgari ücretten başlıyor ve yazın 2 ay para almıyorlar. onu da geçtim yazın işe giriş/çıkış yaptırıldıkları için 2 aylık sigortaları da ödenmiyor ve kıdem tazminatı hakları da yok. ayrıca yeşil pasaport vs vs. gibi hakları da yok bu öğretmenlerin.

2) özel okullar kodamanların yani akp hükümetinin yandaşları olduğu için, öğretmen kalitesinin düşmesi akp nin işine, maaşının düşük olması da yandaşın işine geldiği için kimse bu işe dur demiyor. her yerde reklamını gördüğünüz özel okullar da dahil bir çok özel okulda durum bu.

özel okul yönetimi olaya şu şekilde yaklaşıyor: öğretmen bir satış danışmanı ve öğrenci de müşteri.
    neden satış danışmanı dedim? çünkü müşteri pardon öğrenci toplamak için öğretmenler saatlerce telefonla aramalar yapıyor, işlek cadde ve avm lere standlar açıyorlar vs. vs. bunları yaparken de ek ücret almıyorlar ve asgari ücret ile hem öğretmenlik hem de satış danışmanlığına zorlanıyorlar.
    dershaneleri kapattıkları için de boşta bir sürü öğretmen var ve biri gitse diğeri hemen asgari ücrete işi kabul ediyor.

öğretmene ve öğrenciye bakış değişmediği sürece eğitim düzelmez ki zaten akp hükümeti de eğitimin düzelmesini ve düşünen gençler yetişmesini istemiyor. sonuç olarak bu devran şimdilik böyle devam edecek...

önemli not: öğretmen değilim.
  • öğretmene eğitimci olarak bakmıyorlar ve öyle kullanmıyorlar.
    aynı zamanda birer satış danışmanı gibi davranıyorlar.
  • kaliteli olana hakkını verirken diğerlerine de hakkı neyse onu veriyorlar. asıl mesele, devlettekilerin neden hepsi hemen hemen benzer maaşları almakta. iyi ile kötü neden bir değerlendiriliyor.
    özel bir okulda matematik öğretmeni bir arkadaşım var. maaşı net 7500 tl. kendisi özel transfer teklifiyle gitti şimdiki kolejine ve alanında oldukça başarılı. sorunu kendinizde arasanız ya biraz.
  • hadi özel okullar öğretmenlere bu parayı vermiyor da, veliler nasıl buna göz yumuyor merak ediyorum.

çocuklarını asgari ücretten hallice (birkaç yüz tl fazla) bir maaşa çalışan birilerine teslim etmek hiç mi sıkıntı doğurmuyor? çocuğumu özel okula gönderecek olsam öğretmeninin maaşını sorardım, atıyorum 2500 lira denirse çocuğumu yazdırmazdım. özel okula o kadar para bayıl ama çocuğunla 2500 lira maaş alan öğretmenler ilgilensin.

özel okulda öğretmenlerin maaşı minimum 5bin lira olmalı.
    bir özel okuldan beklenen janjanlı binalar mı yoksa özverili öğretmenler mi?
    2500 liraya insan istese de özverili olamaz.
  • (bkz: arz talep dengesi)

300-500 bin işsiz öğretmen varsa, %15 işsizlik varsa piyasa şartları belirler. doğru ya da yanlış, gerçek budur. hakkını alamayan binlerce meslek grubu var.

bu kadar üniversite ki %95i uyduruk kaydırık, memlekete ziyandan başka bişi değil.

o sebeple ki oto tamircisi 20 bin liraya para demez, 3 kuruş vergi ödemezken siz en alttakiler bir parça kemik için birbirinizi paralarsınız.