şükela:  tümü | bugün
 • bir dolu şımarık zengin tiple ve tabi onların burunları beş karış havada velileriyle uğraşmak demektir. zor iştir
 • yokların değil varların sıkıntısını çeken öğrencilere eğitim vermektir
 • doğru duzgun bir eğitim kurumunda aklı basında mantıklı ve öğrenciler "benim altımdadir ben onlarin kumandaniyim" manatigi yerine "öğrenciler benim onları sevdigim kadar beni sevecektir" mantalitesiyle calıstıktan sonra baska bir öğretmenlikten hic bir farkı olmayan öğretmenliktir. özel okul öğrencileri simariktir, özel okul öğrencileri aptaldir, orda öğretim verip eziliyoruz gibi basit emekci halkci gorunumlu ucuz komunizm soylemlerine gitmeden once kendini dusunmesi gerekmektedir öğretmenin.

  önemli olan öğrenci bu sımarıklıgı yapabiliyorsa neden yapabiliyor demektedir. 7 sene bir özel okulda okudum ve ne sımarıklık yaptım nede yapanı gordum. ha sınıfını kontrol edemeyen, sınıftan ağlayarak kaçan öğretmen bile oldu ama bunun nedeni öğrenciler, babalarının parası yada sımarıklıkları değil öğretmenin toplum kontrolu beceriksizliğiydi. aynı sınıf iki ders sonra cok sevgiğimiz bir türkce hocasinin dersine girince sessiz sessiz hemde büyük bir ilgiyle dersi izliyor dinliyorsa öğretmenin kendini sorgulamaya baslamasi gerekmektedir acilen.

  ayrıca sanki özel okullarda hocalik yapan öğretmenlerin devlet okulu öğretmeni yada memur gibi asgari ucretle calisiyo gibi edebiyat yapmalarida komiktir. özel okudla ders vermek coğu zaman bilinçli ve daha karlı oldugu icin mutlulukla yapılan bir tercihtir. öğreticeginiz kitlenin ortalama bir devlet okulu öğrencisine gore daha farklı olacagi zaten tercih sirasinda size acıklanmistir.

  cidden su özel okullular aptaldir salaktir edebiyatini yapmadan, o salak öğrencilerden her sene 100 lercesinin amerikada iyi okullara , geri kalan bir cogununda turkiyenin en iyi okullarina gittigi düsünülmelidir. herhangi bir devlet okuluyla karsilastirildiginda universite basarisinin daha yuksek olmasinin nedenininde babalarinin parasi olamayacagina gore artik su özel okul ve emekciler gibi ucuz karsilastirmalardan kurtulunmalidir.
 • oncelikle ogretmen kisisinin icini acabalarin kemirikligine birakmasi demektir. ogretmen de olsa gecim derdi ile cenklesmesi son derece normaldir. zira ogretmenler de insandir nihayetinde.. "ulan acaba seneye burada olacak miyim, su ogrenciye soyle dersem sutlanir miyim" gibi klasik soylemleri kafasinin bir kosesinde her daim barindirmasi net bir gercektir. yarinini dusunmesi kacinilmaz insan dogasinin bir parcasi olan zihniyet egitimi iki yonde etkileyebilir; ya bu durumdan etkilenir ogretmen kisisi ya da biraz etkilenir. etkilenmez diye bir sey soylenemez.

  tum bu verilen disinda kacinilmaz bir baska gercek ise egitimdeki firsat esitsizligi yanyana konuslanmis iki devlet okulunda bile gorulebiliyorsa ozel okulda daha bir firsatcilik oldugu dolayisiyla ogretmenin egitime daha bir can havli ile sarildigidir. soyle ki, ogretmenin egitim icin vermesi gerekli materyaller bir okulda tam tesekkulu iken digerinde egitim tamamen tesadufe birakilmistir. bu tablo egitimin gercek bir resmidir. ozel okuldaki ogretmenin isi daha kolaydir. egitimi onemsemek bizzat muhim bir hadisedir. ogrenmeyi kolaylastirmak ve sevdirmek adina faydalari coktur.

  devlet okulundaki "mac bitse de gitsek" onermeleri burada gecersizdir. salt egitim her daim on plandadir. yil olmus 2006 milenyuma girecegiz soylemleri milenyumda yaslanma hislerine birakiyorsa kendini egitimi sevdaya suruklemek lazim gelir. ozel okulda da olsa ogretmen kafasi rahat olabildigince verimlidir ama ne var ki ogrencinin gozunde kafasi soru isaretleri ile dolu olan bir ogretmen onlarin acisindan yine sadece bir ogretmendir.
 • uzun yıllar yapılmışsa, genellikle hastalık sebebidir.
  saç dökülmesi, ani görme kaybı, kas krampları, ses teli iltihabı, ülser, strese bağlı ritm bozukluğu, tansiyon yükselmesi ve nefes darlığı, olarak kendini gösterebilir. bunlar sadece benim şahit olduklarım tabi. daha ağır vakalar olduğunu da duydum sağdan soldan. en kötüsü de cinnet geçirme tabii.
  (bkz: histerik psikoz)
 • bu iş öyle illet bir iştir ki, okul dışında, otobüs beklerken mesela, telefonda bağırarak konuşan birine karşı duyduğunuz ani saldırma isteğinin yaklaştığını hissettiğiniz anda oradan kaçmanız gerekebilir. gürültüye, umursamaz ve şımarık davranışlara karşı duyarlılığınız öylesine artmıştır ki, hassasiyet had safhadadır. yaranıza tuz basılıyor gibi hisseder, o anda düşündüğünüz şeyleri farkedince kendinize yabancılaşmaya başlarsınız.

  (bkz: kendinden korkmak)
  (bkz: otofobi)
  (bkz: gizlice ağlamak)
 • özellikle genç öğretmenler için ayrı bir zorluk teşkil eder. bilmezler ki özel okul öğrencilerinin velileri, aslında o öğretmenlerin de anaları babaları vardır da bu velilerin çektirdiği işkenceler karşısında kendi çocuklarının düştüğü duruma veryasın ederler, hatta çıldıracak noktalara gelirler.

  genel prensip olarak özel okul öğrencisinin velisi öğretmenden tam performans ister, çocuğuyla her daim yakından ilgilenilsin ister, özel hoca ister bir yandan. aşırı vakalarda çocuk zaten aile ortamında tam gaz şımartıldığından öğretmen kavramını algılayamaz, sınıf ortamına uymaz, aile de bunda bir yanlışlık görmek istemez. öğretmenliğe yeni başlamış ama başarılı genç bir öğretmen de onlar için her zaman açık hedeftir. güvenmezler, yaşından dem vururlar, küstahlaşırlar. he sonra bir de bu öğretmenlerin devlet okullarında çalışan mestektaşlarınca bir alaşağı edilmeye çalışılması vardır. daha fazla para aldıklarından, koşulların daha iyi olduğundan dem vururlar. saçmadır bu durum lakin, iki konumun da kendine has farklı zorlukları vardır.
 • paranla rezil olmanın farklı bir versiyonu...
  zira burada sizin değil karşı tarafın parası vardır. duyumlarımdan bazıları oyledi ki yuh artık derim.

  bazı arkadşlar bayan hocaya parmak attığını ballandıra ballandıra anlatırdı. hoca şikayete gittiğinde de "hocam siz ogrenciyi tahrik etmişinizdir" gibisinden bir cevapla karşlaşırmış. e nede olsa muşteri daima haklıdır.
 • toplamda yıllık 3 ay tatil yapmaya engel değildir.
 • maaşları bankaya "devleti kandırmak için" tam yatan ama ertesi gün bazı okullar tarafından yarısı ya da bir kısmı geri istenen öğretmenlerdir.

  link