şükela:  tümü | bugün
  • --- spoiler ---

özel okulda okuyan öğrenciye nakit desteği için çalışma yapılıyor. devlet, okullara her öğrenci başına 1.500 lira ödeme yapacak

türkiye'de ilk kez devlet, özel okulda okuyan öğrenciye nakit destek verecek. böylelikle, yüzde 3 olan özel okulda okuyan öğrenci oranının yüzde 50'ye kadar çıkması hedefleniyor. başbakan erdoğan'ın "dershaneleri kaldıracağız, özel okulları teşvik edeceğiz" sözleriyle gündeme getirdiği düzenlemeye göre başbakanlık'ta görüşülmekte olan teşvik paketinden en büyük payı eğitim alacak. özellikle özel okulların payının yükseltilmesi için öğrenci başına nakit destekler geliyor. milli eğitim bakanlığı ve maliye bakanlığı bürokratlarının üzerinde anlaştığı ve başbakanlığa gönderilen "özel okullara teşvik" çalışması kapsamında, her öğrencinin devlete yıllık maliyeti çıkarıldı. milli eğitim bakanlığı bütçesinden, öğrenci sayısına göre hesaplanan yıllık öğrenci maliyeti yaklaşık 1500 lira olarak hesaplandı. bu maliyetin içinde, okul, elektrik, su gibi okulların fiziki maliyetleri bulunmuyor.

söz konusu destek, kısa vadede devlet okullarının yükünü azaltırken, uzun vadede devleti ağır personel yükünden de kurtaracak. türkiye'de yaklaşık 2 bin 750 özel okul var. bu okullar, yaklaşık 1 milyon öğrencilik kapasiteye sahip olmasına rağmen sadece 430 bin öğrenci eğitim alıyor. öğrenci başına 1.500 liralık destek ile özellikle anadolu'da mevcut olan 200 bin öğrenci sayısı 350 bine kadar çıkarılacak. çalışmaya göre özel sektör ayrıca, devletin ihtiyaç duyduğu bölgelerde okul yapacak ve öğretmen dışında tüm personeliyle devlete uzun vadeli kiralayacak

--- spoiler ---

şimdi şunu düşünüyorum devlet her öğrenci için devlet okullarına sadece 150 tl ödeme yapsa görün o zaman şikayet ettiğiniz okulları ne hale gelirler, devlet kendi okulu için bu kadarcık bile ödeme yapmıyor.

burada amaç özelleştirme yapmak tüm yükü sırttan atmak pası özel sektöre vermek. dershane ve atanamayan öğretmen sorununu çözmek adına öğretmenlik mesleğini ve türk eğitim sistemini kambur olarak görüp kurtulmaya çalışmak,bitirmek. okulda öğretmen de müdür de kaynak bulma çabasında yıpransın dursun. yapılandırmacı eğitim modeli diye tuttur ama hiç ödenek verme. özel okula teşvik yap o da tekele girsin isteyen istediği gibi at koştursun yetiştirmek istediği nesili kendi ideolojisine göre yetiştirmesine kimse engel olamasın.
  • takvim gazetesinde kendisinden bahsedilen politika. yalnız şöyle bir sıkıntı var, matematiği yanlış öğrenmişim.

demiş ki; özel okulda okuyan öğrenci oranı: %3
    özel okul kontenjanı: 1 milyon.
    özel okullarda okuyan öğrenci: 430 bin

özel okulda okuyan 430 bin adet öğrenci %3'lük kısmı oluşturuyorsa, toplam öğrenci sayısı kabataslak 14.190.000 öğrencidir. özel okulda okuyan öğrenci oranı %50'ye çıkarılmak isteniyor. toplam öğrenci sayısının %50'si ise 7 milyon 95 bin. özel okul kontenjanı 1 milyon demiştik. bence muhteşem bir hesaplama olmuş. özel okula kayıt yaptırmak istiyorum.
  • eğer devlet okullarının kalitesi arttırılırsa işe yarayabilecek uygulama. yok durum böyle kalırsa sadece özel okul sahiplerinin cebine direk para koymaktan başka bir etkisi olmaz. zengin okul sahipleri daha da zengin olur. zaten şu anda devlet okullarının fiziki yetersizlikleri, öğrenci profili yüzünden parası olanlar çocuğunu özel okula gönderiyorlar. özel okulların kendilerini geliştirme adına bir şey yapmalarına gerek yok. 1 milyonluk kapasiteye rağmen 430 bin öğrenciyle hizmet vermeleri ve hala kar edebilmeleri durumun nasıl özel okullar lehine olduğunu gösteriyor. ama ne zaman devlet okullarında iyileştirmeler yapılır, özel okulların iyi bina, daha doğru düzgün öğrenciler gibi basit avantajları ortadan kalkar; o zaman özel okullar eğitim kalitesini yükseltmek adına bu nakit parayı harcarlar.

not: öğrenci profili, daha düzgün öğrencilerden kasıt daha zeki, daha yetenekli falan değil. itin kopuğun daha az olduğunu anlatmak istedim sadece. olsa da tayançın, berkecanın itliğinden ne olacak. en fazla partiye çağırmazlar. öyle çakı çekip haraç istemeler falan olmaz.
  • hükümet dershaneleri kapatacağız dedikten sonra dershane işinde ciddi yatırımı bulunan cemaat zaman gazetesi aracılığıyla "eğitime büyük darbe" manşetini atarak akp hükümetini eleştirir bir tavır gösterdi. zaten akp hükümeti de bu yatırımlardan haberdar olduğu için ve cemaatin işine gelmeyeceğini bildiğinden özel okullara devlet teşvik politikası izleme kararı aldı. kısaca olacakları şöyle özetleyelim, dershaneler kapatılırsa, cemaat dershaneleri okullaşacak ve öğrenciler devlet eli ile cemaat okullarında okutulmuş olacak. hem cemaat zenginliğine zenginlik katacak hem de istenilen şekilde kafaların yetiştirilmesi çok da yaygınlaşacak. zam yapılacağında devletin kasasında olmayan kuruşlar, konu cemaat olunca ne de güzel akıyor.
  • zaten özel okula giden zenginin çocuğuna birde teşvik vererek beni benden alan eğitim politikasıdır.
  • şimdi bu kapanan dersanelerin birçoğu cemaat'e aitti. sonra yeni çıkan yasayla bunlar özel okul oldu. şimdi de hükümet milleti özel okula teşvik ediyor. ama hükümetle cemaat düşmanlar değil mi ? lan yoksa ?
  • (bkz: #43087851)
  • özel okula gidecek öğrencinin yıllık harcının bir kısmını devlet ödeyecek. belli şartlar belirlenmiş bunlar oluştuktan sonra bu destekten öğrenciler faydalanacak. bu yolla öğrencinin devlete olan maliyeti de düşürülecekmiş. dershaneden özel okula dönen müesseler muhtemel bundan daha çok faydalanacak. çünkü köklü özel okulların fiyatı hayli yüksek. nasıl bir mantıktır anlamak mümkün değil. devlet kendi okulunun kalitesini yükseltmek, daha çok öğrenciyi çekmek yerine özel okula gitmesini teşvik ediyor. illa bir yardım yapacaksan ki yapmalı da devlet okulunda okuyan ihtiyaç sahibi öğrencilere yap. dershanelerden özel okula dönen kurumların zarara uğramaması için yapılıyor sanırsam. geçen sene dershane olan yerler bu sene diploma verecek.aynı zamanda bu yolla açıkta olan öğretmenlerin de istihdam edilmesi öngörülüyor. eğitim çok önemli lakin halkın vergisinin özel okula gitmeyi teşvik için kullanılması garip.

http://www.medya365.com/…evlet-yardimi-h237298.html
  • desteklemediğim destek. bunun yerine harcanacak destek miktarı ile yeni derslikler ve kadroya yeni öğretmenler atanabilir. devlet başarılı öğrencileri daha başaları okullara almak yerine, bu harcanacak para ile tüm öğrencilerin başarı oranını arttırabilir.
  • akp hukumetinin akla zarar, absurd, boktan uygulamalarindan biridir.
    kapattigi binlerce dershaneye verdigi sus payidir.
    dershanelerin bir bicimde adaletsiz ve haksiz uygulamalar yapan egitim kurumlari oldugunu one surerek, ozel okullara donusturulmesiyle bu adaletsizligi misliyle artirmis tutarsiz bu uygulama bir duzeyde, imam-hatip lisesi disinda gidecek baska lise bulamayacak olan ogrenci ve velinin de sus payidir.
    yani alan memnun satan memnun.
    sen butun duz liseleri imam-hatip lisesine donustureceksin, dershaneleri kapatacaksin, dusuk puanli lise adayini imam-hatip'e gitmeye mahkum edeceksin, bunlardan bir kaci maazallah hakkini ararsa filan diye dershaneden devsirme, okul tanimina uymayan bircok sikko okula kayit icin tesvik vereceksin. boylece hem veli hem dershanesi okula donusen patron tatmin olacak..
    eee ne anladim ben bu isten?
    ulan bir uygulamaniz da tutarli olsun.
    daha bu ulkede birak koylerini, buyuk kentlerinde semtinde okul olmayan iller var, elinde patlayan bir suru egitim fakulteli atanamamis ogretmen var, ogretmensiz, yakacaksiz, penceresiz okullarin var. sen tablet dagit, ozel okula gitmesi icin ogrenciye katki sun.
    bitirdiniz lan ulkeyi bitirdiniz..
    biz de akil sagligimizi yerinde tutmaya calisiyoruz iste!