şükela:  tümü | bugün
  • corona sebebiyle olması gerekendir. başlığın tam hali “corona sebebiyle özel okulların ücret iadesi yapması gerekliliği” olacaktı.

milli eğitim bakanı hiç okula gidilmese dahi hazırlığımız tam diye açıklama yaptı. zaten bu olağanüstü salgın döneminde kısa sürede açılacağını düşünemiyoruz. (keşke açılsa) iki çocuğum da özel okula gidiyor, iyi bir eğitim alsınlar diye bir çok harcamamızdan kısıp okula bütçe ayırıyoruz. çocuğumun biri yüzde 85 burslu da olsa yarın iş durumumuzun ne olacağı belli değil. ekmeğe muhtaç kalabiliriz. her kesim bu olaydan zarar görürken, özel okulların kazanç elde etmesi bana çok haksız görünüyor. düşünün bir çok öğretmenlerine maaş dahi ödemeyip gönderecekler. (ne kadar acımasız şartlarda öğretmen çalıştırdıklarını duyuyoruz. kimseye acımayacaklarından şüphem yok.) temizlik, yemek, enerji masrafları neredeyse sıfırlandı. öğretmenlerle video çekip bize göndereceklermiş. dün haber aldık. bunun maliyeti de ortada.
    salgınla ilgili bir çok endişemiz var. aile geçindirenler bilirler olayın maddi yükü de çok ağır. bir çok sektör neredeyse durdu. bu olaydan kimse haksız kazanç elde etmesin, konuyla ilgili de düzenleme yapılsın istiyoruz. elbette hemen değil, ama okulların hiç açılmaması dile getirilirken bunun da dile getirilmesi şart.

mecburi edit: arkadaşlar “salgın bittiğinde öğretmen bulmak istemiyorsan iade edilsin tabii” gibi mantığa uymayan entryler okudum. siz zannediyor musunuz bu kurumlar öğretmenlere maaş vererek dört dörtlük çalışıyor? yok öyle bir şey, hangi ülkede yaşıyorsunuz? istisnalar muhakkak vardır ama 6 yıldır muhatabım özel okullarla hiç öyle hayalinizdeki gibi falan değil. şimdiden bir çok öğretemene maaş verilemeyeceği söylendi bile. düşünün masrafları büyük ölçüde azaldı, tazmini gerekmez mi? bizim almadığımız bir hizmeti ödeme mecburiyetimiz neden? çocuğumu özel okula gönderdim diye nefret kusanlar, beyaz yakalı diye eleştirenler, hiç ilgi görmemişsiniz ailenizden belli ki. değer verilmemiş sizlere, üzüldüm açıkçası. bir çok masrafımdan kısıyorum, en iyi yerlere gelsin istiyorum evladım. gönderirim tabii ki istediğim okula. seni geren ne acaba? ya işsiz bir ergensin yada değer verilmemiş biri.

salgın durumunda birlik beraberlikten bahsedenler, ben hakkım olanı talep edip zaten zengin olanın cebini şişirmediğim için mi bir- beraber olamadın? ol! seni tutan ne? benim yarınımı düşünmem mi? öğretmene maaş verilmesin diyen mi var? enerji, temizlik, yemek hiç bir masrafları kalmadı diyorum. iade etsinler veliye diyorum. nesini anlamadın? biz ne dersek diyelim vicdan yoksunu bu kurumların çoğu yapacağını yapacak zaten kadrolarıyla ilgili. öğretmenlere sor anlatsın. sen de boş boş duyar kas.
  • benim de özel okula giden bir çocuğum var ama bu konuda kararsızım biraz.

birincisi, özel okullar öğretmenlerine maaş ödemesine devam ediyor. yani çarkın bazı dişlileri dönmeye devam ediyor.
    diğer bir yandan ilkokul hazırlık sınıfına giden çocuğuma uzaktan eğitim verileceğine dair bilgi geldi. ne eğitimi verebilirler uzaktan anlamadım? oyun hamuru mu oynatacak uzaktan? "yeşil hamurlar hazır mı çocuklar? evet şimdi top yapıyoruz hamurdan."
    okulun sırf velilerden para almaya devam edebilsinler diye yaptığı bir uygulama olduğunu düşünüyorum.

kademelere ve uzaktan eğitim mahiyetine bakarak verilen ücretlerde en azından indirim yapılmalı. diğer türlüsü veliye de haksızlık gibi geliyor. kimse mağdur olmasın.
  • kaç gündür aklımda olan durum.
    iki çocuğum var, özel anaokuluna gidiyor.
    toplam 9 taksit yapmıştık, 5'ini ödedik şimdiye kadar banka aracılığıyla.
    sözleşmede bir maddede "salgın vs gibi sebeplerle 15 günden fazla kapalı olması durumunda alınan ücret iade yapılmaz ama bir sonraki ayın ücretinden düşülür" şeklinde madde var
    sonuç ne olacak bilmiyorum, muhtemelen bu sezon bir daha açılmaz okullar ama. bilen birileri aydınlatırsa sevinirim. banka aracılıgıyla yatırdıgım için ödemezsem kmh dan çekilir.

edit:öğretmen maaşlarını, okuldaki görevlilerin maaşının ne olacağından bahsedenler var.
    eşimi şirketi ücretsiz izne ayırdı, ben dükkanımı kapattım kararname gereği. şimdi ben o taksiti nasıl ödeyeceğim? birikimim anca evin ihtiyaçlarına yetecek şekilde.
  • okulların tatil edildiği sürenin kapanma tarihine eklenip örgün eğitimin telafi edilmesi gündemdeyken yapılmaması gerekendir. önce her şey bir netleşsin, böyle bir durum gerçekleşmeyecekse öğretmenlerine maaş vermeyecek özel kurumlar da ücretleri o zaman iade ediversinler bir zahmet.

edit: imla.
  • zor günler geçiren doğa koleji okullarını nasıl etkileyecek ?
  • olması gerekendir. tamamı olmasa bile bir kısmı iade edilebilir.
  • alınan hizmet kesintiye uğradığı için ücrette denkleştirme talep edilebilir.
  • (bkz: edit): çok sayıda mesaj ile anaokullarının paylaştığım yönetmeliğe tabii olmadığı mesajı alıyorum.

anaokulları için yönetmelik:

anaokulu yönetmeliği

madde 37- (değişik:rg-20/02/2006-26086)

burada da benzer bir açıklama mevcut.

———————
    resmi gazete

özel okullar için bir kaynak bulamadım ancak özel kreş ve anaokullarının resmî gazetedeki yönetmenliğinde madde 40 bu konuda açıklayıcı bilgi veriyor,

“kuruluşun tatil edilmesi
    madde 40 – (1) kuruluş, olağanüstü sebepler ve ertelenemez tadilat ihtiyacı nedeniyle kurucunun veya kuruluş müdürünün talebi, il müdürlüğünün kabulü ve teklifi ile valilik onayıyla en çok iki aya kadar tatil edilebilir. bu süre için velilerden ücret alınmaz. kuruluşun tatil edileceği, olağanüstü durumlar dışında, bir ay önceden velilere ve il müdürlüğüne yazılı olarak bildirilir.
    (2) kuruluşlar, sağlık ve diğer zorunlu hâller nedeniyle valilikçe alınan tatil edilme kararlarına uymakla yükümlüdür.
    (3) kuruluşun tatil olduğu süre içinde ve yılda en az iki defa dezenfektanlarla kuruluşun genel temizliği yapılır.”

ihtiyaç duyanlar bu maddeye istinaden eğitim kurumu ile görüşebilir.
  • özel kreşe giden oğlum var normalde ayin 20 sinde aylik ödemeleri elden yapiyordum.okul mudurunun gruptan ibanini atmasi ve daha odemem gecikmeden bu ay ki ödemeniz açık görünüyor şeklinde mesajlari irrite etti.sonuçta almadigim bir hizmetin ödemesinde bu kadar israrcilik neden?eşim bu süre zarfinda çalişmayıp çocuğa bakıyor ve kendisi serbest meslek grubunda yani çalışirsa kazanabilir.bugün okul sahibini arayip ödemeyi okullar açılana kadar yapamayacagimi söyleyeceğim.
  • kelebek etkisine neden olacak olay. en basitinden böyle bir durumda öğretmen maaşını alamaz, kirasını ödeyemez, ev sahibi ev kredisini ödeyemez vs. ekonomik düzen birbirine sımsıkı bağlı halkalardan oluşuyor. ben bir halkayı şuradan tutup çekiyorum demek vahim sonuçlar doğurabilir, zincir kopabilir.

benim de şu şartlar altında geçerliliğini yitirmesi gereken birçok ödeme anlaşmam var. örneğin taşımacılık hizmeti veren bir servisle yıllık anlaşmamız var. ancak ben eğitim-öğretim faaliyetinin durması sebebiyle bu anlaşma ile taahhüt ettiğim ödemeyi gerçekleştirmezsem firmanın şoförlerinin vay haline. kira, fatura ödemeyi geçin karantinada yiyecek ekmek bulamama durumuna gelebilirler.

o yüzden şu berbat dönemde bir panik haliyle kendi cebimizi düşünmek yerine, bu dönem toplum olarak sağlıkla ve maddi, manevi en az kayıpla nasıl atlatılır buna kafa yormalıyız kanımca.