şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
116 entry daha
  • şu anda 1603 tl asgari ücretle çalışan personelimin maaşı asgari ücret 2000 tl olursa yaklaşık %25 artmış olacak. 1850 tl maaş alan personellerime de %25 zam yaparsam ben evin yolunu bulamayacağım. e herkesi asgari ücrete fikslemek de yakışık almayacak. kimseyi hayal kırıklığına uğratmak ya da madur etmek de istemiyorum. ne yapacağımı, nasıl yapacağımı bilemediğim, işveren yazarlardan fikir beklediğim zam oranıdır.
  • işveren olarak iki kelam etmeliyim sanırım.

diyelim ki işveren olarak 2018 yılı başında ayda 100 tl brüt kazanıp bunun 10 tl sini maaş ödüyordunuz. şimdi eğer 125 tl brüt kazanıp yılbaşından itibaren 12,5 tl maaş ödemesi yapamıyorsanız enflasyon karşısında şirketiniz eriyor demektir. hemen kilidi vurun. kendinize ve mirasçılarınıza daha fazla zarar vermeyin.

demem şudur ki, minimum enflasyon oranında zam yapılmalıdır. eğer bu oranın altından kalkamıyorsa firmanız zaten batmışsınız.

çalışan arkadaşlara da tavsiyem odur ki, enflasyon oranının altında zam yapan işletmede çalışmayınız. düzelir umutlarınız beyhudedir.

işveren arkadaşlara daha sonra başka başlıkta tavsiyelerde bulunmak üzere...
  • kur bizi de vurdu diyerek %10 dan fazla olmayacak zamdır. çalışmıyorsan yerine çalışacak bir dünya insan var nede olsa
  • sistem basit.. hadi biraz baştan alıp eğlenelim..
    "çalışma ve sosyal güvenlik bakanı jülide sarıeroğlu, asgari ücretin 2018 yılı için brüt 2.029 lira, net 1.603 lira olarak belirlendiğini açıkladı."

asgari ücret brüt - 2.029,50
    sgk primi - 416,05
    işveren işsizlik sig. - 40,59
    işverene toplam maliyet - 2.486,14
    vatandaşın cebine giren - 1.603,-

1603 olan net maaşı 2000 e çıkarttığın zaman sigortası vs vs bir işverene binen yük sonunda toplam maliyet 3.287,12 olacak..

net ücretteki ~400 tl artış işverene girişi 2 kat 800 tl olacak..

10 işçinin toplam maliyeti ~24.860 iken ~32.870 e çıkacak..

eğer sektörünüzde tekel değilseniz sizin yıllık yapabileceğiniz ürünlere zam max. %7-%10 olacak..

2018 sene başı dolar euro falan fiyatı belirledim
    85 liraya ürettiğim ürünü 100 liraya satıyorum.. 15 birim lira para kazanıyor işletmem..
    kriz oldu 105 liraya üretmeye başladım.. kafadan direk 5 lira zararım var..
    ben kafama göre fiyat değiştiremiyorum piyasada herkes sıkıntı çekiyor zaten.. zarar ede ede seneyi kapattım diyelim..
    benim artık 105 liraya ürettiğim malzemede işçilik bedelim artacak 120 ye gelecek..
    ben bu ürünü 135 e satmalıyım ki geçen seneki hedefim olan 15 lirayı kazanabileyim..
    bu sene 100 liraya sattığım ürünümü 110 max 115 e çekebilirim.. yine zarardayım 5 birimtürklirası..

10 işçi yerine ben 7 işçi çalıştırırım ~22.988 maliyetle işçiliğimi düşürürüm ürün maliyetimi yine 105 te tutarım 10 birim kar etmeye çalışırım..

ne değişti: işsizlik arttı..
  • geçenlerde sevgili cto muz şu kriz zamanında koltuklarınızı iyi doldurun dedi.
    it means: ne zammı ibneler işten kovmadığımıza şükredin
  • işletme cahili biriyim. kendi şirketim yok, kurmayı da düşünmedim. bünyesinde ya da proje bazlı çalıştığım firmalara bakıyorum, herkes ağlıyor. krizden önce de ağlıyorlardı gerçi. teknik olarak değişen bir şey yok.

benim kafama takılan şöyle bir durum var; çalıştığım şirketler sürekli bir büyüme peşinde. fakat bunu kontrolsüz olarak yapıyorlar. çok iş alıp asgari ücretten bir sürü eleman çalıştırarak kalitesiz iş kotarıyorlar. elemanların da paralarını elden filan veriyorlar.

kardeşim milleti sikerek büyüme o zaman. kapasiten o değilse büyüme. 5 işçi çalıştırıp, asgari ücrete zam gelince batacaksan 2 işçilik iş al ve 2 işçi çalıştır. bu defa piyasada firma açığı olup başka firmalar kurulacak ve işçiler de açıkta kalmak yerine bu tip firmalara gidecekler. tabi ben kendi sektörümü baz alarak konuşuyorum.

giderler çok, yetişemiyoruz deyip bana sürekli ağlayan, merhaba dediğimde bile ağlayan yani o derece, eski patronum 15 kişilik şirketi yapmış 40 küsur kişi. ha tabi para veremiyor işçiye sözde, asgari ücrete zam belini büküyor, berbat durumda ama paşam villasından, arabasından vazgeçemiyor. ulan asgari ücretli bir işçinin sana maliyeti 2000 tl, aylık kazandırdığı min 20 bin. dediğim gibi yine kendi sektörümü baz alarak konuşuyorum.

iyi insanlar değilsiniz. kötüsünüz.

not: söylemeyi unutmuşum, esas problem işçide bence. bu kötü insanlara hizmet veriyorlar. durumu çok zor olanları tenzih ediyorum, benim tanık olduğum benden çok daha iyi durumda olup (evi, arabası, birikimi vs) köle modunda çalışmayı kabul eden, çoğu zaman patron yalakalığında zirveye oynayan işçiler bunun sorumlusu. patron haklı mk. sikmesin de napsın.
  • başlık zam oranları olsa da, başlık altı özel sektör işçi ve işveren sıkıntıları ve varsayımlarla dolmuş.

bu sıkıntıları baz alarak ben de bazı düşüncelerimi söylemek istiyorum.

arkadaşlardan birisi işveren için "şayet enflasyon oranında zam yapamıyorsan eriyorsun demektir" demiş. çok büyük ve köklü şirketlerin de geçtiğimiz 2 yılda enflasyon seviyelerinde çalışanlarına zam yapmamış olduğunu söylemek mümkün. özellikle performans seviyesi, işçiden beklenen seviye ve altında kalıyorsa... performans yönetimi de yine bu büyük şirketler dahil amacına uygun yürütülmemektedir. tamam işveren olarak toplam bir zam bütçesi belirliyorsunuz fakat değerlendirmeleri objektif olarak yaptığınızı düşünmüyorum (istisnaları tenzih ederim). bir işçi yaptığı işle şirketi zarara uğratmamış, seviyeyi en azından aynı düzeyde tutmaya katkı sağlamışsa; o işçiye "senden beklenen performans gelişimini bu yıl göremedik" diyerek düşük zam yapmak mantıksızlıktır. kaldı ki, kriterler belirlenirken ve değerlendirilirken, değerlendirmeye alınan işçi kadar "değerlendirici" rolündeki kişinin tutumu da göz ardı edilmemelidir.

başka bir arkadaş da; "2 kişilik iş alıp 4 kişi çalıştırmayın, 2 kişi çalıştırın ve diğer işleri yapacak istihdam alanları oluşsun" tarzında bir şey ortaya atmış yanlış anlamadıysam... evet bu da haklı bir bakış açısı fakat gerçekleri ortaya koymak gerekirse; 2 kişi çalıştıran işverenler 4 kişilik iş alarak 1 kişinin, yerine göre 2 yerine göre 3 kişiymiş gibi çalışmasını beklediklerini söylemek mümkün. yani işveren seni çalıştırarak 1 işçi bütçesi kâr ederken, sana enflasyon oranında zam yapmaktan aciz! savunması da şöyle:

"beğenmiyorsan kapı orada! dışarıda bu işi yapacak bir sürü insan var."

yatırımlar; tüm riskler değerlendirilmeden, uzun vadeli çözümler üretmek yerine -cepten çıkan paranın bir an önce yerine konulması- amacıyla yapıldığı sürece bu döngü devam edecektir.

herkes hamama girmek istiyor ama kimse terlemek istemiyor.
  • işini kaybetmediğine şükret! ile ne zammı ulan! arası bir beklenti yok değil hani.