şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
70 entry daha
  • %33 ile yeni yıla gireceğim zamdır. maaş 10k idi 13,3k oldu. hayırlı olsun.
  • alacağım zam üzerinden sene başında artacak maaşımdan kesilen doğrudan vergileri düşerek bulacağım zam oranıdır. herkes sanıyor ki zam alınca direk cebe giriyor. biliyorum ki geçen sefer asgari ücret 1600 liraya yükseldiğinde o sene benim maaşımdan 400 lira fazla vergi alınmaya başlanmıştı. bu senede tahminime göre büyük ihtimal önce %15 arttırdıktan sonra 300-400 tl doğrudan kesilen gelir vergisi vb. kalemlere artış gelecek ve aldığım zam % 7-8 olacak. enflasyonu düşünürsek götümüze kol gibi girecek oranlardır..
  • bizde olmayan orandır.
    bu sene zam yokmuş.
    sektör: hukuk
  • yarraktır.
  • kurumsal bir yabancı şirkette çalışıyorum. dünya genelinde 100 binden fazla çalışanı var. istanbul'da başımızdaki adam fransız. böyle bir şirkette bile bahaneler şunlar ;

*bu sene şirketimiz büyük bir aksilik olmazsa 2 zam yapacak. %3+%3(tek zam yaptılar).

*birçok yabancı şirket ülkeden çıktı, çalışanlar işsiz kaldı. siz şanslısınız.

*286 tane iş başvurusu var. bu da şirketin ne kadar arzulanan bir şirket olduğunu bize göstermekte.

*2019 hedefimiz ülkede kalmak. olumlu bir gelişme olmazsa zam beklemeyin.

kurumsal, yabancı ve dünyaca ünlü bir şirket bunları diyorsa patron şirketleri ne der siz düşünün.
  • ceo: bu sene zam işinizi korumak dedi... mesaj alındı.
  • yapilan anket sonucunda isverenler çalışanlarını prk düşünmemiş.

maaş zam oranları isteyenler için
  • %100 şirket zam yapmayınca yurt dışında iş buldum
  • herkes % olarak belirtmis ama bana gore % ile herkese sabit zam yapmak adil degil. ayni sirkette calisip 5000 tl maas alan adama yapilan %10 zam ile 2500 tl maas alan adama yapilan %10 zam bir midir? o yuzden yuzdesel degil rakamsal bazda olmali maas artislari.

edit : anlamayan arkadaslar icin 4 islem ile anlatmak istiyorum.

5000 × %10 = 500
    2500 × %10 = 250

yani oransal olarak 5000 tl maas alan maasina daha fazla zam aliyor maddi olarak. bunun adil oldugunu dusunmuyorum. cok mu zor anlamak?
45 entry daha