şükela:  tümü | bugün
379 entry daha
  • eski bir ücret ve yan haklar uzmanı olarak konuyu kısaca özetleyeyim.

bizler işçiye hammadde gözüyle bakarız. yani işçi diğer tüm üretim faktörleri gibi bir kalemdir. bu kalemin de bir piyasa fiyatı vardır. esasen işçinin fiyatı değildir bu. pozisyonun fiyatı vardır. hammadde gibi yani. nasıl plastiğin piyasada bir fiyatı varsa, üretim mühendisinin de bir piyasa fiyatı vardır.

tüm bu fiyatlar bellidir ve bu tür databaseler danışmanlık şirketleri tarafından parayla satılır. bu databaseleri her büyük şirket muhakkak alır ve kendini rakipleri ile kıyaslar. kendisini rakiplerinin neresinde konumlandırmak istiyorsa ona göre ücretlerini belirler.

senelik ücret zammı diye bir ifade doğru değildir aslında. durduk yere kimseye zam yapmaya gerek yoktur. bu, işçinin piyasa değeri arttığı için yapılan mecburi bir düzenlemedir. aslında artan piyasa değeri değil, enflasyon nedediyle eriyen kısmın telafisidir.

bu nedenle, tüm büyük şirketlerin ortalama zammı enflasyon oranı kadardır. sen a performans sergilersen bu oran 3-5 puan yukarısı, d performans sergilersen bu oran 3-5 puan aşağısı olur.

ücrete zam yalnızca terfide yapılır. bunun dışındaki senelik zamlar aslında düzeltmedir. aynı zamanda başarılı süperstar personeli elde tutmak, başarısız hımbıl personele de yol vermek ya da cezalandırmak maksadıyla kullanılır.

eğer bir şirketin senelik ortalama zammı ülkedeki senelik enflasyon oranından azsa o şirket kurumsal bir şirket değildir. enflasyon oranının altına verilen her kuruş zam aslında maaşınızdan yapılan indirim demektir. bu tür şirketlerde fazla vakit kaybetmeyin. bu şekilde ücret yöneten firmanın terfisinden atamasına hiç bir yeri kurumsal olamaz.
  • türkiye'de maaşlardaki sorun, patronlara kalmadan işçi/çalışan kesimin birbirini çekemeyip, tahammül edememesiyle beraber başlıyor.

daha işçisi bile, brüt 2500 dolar eden maaşı alan birini görünce başlıyor eleştirmeye, yermeye, laf sokmaya. zaten daha bu noktada sorun varken, sonrasını çözmeye çalışmak komik.

tanım: serbest piyasaya göre değişen zam oranlarıdır.
  • 3 senedir çalışanlarıma yüzde 20 zam yapıyorum. bu sene de yüzde 20 yapacağım. enflasyon yüzde 40larda. üzülüyorum ama elimden gelen bu. keşke enflasyon üzerinde yapabilsem. keşke dolarla verebilsem. dayanabildiğim kadar dayanıp son kurşunumda bile elemanlarımın maaşlarına öncelik veririm.
    burada zam yok diyebilen patronları görünce şok oluyorum.
  • sektörde 1.5 senelik mühendislere 13500 tl veren şirketlerin de olduğunu gördüğümüz başlık. maşallah diyelim. burayı okuyan yabancı ülkede herkesi milyoner, herkesi süper zeka, uzaya her ay uydu falan gönderiyoruz zannedecek.

söylenti: % 10 - %17 arası.
    tahmin: %14
    sektör: bilişim
    gerçek: 5 gün sonra düzenlenecek
  • otomotiv sektöründe olup %10-15 alan arkadaşlar, patronunuz tam orospu çocuğu haberiniz ola. bu yıl otomotiv için mukemmeldi.
  • bizim sirket atletico madrid gibi çakili savunma yapiyor. son saniyeye kadar aciklamayacak. sonuçta beni üzecek oranda zam gelecektir.

ben günün ilk yazılımcısının zam oranını bekliyorum. yüzde 70, 80 artık allah ne verdiyse. iş çok olduğu için yüzde yetmiş orana siktir çeken cengaver yazılımcılarda var burada. haydi bakalım donutları gömün ve entry'leri girin kardeşlerim.
  • isteğim %20
    beklentim %15
    olacak olan %10

ama, şu aşamada gelip baan "bu sene zam yok" deseler gıkım çıkmaz. biliyorum ki, işi bırakırsam bir daha iş bulamam. buna bizim oralarda (bkz: eşeğinkini gösterip, atınkine razı etmek) diyorlar sizin oralarda da (bkz: ölümü gösterip sıtmaya razı etmek) olmalı.

12 yıl önce ilk işe başladığımda maaşım asgari ücretin 3,5 katı idi, bugün aldığım ücret ne yazık ki 1,8 katı. eridik, bittik.
  • havacılık sektörü eşime yüzde 17, 5 zam yapıldı
  • brüt maaşıma aldığım zam oranı: %11 küsür
    sektör : otomotiv
    tecrübe: 10 yıl

bu arada en az %20 beklentim vardı. herseyini harika gittiği bir yıl oldu şirket adına.
  • sektör: bilişim
    meslek: yazılım takım lideri
    son 3 yıl: %25-%10-%10
    söylenen: %37
    gerçekleşen: cumayı bekliyor
33 entry daha