şükela:  tümü | bugün
  • evet böyle garip bir durum var ortada. bazı çalışanlar 3 kuruşa çalışmalarına rağmen şirkete sanki kendi mallarıymış gibi muamele yapıp onu savunuyorlar. ben bu mantığı anlayamıyorum. bakın günde 60 liraya yakın paraya çalışıyorlar ama hiç şikayet etmiyorlar. bu iyi bir şey değil emin olun.

geçmişte bir giyim mağazasında çalıştım. parttım, öyle arada gelip gidiyordum harçlık çıkıyordu ama bazı şeyler bana cidden hayatı sorgulatıyordu. adam asgari ücret ile çalışıyor, her hafta vardiyası değişiyor, 30 günde 4 gün izin yapıyor ama yine de köpek gibi çalışıyor hiç ağlamadan. denetim olacak deniliyor gece 10 da gelip sabah 8 de çıkıyor, aynı gün akşam 4 te yine işe geri geliyor. günde sadece 1 saat mola yapıyor, 7-8 saat ayakta kalıyor, şikayet etmiyor... bakın abi adam yorgunluktan ölüyor ama yine de işini yapıyor. bu iyi bir şey değil gerçekten. bu sarhoşluk. bu kelimenin tam anlamı ile sarhoşluk.

burası yine iyiydi. sonra bir yemek firmasına geçtim. asıl rezalet de burada başladı. günde mesai tam 10 saat. tam 10 saat! haftada 60 saat ediyor. şimdi burada yaşını başını almasına rağmen halen baba parası yiyen tipler beni eleştirecek ama bir insan günde 10 saat çalışamaz kardeşim. en başta insanlığa sığmaz. bu adam en az 1 saat de yol yapacak. kafadan 11 saat gitti. ya aslında bu bile iyi biliyor musunuz? ben burada çalışırken çok ilginç şeyler oluyordu. mesela saat 12 den sonrası mesai sayılmıyordu ve ücret almıyordunuz. yine de bir kişi bile buna isyan etmedi ya.

abi bak ben burada sabah 10'da girip öbür sabah 3 e (03:00) kadar çalıştığımı biliyorum ya. bunun ötesi var mı? allah tan burada da parttım da çok etkilemiyordu beni. bir de full olanları düşünsenize. buna rağmen insanlar deli gibi çalışıyordu. yıkama olcak deniyordu, herkes ayakkabılarını çıkartıp suya giriyordu. dolaplar boş deniyordu herkes elleri morarana dek içecek taşıyordu. ve bunun karşılığı saatte 6.5 lira. o zaman o restoranın en sevilen yiyeceği 17-18 lira felandı. yani o yiyecekten bir porsiyon satarak 1 çalışanın 2 saatlik ücreti çıkıyordu. ( maliyet harici ) biz bir saatte yüzlerce porsiyon satıyorduk bu üründen hem de.

neyse ben anlatmak istediğimi anlatamadım. olsun. az çok fikir uyanmıştır sizde. özel sektör boktan. eğer bir gün buradan biri önemli bir konuma gelirse toplum denen bok çukurunun en dibinde yaşayan, aslında yaşamak zorunda olan, bu kitleyi unutmasın.
  • tayyiplerine de aynı şekilde davranıyorlar, çok da şaşırmamak lazım.
  • (bkz: mecburiyet)
  • sadece özel sektörde değil devlette de hain olmamak lazım. zira o adam sana az veriyorsa da sen peşinen kabul edip girmişsindir. işine gelmiyorsa dersin ki ben başka iş bakıyorum gider orayı sahiplenirsin başka sıkıntı yok.
  • vasıfsız olduğundan dışarda bekleyen işsiz milyonların nefesini ensesinde hissetme durumu.
  • özel sektör mikmeyeceği eşşegin önüne ot koymaz...
  • kraldan çok kralcı tipler.

gloria jeans coffee de çalışıyordum bir zamanlar. supervizor yeni ayrılmıştı işten. yerine yeni birini yolladılar. geldiği ilk an; o ısıtıcıyı kapat, müşterilerle konuşma, müşteriyi daha pahalı kahvelere yönlendir şeklinde andaval bir giriş yaptı.
    burası niye iş yapmıyor, günlük ciro neden bu kadar düşük, ben geldim bundan sonra burası iyi iş yapacak, daha çok kazanacak vb. söylemlerle adeta bana saygı duymayın ben sistem faresiyim diyordu. dangalak bizden 200 lira fazla alıyorsun alt tarafı ne bu tripler. işini yap geç ne masal anlatıyorsun. adam daha çok kazanınca kazancını sana mı verecek? ne bu yalaklık, ne bu canla başla patronu ihya etme ihtiyacı?
  • yürürken yağ damlatırlar elalemin şirketine yok evim burası benim patronlarla aile gibi olduk nah oldun gözünün yaşına bakmazlar
  • (bkz: baslik acip alakasizca dertlesmek)
    ne demek istedigini anladim brom. haklisin da. bunlar 3500 lira alir sirket ortagi gibi takilir. eskiden patronlar daha temiz ve kaygan sikerdi. simdi facebook ve instagram oldugundan tatiller tekneler goze batiyor. o sebeple o kadar sahiplenen az. bu baglilikta beyinsizler icin verilen sirket ici egitimlerin payi buyuk. ama bak misal adam 25 lira oto yikamacida alip yikayana 5 lira veriyor... diye senin gibi dertlesmeyi cok isterdim ama kotu anim yok :)
    opuyorum gozlerimden.