şükela:  tümü | bugün soru sor
  • her yılın başında girilen ve çalışanların acaba bu yıl geçen yıla göre ne kadar daha fazla ücret alacağım sorularının cevap aranmaya başlandığı dönemdir. özel sektörde çalışanların durumu devletteki gibi değildir. öncelikle çalışılır daha sonra ücretleri ödenir. yani ocak ayında çalışılan döneme ait ücret şubat ayının başında ödenir.

    bu habitatta yaşayan insanoğlu yılın bu dönemlerinde patronlarından ne kadar zamlı maaş kopartabiliriz arayışı içinde patronların ağzından çıkan "bu yıl maaşını şu kadar arttırıyoruz" cümlesini dört gözle beklerler.

    ne diyelim umarım herkes beklediğine kavuşur.
  • genelde açıklanan enflasyon oranı kadardır. daha fazlasını veren sanırsam pek yok. olsa da yabancı sermayeli firmalardır. maaşını döviz olarak alan adam için zaten avantaj her yönüyle. eskiden altı ayda bir ücretlere zam yapılırdı. artık 12-13 senedir yok bu. senede bir defaya mahsus zam bile çok olarak görülüyor işveren tarafından. ücretli kesim giderek daha da eziliyor. hele ki özel sektör çalışanları için durum gerçekten iç açıcı değil. özellikle beyaz yakalılar için durum daha da sarpa sarıyor.