şükela:  tümü | bugün soru sor
 • seçmesi bana nedense zor gelen ama kime sorsam anında "tabi ki devlet memurluğu" cevabını aldığım versus.

  denemelerime göre insanların özel sektörü seçmesi için gereken minimum para 20 bin tl. çünkü kimse özel sektöre güvenmiyor ve herkes garanti paranın derdinde. ama 20 bin liraya 2 ay çalışıp devlette alacağı 1 yıllık parayı alırsa ancak kendini güvende hissediyor.

  demek ki insanların güven algısı 1 yıllık kazançla eşdeğer.
 • devlette amirinden memuruna herkesin ağız kokusunu 30 yıl çekeceğine 10bin tl kazanma imkanın olan sektörde 10 yıl çalış siktir git. 10bin tl çok büyük para olmamakla birlikte küçük para hiç değildir. sana 10 bin verilen bir işi yapabiliyorsan ilerde işsiz kaldığında 7 bine başka bir yerde iş bulman çok da zor olmasa gerek. senin derdin laf salatası yapmak o ayrı konu. sanki ikisini de elde etmiş de seçim yapma aşamasında haspam!
 • kendi sektörümden yani sağlık sektöründen örnek vereyim.

  özel sektörde bazen iki bazen üç katı maaşla iş bulabilirsiniz ancak maaş ödemesine gelince, ilk ay ödenir, ikinci ay maaşın yarısını alırsınız, üçüncü ay para yok derler. maaşı kurtarayım derken altı ayınız daha geçer, velhasıl kelam kamuda çalıştışınızdan da daha azını alıp iş yeriyle mahkemelik olup ayrılırsınız.

  kurumsal ve zincir firmaları tenzih ediyorum. hal böyleyken insanın özel sektöre bakası gelmiyor erenler.
 • rahmetli babamdan gelsin:

  (bkz: en iyi iş kendi işindir en iyi işveren devlettir)
 • (ara: akıl fikir)