şükela:  tümü | bugün soru sor
 • önce ülker, sonra doğuş holding devasa borçlarına yapılandırma istediler. daha sırada onlarcasının olduğunu düşünüyorum. peki murat ülker ve ferit şahenk türkiye'nin en zengin adamlarından değil miydi? şimdi soru şu? bu adamlar bu borçlarını gerçekten ödeyemiyor mu? yoksa servet transferi ile paralar çoktan man adası gibi adalara mı yol aldı?

  bu adamlar bu borçlarını ödemeyecek. peki kim ödeyecek. tabiki siz. 30 yıl. hazır mısınız?
 • bugün hükümet borazanı jöleli yiğit bulut'un da değindiği konu.

  30 yıl, hazır mısınız?
 • dolar üzerinden borçlandıkları için yapılandırma istemeleridir. 4 ayda bile yaklaşık %10 değer kaybeden tl var ortada. bu şirketler 2018 ocak ayında 1 milyon $ borçlansalar 3.79 milyon tl olarak geri ödeyeceklerdi. ama şu an 4.18 milyon tl olarak ödemek zorundalar.

  ülkerin borcu 6 milyar $. bu kadar büyük borcu yukarıdaki denkleme vurun üstelik bunun sadece 4 ayda olduğunu göz önünde bulundurun. haklı olduklarını anlarsınız.

  ama bu durum sadece türk ekonomisinden kaynaklanmıyor. trump'ın dengesiz konuşmaları, esad'a düzenlenecek operasyon, trump'ın güçlü dolar politikası ve ülkemizdeki ohal baş etkenlerden.
 • üstüne beklenen büyük istanbul depremi de eklenirse daha da batacağımız olay, çözümün bir kolu hiç zor değil: ülkeyi özgürleştir, hakları arttır, demokrasiyi ve adaleti sağla ondan sonra bak yerli sermayeyi bırak yabancı sermaye nasıl yatırıma geliyor.