şükela:  tümü | bugün
 • çok anlamsız ve gaddarca bir durum.

  bak 5 tl yap 10 tl yap demiyorum. 15 gönlümdeki fiyat. 20-25 göz yumabildiğim.
  ama sen tutup da 35, 40, 45, 50, 55 veya 62 tl yaparsan bir oyunu yuh derim ve de gelmem.
  düşün bir de internetten alıyorsun bir de site komisyon kesiyor. servet ödüyoruz resmen!

  hele bir de tam - öğrenci farkı gözetmeksizin tek fiyat koyanlar var ki çıldırtır.
 • devlet tiyatrolarını tercih etme sebebidir. hem sanatsal açıdan daha kuvvetli oluyorlar
 • sonra "vay bu tiyatroların hali nolacak" dedirten hadise.

  her yıl devlet tiyatrolarında mis gibi şahane oyunlar çıkıyor ve bazı oyunlara cidden bilet bulunmuyor. yani neymiş sanattan değil bunlar paradan dolayı. bu kadar pahalı olmasalar onlara da ilgi olur ama tabi özel tiyatroların devlet tiyatroları gibi gelir kaynağı olmayınca mecbur bu kadar pahalı.
 • devletin karşıladığı olanaklar, bütçeler, kostüm depoları, sahneleri, ışık donanımlarının bolluğuyla, kendi kendini geçindirmeye çalışan özel tiyatroları karşılayamazsınız. özel tiyatrolarda genellikle ilk cepten ödenir herşey, o oyuncuların parasından tutun onları aydınlatan spota kadar, sahnenin kirasına kadar herşey sizin verdiğiniz bilet parasıyla ödenmeye çalışır. belki cepten çıkan paralar, borçlar en az 4. oyundan sonra ödenmiş olur. bazen oyuncular ilk 4 5 oyun borçlar ödenene kadar para bile almaz. bütün alternatif sahneler bu şekilde döndürmeye çalışır. ama bahsettiğim kesinlikle bir dot, aysa prodüksiyon tiyatrosu değildir.
 • naçizane katıldığım eleştirel yaklaşım. çok büyük sanatçıların oyunları nedendir bilmiyorum çok fahiş fiyatlarla gösterime çıkıyor. sanatta paranın konuşuluyor olması dahi içler acısı ancak öğrenci halimle 42 lira* vermekte zorlanıyorum. sanata erişmenin bu kadar güç olmasında sizin de payınız var; rica ediyorum halkın "sanata uzak" olduğunu iddia ederken kendinize de iğneyi batırınız.

  devlet tiyatroları elbette çok uygun. o kategoride olmadığınızı biliyorum ve masraflarınızı kendiniz karşılamak zorunda olduğunuzu biliyorum. sizinle aynı kategorideki, bazı özel tiyatrolar biletlerini 10-20 lira bandında sunuyor öğrencilere. o dostların oyunculuk geçmişi 50 yıllık değil diye yaptıkları iş değer yitirmiyor.

  demem o ki; istirham ediyorum saygıdeğer sanatçı, sanatı parayla değil seyircinle ölç. dolduramadığın salon senin için utanç olsun, doldurduğun koltuklar ortalama 50 tl'lik banknotlar değil. yaptığınız sanatın kendiniz için değil, halk için olduğunu hatırlatınız kendinize lütfen.

  son olarak sayın suser; eğer gitmiyorsan tiyatroya hiç ve az da olsa merak ediyorsan bir oyun izlemenin vereceği hissi, çok zor değil*. devlet tiyatroları sayfasından bölgeni seç, bak en yakın oyuna, al bir bilet ve izle. bu hayatta tecrübe etmediğin onca şey var biliyorum, tiyatro onlardan biri olmasın.
 • yeni açılanı bile öğrenciye 40 liradan başlatıyor ücretleri. ortalama bir öğrenci için bu miktar oldukça yüksek. örneğin lisedeyken bu parayla 1 hafta zar zor geçinirdim.

  özel tiyatroları işletmek zor, yardım almıyorlar o yüzden pahalı diye savunanlar var ancak her gün yenileri açıldığına göre abartıyorsunuz.

  böyle saçma bir fiyatlandırma sistemi olduğu sürece gitmiyorum, gitmeyeceğim.
 • tiyatroyu çok sever giderim. türkiye'de tiyatroya baya ilgi var.
  ama arkadaş gerçekten 40 lira bilet ücreti nedir ya.
  hayır 20 liraya bilet satsalar belki salon dolacak daha çok para kazanacaklar. yani 40-50-60 lira nasıl bir fiyat politikasıdır anlamak gerçekten güç.
  yani bakıyorum emek var o kadar. yapmışlar oyunun biletini 55 lira kocaman salonda 2 sıra bilet satmışlar. yazık günah hem milletimiz tiyatroya gitmiyor deyip hem de bilet fiyatlarını bu denli yüksek tutmak ikiyüzlülük. parası olmayan gelmesin demek gibi bir şey.
  devlet tiyatrolarına bakın bir de. çoğu oyunda bilet bulmak bile güç sebebi fiyatı.

  edit: bir tiyatro oyuna baktım. festival kapsamında biletleri 10 tl idi. 720 kişilik salonda biletlerin hepsi tükenmişti. şimdi tekrar geliyor biletleri 40 tl. şu an için tek sıra bilet satmış yani 50-60 civarı. aradaki farkı hesap edin lütfen.
 • arzu tramvayı oyunu ankara'ya 1. kategori 98 tl'ye geliyor.
  başka sözüm yok.
 • hemen hesaplayalım:

  elimizde 4 oyuncunun oynadığı bir oyun olsun.
  2 ay prova alsınlar. sezonda 8 ay oynasınlar. yani 10 aylık bir süreçten bahsediyoruz.

  oyuncuların aylık gelirleri en düşük kademede bir memurunki kadar olsa -3100 tl- ve sigortaları da yatırılsa -1100 tl- . bir oyuncunun tiyatroya aylık maliyeti yuvarlak rakam 4200 tl eder. yaz geldiğinde çalışanlarımıza ne haliniz varsa görün demeyelim ve yazın da maaşı ve sigortası yatsın. yani 12 ay * 4 oyuncu* 4200 tl = 201 bin 600 tl.

  bir de tiyatromuzda bir teknik eleman çalıştıralım, dekordu, aksesuardı, ışıktı elinden her iş gelsin, ona da uzmanlığından ötürü 2500 tl verelim. 900 tl civarı sigortası olacaktır. onun maliyeti de 12 ay*1 teknik uzman*3400 tl = 40 bin 800 tl.

  yazara ödenen telif 5-10 bin tl arasındadır. 8 bin tl yazarın telifi olsun.

  yönetmenimize de 5000 tl ödeyelim 1800 tl civarı sigorta masrafı olacaktır. 12 ay* 6800* 1 yönetmen = 81 bin 600 tl

  dekor, kostüm, aksesuar, makyaj malzemesi, faturalar, demirbaş amortisman vb. sabit veya değişken her türlü diğer gider aylık 4 bin tl diye varsayalım.
  yıllık 48 bin tl eder. (sahne kiralanıyor olsa oyun başına 1000 tl kira parası. aylık yine 4 bin tl eder. hatta daha fazla masraf çıkar, dekor nakliyesi vb.)

  toplarsak: 201 bin 600 + 40 bin 800 + 8 bin+ 81 bin 600+ 48 bin = 381 bin tl.

  bir oyunlu bir tiyatronun yıllık masrafı 380 bin tl civarında.

  şimdi bir bilet 50 tl olsun. 300 kişilik salon oyun başına 250 kişi dolsun. sezon 8 ay. yani 4*8= 32 hafta. her hafta bir kere oynasa: 50tl * 250 kişi * 32 hafta = 400 bin tl.

  bu paranın %8'i kdv olarak kesilir. yani 32 bin tl vergi verilir. 400 bin - 32 bin tl = 368 bin tl.

  --- sonuç ---
  bileti 50 tl olan, bir oyunlu, 250/300 koltuğu dolan normal bir tiyatronun:
  yıllık maliyet 381 bin tl; yıllık gelir 368 bin tl; yıllık kar/zarar - 13 bin tl.

  bileti 50 tl olan, üç oyunlu, 80/100 koltuğu dolan mütevazı bir tiyatronun:
  yıllık maliyeti yaklaşık 400 bin tl; yıllık gelir 354 bin tl; yıllık kar/zarar -46 bin tl.

  bileti 75 tl olan, üç oyunlu, 60/60 koltuğu dolan bir cep tiyatronun:
  yıllık maliyeti 400 bin tl; yıllık gelir 397 bin 500 ;yıllık kar/ zarar -2 bin 500 tl.

  --- sonuç ---

  bir tablo ortaya koymak adına bu şekilde değerler vererek yazdım. üç tiyatroya da kar elde ettirebilirdim ama daha çok başa baş noktaların ve zararın ne olduğunu göstermek istedim.

  devlet tiyatroları ile karşılaştırmanın ne kadar saçma olduğunu ispatladığımı düşünüyorum. devlet tiyatrolarının çalışanlarına ve oyunlarına yaptığı masraf ile gerçek bir bilet değeri ortaya konsa belki 100-120 tl arasında bir bilet fiyatı ortaya çıkar.

  yani işini iyi yapan özel bir tiyatronun bilet ücreti zaten günümüzde 50 tlden aşağı olmamalıdır.

  aynı zamanda hem bedenini hem aklını hem de yeteneğini kullanan tiyatro oyuncularının ancak memur maaşına tabii olmaları utanç vericidir. yani ya kıymetleri bilinmeli ve daha çok saygı ve hürmet görmeliler ya da emeklerinin ederini almalılar. ya da cümbür cemaat tiyatroyu bırakıp dizilere, setlere göç etmeliler ki zaten son yirmi yıldır görülen de bu.