şükela:  tümü | bugün
  • çok anlamsız ve gaddarca bir durum.

bak 5 tl yap 10 tl yap demiyorum. 15 gönlümdeki fiyat. 20-25 göz yumabildiğim.
    ama sen tutup da 35, 40, 45, 50, 55 veya 62 tl yaparsan bir oyunu yuh derim ve de gelmem.
    düşün bir de internetten alıyorsun bir de site komisyon kesiyor. servet ödüyoruz resmen!

hele bir de tam - öğrenci farkı gözetmeksizin tek fiyat koyanlar var ki çıldırtır.
  • devlet tiyatrolarını tercih etme sebebidir. hem sanatsal açıdan daha kuvvetli oluyorlar
  • sonra "vay bu tiyatroların hali nolacak" dedirten hadise.

her yıl devlet tiyatrolarında mis gibi şahane oyunlar çıkıyor ve bazı oyunlara cidden bilet bulunmuyor. yani neymiş sanattan değil bunlar paradan dolayı. bu kadar pahalı olmasalar onlara da ilgi olur ama tabi özel tiyatroların devlet tiyatroları gibi gelir kaynağı olmayınca mecbur bu kadar pahalı.
  • devletin karşıladığı olanaklar, bütçeler, kostüm depoları, sahneleri, ışık donanımlarının bolluğuyla, kendi kendini geçindirmeye çalışan özel tiyatroları karşılayamazsınız. özel tiyatrolarda genellikle ilk cepten ödenir herşey, o oyuncuların parasından tutun onları aydınlatan spota kadar, sahnenin kirasına kadar herşey sizin verdiğiniz bilet parasıyla ödenmeye çalışır. belki cepten çıkan paralar, borçlar en az 4. oyundan sonra ödenmiş olur. bazen oyuncular ilk 4 5 oyun borçlar ödenene kadar para bile almaz. bütün alternatif sahneler bu şekilde döndürmeye çalışır. ama bahsettiğim kesinlikle bir dot, aysa prodüksiyon tiyatrosu değildir.
  • naçizane katıldığım eleştirel yaklaşım. çok büyük sanatçıların oyunları nedendir bilmiyorum çok fahiş fiyatlarla gösterime çıkıyor. sanatta paranın konuşuluyor olması dahi içler acısı ancak öğrenci halimle 42 lira* vermekte zorlanıyorum. sanata erişmenin bu kadar güç olmasında sizin de payınız var; rica ediyorum halkın "sanata uzak" olduğunu iddia ederken kendinize de iğneyi batırınız.

devlet tiyatroları elbette çok uygun. o kategoride olmadığınızı biliyorum ve masraflarınızı kendiniz karşılamak zorunda olduğunuzu biliyorum. sizinle aynı kategorideki, bazı özel tiyatrolar biletlerini 10-20 lira bandında sunuyor öğrencilere. o dostların oyunculuk geçmişi 50 yıllık değil diye yaptıkları iş değer yitirmiyor.

demem o ki; istirham ediyorum saygıdeğer sanatçı, sanatı parayla değil seyircinle ölç. dolduramadığın salon senin için utanç olsun, doldurduğun koltuklar ortalama 50 tl'lik banknotlar değil. yaptığınız sanatın kendiniz için değil, halk için olduğunu hatırlatınız kendinize lütfen.

son olarak sayın suser; eğer gitmiyorsan tiyatroya hiç ve az da olsa merak ediyorsan bir oyun izlemenin vereceği hissi, çok zor değil*. devlet tiyatroları sayfasından bölgeni seç, bak en yakın oyuna, al bir bilet ve izle. bu hayatta tecrübe etmediğin onca şey var biliyorum, tiyatro onlardan biri olmasın.
  • yeni açılanı bile öğrenciye 40 liradan başlatıyor ücretleri. ortalama bir öğrenci için bu miktar oldukça yüksek. örneğin lisedeyken bu parayla 1 hafta zar zor geçinirdim.

özel tiyatroları işletmek zor, yardım almıyorlar o yüzden pahalı diye savunanlar var ancak her gün yenileri açıldığına göre abartıyorsunuz.

böyle saçma bir fiyatlandırma sistemi olduğu sürece gitmiyorum, gitmeyeceğim.
  • tiyatroyu çok sever giderim. türkiye'de tiyatroya baya ilgi var.
    ama arkadaş gerçekten 40 lira bilet ücreti nedir ya.
    hayır 20 liraya bilet satsalar belki salon dolacak daha çok para kazanacaklar. yani 40-50-60 lira nasıl bir fiyat politikasıdır anlamak gerçekten güç.
    yani bakıyorum emek var o kadar. yapmışlar oyunun biletini 55 lira kocaman salonda 2 sıra bilet satmışlar. yazık günah hem milletimiz tiyatroya gitmiyor deyip hem de bilet fiyatlarını bu denli yüksek tutmak ikiyüzlülük. parası olmayan gelmesin demek gibi bir şey.
    devlet tiyatrolarına bakın bir de. çoğu oyunda bilet bulmak bile güç sebebi fiyatı.

edit: bir tiyatro oyuna baktım. festival kapsamında biletleri 10 tl idi. 720 kişilik salonda biletlerin hepsi tükenmişti. şimdi tekrar geliyor biletleri 40 tl. şu an için tek sıra bilet satmış yani 50-60 civarı. aradaki farkı hesap edin lütfen.
  • arzu tramvayı oyunu ankara'ya 1. kategori 98 tl'ye geliyor.
    başka sözüm yok.
  • hayatımda bir kere eğlenmek için gidecektim fiyatları görünce maça gitmeye karar verdim. kesin daha çok eğlenirim. 70 liralar 80 liralar ben o parayı verirsem eğlenemem lan.
  • sırf bu yüzden kadıköy moda sahnesine hep kapısından bakmışımdır. eminim seyir zevki çok daha iyidir ama ibb şehir tiyatrolarına devam yapacak birşey yok.