şükela:  tümü | bugün
 • kdv'nin yerini alacak yeni vergi.
 • ikinci el otomobillerde alım satım vergisini kaldıran maddesi dün tbmm genel kurulu'nda kabul edilen yasa tasarısı... ve fakat, eğer bu tasarı yasalaşırsa, alım satım vergisi yerine ötv alınacak...
 • avrupa birliği müktesebatına uyumu amaçlayan ve diğer uyum yasalarına oranla siyasiler arasında pek sorun yaratmayan nadide maddelerden biri.

  22 maddelik tasarı, ithalat ve imalattan doğan dolaylı vergileri tek çatı altında birleştiriyor. (bkz: toptan geçirme hadiseleri)
 • ikinci el otomobil alım satım vergisi ile olan kısmı, muhalefetin sık sık karar yeter sayısı ve toplantı yeter sayısı aranmasını istemesi nedeniyle kesintilerle yapılan oylama sonunda iktidar partilerinin oylarıyla kabul edilen madde...
 • 1 ağustos 2002 tarihinden itibaren* türkiyede uygulanmaya başlanan vergi..
 • temizlik için şart olan tüketim maddeleri ile lüks otomobilleri aynı kefeye koyan zihniyetin yeni kazığı.
 • açıkca "öttüren tüketim vergileri" denebilir.
 • otolara ve alkole bugün itibariyle felaket bir ötv uygulanmaya başladı. bira fiyatları ve özellikle yüksek oranda alkole sahip rakı, likör ve votkanın fiyatları bayag bir artacak. bu yeni vergilere hemen bir kılıf uydurulmuş "bu arada yetkililer, söz konusu düzenlemelerle anayasa mahkemesi'nin ek motorlu taşıt vergisini iptal etmesiyle ortaya çıkacak vergi kaybının telafi edilmesinin amaçlandığını bildirdiler". pis ampul.
 • motor hacmi 1600 cc'ye kadar olan sıfır otomobillerde %27'den %30'a, 1601-2000 cc arasında olan sıfır otomobillerde %46'dan %52'ye, 2000 cc'nin üzerindeki sıfır otomobillerde %50'den %75'e yükseltilen haraç gibi vergi.. bu uygulamanın olası sonuçları, 2000 cc'nin üzerindeki araçların ikinci el değerlerinin fırlaması, vatandaşın ek motorlu taşıtlar vergisinin iptali hadisesine sevinememesi, hurda otomobile ötv indirimi yapılmasıyla yeni yeni hareketlenmeye başlayan otomotiv sektörünün durgunlaşması olacaktır.

  ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta bu artışın fiyatlara %3, %6, %25 şeklinde değil %3.54, %7.07 ve %29.5 şeklinde yansımış olmasıdır. zira %18'lik kdv oranı, ötv eklendikten sonra fiyata yansıtılmaktadır. şöyle ki:

  perakende satış fiyatı 10 milyar olan 1600 cc motor hacminde bir araç ele alalım.
  %30 ötv ekleyelim: 13 milyar.
  buna %18 kdv ekleyelim: 15 milyar 340 milyon.
  yaklaşık 150 milyon bandrol, 350 milyon plaka-trafik sigortası masrafı ekleyelim: 15 milyar 840 milyon.
  yıllık kasko bedeli ve motorlu taşıtlar vergisini eklemeyelim.
  anahtar teslim satış fiyatındaki vergi, harç, bandrol vs. oranı: %58.4

  perakende satış fiyatı 20 milyar olan 2200 cc motor hacminde bir araç ele alalım.
  %75 ötv ekleyelim: 35 milyar.
  buna %18 kdv ekleyelim: 41 milyar 300 milyon.
  yaklaşık 1 milyar 350 milyon bandrol, 350 milyon plaka-trafik sigortası masrafı ekleyelim: 43 milyar.
  yıllık kasko bedeli ve motorlu taşıtlar vergisini eklemeyelim.
  anahtar teslim satış fiyatındaki vergi, harç, bandrol vs. oranı: % 115

  (bkz: hesaplayan adamlar)

  dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir vergi uygulaması yoktur. motor hacminin ödenecek vergi miktarının tespitinde bu kadar baskın olması yanlıştır. bu tespitte, almanya başta olmak üzere diğer avrupa ülkelerinde olduğu gibi beygir gücü ölçütünün baskın olması gereklidir. örneğin ben, 1700 cc - 75 beygir gücündeki naçizane opel corsa dti arabam için 2000 cc - 192 beygir gücündeki opel astra coupe turbo ile aynı vergiyi ödememeliyim.

  ben vergisini ödeyen bir vatandaşım, ama afedersiniz eşeğin amına su kaçırmanın alemi yok..