• özel üniversiteler 40 öğrenciden aldıkları parayla 100 öğrenciyi okutuyorlarmış.
    bu karlı bir iş değilmiş...
    yakında batarlarmış...
    borçları da devlete kalırmış...
    eğitimle "ilgili" bir köşe yazarı böyle yazıyor:
    --------
    yani 100 öğrenci aldığınızda 40 kişiden aldığınız parayla 100 kişiyi okutuyorsunuz. peki bu normal bir durum mu? kesinlikle hayır, siz herhalde öğrenci ücretini açıklarken açıkladığınız rakam, kar amacı gütmediğinize göre iyi eğitim için gereken minumum ücrettir. peki nasıl oluyorda bu ücretten yüzde 60 feragat edebiliyorsunuz. hatta bazı üniversitelerin bursluluk oranı yüzde 80’lere çıkıyor. rekabet de iyi eğitimden çıkmış ve sadece kim daha çok indirim yapmaya dönmüş durumda.

‘peki bunun ne sakıncası var, çocuklara imkan yaratılıyor’ diyebilirsiniz. ben size söyleyeyim yüzde 80 burs dağıtan bir üniversitenin öğrencisi bu indirimlerle iyi eğitim, iyi hoca, iyi olanaklar alabilir mi? yüzde 80 burs veren kurumun genel giderlerini, öğretim üyesi ücretlerini karşılaması mümkün mü? geçtiğimiz günlerde kayyum atanan bir üniversitenin bir önceki yıl burs oranı yüzde 66’ydı. ama gelen kayyum çok iyi çalışmış bu burs oranı yüzde 70’e çıkmış. peki okul battığında bu çocuklar ne olacak veya bu borçları yine devlet ödemeyecek mi? çünkü yasaya göre vakıf üniversiteleri kapatılamıyor ancak devredilebiliyor.
    http://www.karar.com/…if-universiteleri-nereye-4675
hesabın var mı? giriş yap