şükela:  tümü | bugün
 • ozel universitede baba parasiyla okuyup, yine parayla ders gecen de aramizda 'universite mezunuyum' diye dolasiyor ya......
  kimse de dememis heralde 'canim dubble gerizekali oldugunun kaniti o diploma' diye. bazilarina soylemek gerekiyor oysa öyle dümdük yüzüne yüzüne..

  (bkz: altin semer vurulan esek)

  diger entryleri gorunce yazmak gereksinimi duyulan not: okumak ve okudugunu anlamak arasinda irice bir fark var. gordun? pardon, gormus olsan zaten 'bazilarina' dedigimi; yani tum ozel uni ogrencilerini ya da mezunlarini katmadigimi anlardin. ozel uni mezunu bir "psikolog" kendisi anlatti ogrenciler bute kaldiginda bazi hocalarin derslerde arabalarinin anahtarini sallayip degistirmek istediklerini vs. anlattigini. sadece uzerine alinip kendini savunmuyor bunun yaninda da bu basligi acip entry giren birine gozun kapali saydiriyorsun kusura bakma ben de seni yukarda bahsettigim kategoriye gozu kapali dahil ederim. ya da bak sen en iyisi banane? bir siz biliyorsunuz herseyi zaten. uni bitince 'ne olacagi' hakkinda hicbir fikri olamayan ve zerre ne oldugundan habersiz bolumleri secip ozel unilere yerlesenleri de bilmiyoruz zaten.
  not burda biter. simdi isteyen istedigi kadar sallasin bakalim. (buraya konuya cuk oturan bi atasozu gelecek.)
 • özel üniversiteye girebilmek ve üniversiteden mezun olabilmek için safi para verildiğini düşünenlerin bok attığı başarı.

  genel kabulün çok üstünde elde edilen sıralamalarla özel üniversitede okuyanlar var. 2 milyon kişi arasında 10 bin, 25 bin, 60 bin, 100 bin sıralamalarına sahip olup paralı okuyan insanlar çok.

  ben de 40 bin ile girenlerdenim. yoksa babam üniversite senatosunun yanına giderek parayı basıp, "okutun lan bu çocuğu," nidaları atıyor; ben ise ağzım açık şekilde mal mal dolanarak ortamlarda para saçıyorum, gibi bir durum yok.

  herkes gibi okuyor, zorlu bir eğitimden geçiyorum. devlet üniversitesinde okuyanlara nazaran yıllık belli bir miktar para ödüyorum, tek fark bu.

  sonuçta özel üniversiteler de yök'ün kurallarına tabi. olayı tamamen genel toplum algısı sakatlıyor.

  "para veriyorsan sen bir şey yapmamışsın/yapmıyorsun. sadece para basarak girip mezun oluyorsun. para, para, para..."

  edit: devlet üniversiteleri bazında son sınır olarak 20 bin sıralama ile girilen bir fakülteye, özel üniversitede 80 bin son sınırla girilebiliyor, atıyorum. bu konu biraz kafa karıştırıyor sanırım. altta bir yazar bunun haksızlık olabileceğini düşünmüş, açıklık getireyim istedim:

  fakültenin son kesin sınırının belirlenmesinde devlet üniversitesinin baz alınması neden? sonuçta yök bunu belirlemiş. bu sıralamayı elde edemezsen, şu fakülteye giremezsin demiş. ancak belirlerken bir sınırdan sonrasını devlet üniversiteleri kapsamından çıkarmış, özel üniversitelere olanak tanımış gibi bir durum ortada. ancak esas sınır, son sınır, yani özel üniversitelerin de dahil olduğu sınır olan 80 bin. "bu adam hukuk okuyacak, ileride hakim olacak; özel üniversiteye girip bu hakkı kazanması haksızlık," mantığı akla uygun değil. zaten sistem sınırı çizmiş. olaya devlet üniversitesi sınırı 20 bin, gerisi boş şeklinde bakmaktansa; sınır 80 bin, sistem içerisinde özel ile devlet arasında paylaşım yapılmış, şeklinde bakmak akla daha yatkın olur.
 • para verip geçebiliyomuyuz lan ?
 • iş hayatına ön yargı ile başlamaktır, yani kafadan skor 1-0'dır.
 • (bkz: let the linç begin)

  şaka bir yana yıl olmuş 2016,hala vakıf üniversitesi muhabbeti yapan adamların varlığını gösteren durumdur. artık çoğu vakıf üniversitesinin devlet okullarından daha iyi olanaklara sahip olduğu bilinen bir gerçek. bin kişilik amfilerde survivor misali yer kapmaca oynamaktansa parayı verip hem kaliteli eğitim alıyor hem de rahat rahat okuyor adamlar.

  eşitsizlik falan muhabbeti de baydı artık. orada okuyanların tamamını pelinsu,berkecan falan mı sanıyorsunuz?

  tamam üniversite sayısı çok arttı,bu da eğitim kalitesini düşürdü farkındayım ama o kalitesi düşen kurumlar yine devlet kurumları. adam ankara'da özelde her tür imkana sahip olarak en iyi hocadan eğitim almaktansa neden sadece 3 tane hukuk profesörü olan süleyman demirel'e gitsin?
 • para verip geçiyorduysak neden boşuna derse gidip, hayvan gibi proje kasıp, ardından sınav zamanı helak olmuşuz. niye söylemiyonuz olm?
 • tabiki saf para verilmiyor. lakin şöyle bir durum var; devlet üniversitelerinde 10 binlerde girilen bir yere özel üniversitede 40 bin 50 bin le girilebiliyor. (sıralamaları atıyorum aşağı ya da yukarı olabilir bizim zamanımızda öyleydi şimdi nasıl bilmiyorum) yani milletin taktığı şey para verip diğerlerinden öne geçmek.

  haklılık payları da yok değil. kaldı ki insan hayatı mevzu bahis olan mesleklerde bile bu anlayış var ki o daha vahim. ama bildiğim kadarıyla son yıllarda tıp için belli bir puan alma şartı geldi. umarım bütün meslekler için gelir. para, meslek farkı değil eğitim kalitesi farkı yaratır sadece.

  öyle de nerden baksan elinde kalır ama yine de zenginin farkı olsun gönlünüz olsun...

  edit: konu uçmuş gitmiş bize de hatırlatanlar olmuş sağolsunlar, sadece tıp ve hukukta varmış puan sınırı umarım hepsine gelir. o zaman da türkiye nin her tarafında açılan güzide üniversitelerimiz dolmaz bu işler hep çelişki...
 • abd'de fiyakasi coktur. herhangi bir ivy league universitesi, mit, ya da stanford universitesi mezunuysaniz sirtiniz yere zor gelir. buralarda babasinin parasiyla okuyan da vardir, burs alip gelen de, bankadan kredi cekip dort senenin sonunda hayata 250bin dolar borcla baslayan da.
 • özel üniversitede okudum. (yeditepe)
  okulumun parasını okul bittikten sonra 24 ay taksitle kendim ödedim. (dalan amcam sağolsun.)
  her biri alanında dünya lideri firmalarda çalışarak üst düzey yöneticiliğe kadar yükseldim. öyle, böyle firmalar değiller. hepsine ben gittim, burada, şu pozisyonda çalışmak istiyorum, şu dertlerinizi çözerim dedim ve işi aldım.

  sonuç: iş biraz da sizde bitiyor arkadaşlar. kazanabilirseniz, malum üniversiteler tabi ki büyük avantaj, güzel çevre. ama özelde de okuyorsanız, üzülmeyin.
  üniversite, iş hayatının ilk birkaç senesi belki iş yapar, sonra yaptığınız işler konuşur, okul tatlı bir anı ve edindiyseniz güzel arkadaşlar olarak kalacaktır.

  iyi bir lise üstü ortalama özel üniversite de iş yapar.
 • yüzde yüz burslu okuyanlar hariç, bir baltaya sap olamamaktır. kendi alanım için konuşayım, ben vatandaş olsam vakıf üniversitesinden mezun hiçbir doktora, diş hekimine gitmezdim. ne kadar basitçe, çaba harcamadan ve hasta bakmadan mezun olduklarını biliyoruz. paralarıyla milyonlarca insanın önüne geçmeleri de cabası.