şükela:  tümü | bugün soru sor
  • dr.yavuz dizdar' ın özel üniversitelerin içerikleri ve görünümleri hakkındaki düşüncelerini içeren cümle.

hoca diyor ki bu çocukların yüzde yetmişi ''bahar şenlikleri ne zaman olacak diye düşünürken bir çoğu da askerlik süresinin uzatılması için tercih ediyor'' ve ekliyor ''suç bunlarda değil ailelerinde, ancak aileleri iletişim içinde değil, sadece bir besleme hali var, konuşmuyorlar.
    bir çoğunun mesleği olamayacak, kendilerini hangi pozisyonda olacaklarına bile karar veremiyorlar. sadece yurt dışına gidebilecek azınlık bir baltaya sap olabilecek,ben türkiye'de kalacakları dert ediniyorum''diye de ekliyor.

bu arada hocaya katılmamak imkansız, boş beleş fakir olmasa iyi bir devlet üniversitesine giremeyecek baba, ana şımartığı vıcık gençlerin bu üniversiteleri doldurduğunu, fakir olanlarının ise 12 ay askerlik yaptığını biliyoruz. kadın kısmısı ise yılmaz güney'in film repliği gibi kaliteli koca bulma adına ev kızı kategorisinden okumuş ev kızı kategorisine atlayıp daha kodaman koca için bir adım atmış oluyorlar. sorsan işletme, halkla ilişkiler, siyaset okumuştur ancak ne sikime derman olur bu bölümü okuyan tabi ki bilinmez. esasında bilirsiniz ki hiç bir gerçek siyasetçi siyaset okumamıştır, hiç bir gerçek iletişim uzmanı(betül mardin) gibi bu bölümleri bitirmemiştir. aslında sorun uzmanı olmak için bir bölüm bitirmeye ihtiyaç olunmayan gereksiz bölümlerin para karşılığı kalifiye-siz elaman yetiştirmesidir.
    çünkü bunlara' aman oku oğlum kızım'' deniyor diyor. yalnız bu analar babalar bu çocuklara kitap okumayı öğretmeden okul okutmayı aşılıyor. allah'ınızı severseniz bu herifler burada da var arkadaşlar bu ülke amerika değil bu ülke türkiye.
    ülkenin ne özel üniversiteye ne de kıytırık anadolu kentindeki 5 netle mühendis yapan üniversiteye ihtiyacı var. bu ülkenin ara elemana ihtiyacı var, herkesin masabaşı çalışacağını sandığı ,emeksiz yemek yiyen, hiç bir vasfı olmayan, kültürsüz ve bilinçsiz, babalarının prensi, analarının prenseslerine değil.
  • saçma sapan bir genelleme.
  • katıldığım söz.

normalde üniversitelere belli seviyenin üzerinde olanların girmesi gerekir, herkes üniversite okuyacak diye bir şey yok. bizde 50 matematik sorusundan 5 tane yapan vasıfsızlar mühendis oluyor.
  • devlet ünileri çok mu farklı? diyerek karşılık verilebilecek benzetme.
  • doğru tespit

devamında da kolejlere orta boy kreş demiştir

yalnız tehlikeli kreşlerdir bunlar allah korusun kötü not falan verirse hocası neler olur neler
  • 20 ile ders geçilen üniversitelerin durumu. para ile diploma al. sonra babanın şirketinde ya da babanın tanıdığı ile bir firmaya müdür ol.

devam zorunluluğu olmaması da cabası.

adalet sadece bir kelimeden ibaret.
  • devlet üniversiteleri çok farklıydı sanki. tek fark oralarda okuyanlar arasındaki ekonomik fark. özelde okuyan tipler nişantaşında takılırken devlettekiler de beşiktaşta takılıyor. ama her ikisinde de kalite yerlerde.
  • ''hiç bir gerçek siyasetçi siyaset okumamıştır''

kissinger çakma siyasetçi herhalde.

''henry kissinger received his ba degree summa cum laude, phi beta kappa in political science from harvard college in 1950, where he lived in adams house and studied under william yandell elliott''
  • yüzde yetmişine katıldığım önerme.

çocuk değil moron yetiştiriyorlar adeta.
    genel kitle şu an bu yönde. devlettekiler de pek farklı değil. şişme tavuk gibi boş özgüvenle yetiştirilmiş öğrencilere biz kim köpek ki eğitim öğretim vereceğiz hocalar olarak.

çoğu türkçe konuşmaktan aciz, iletişim problemi olan, öznesi yüklemi nesnesi olan bir cümle kurdukları henüz görülmeyen ama kısa paça pantolonla ve araba anahtarıyla okula gelince kendini bir bok zanneden züppe kız ve erkeklerle dolu.
    ara eleman olmayı bırak hepsi adeta potansiyel bir ceo. kendini bu cahillikle buna inandırmış birini hangi fabrikada hangi imalathanede çalıştırabilirsin sorarım sana.

bu arada bu kadar akademik tespitler kasmaya gerek yok.
    daha açık yollarla yapılmış eleştiriler var.

(bkz: bağcılar üniversitesi)
  • hem devlet hem özelde okumuş biri olarak kısmen haklı buluyorum. devlet üniversiteleri bi sike benzeseydi keşke. 3-5 üniversite var aslında ülkede eli ayağı düzgün.

not: devlet: ist üni, özel doğuş üni.