şükela:  tümü | bugün
 • apaçık önümüzde duran gerçek. devlet üniversitelerinin aksine özel üniversiteler "geç kardeşim geç" politikasını benimsemişlerdir ve de bu ünilerde baba parasıyla okuyan öğrenciler, devlete kıyasla ilkokul seviyesindeki sınavlar ve ödevlerle resmen emek hırsızlığı yaparak mezun olmaktadırlar. dikkat edilirse çoğunun okuduğu alandaki temel bilgilerden yoksun olduğu görülecektir. bu durum öğrenci ortalamalarının verilerine bakılarak da görülebilir, öyle ki özellerde çoğu bölümün gpa ortalaması 3.5 üstüdür. türkiye gibi sosyal devlet anlayışını tam olarak oturtamamış ülkelerde tutamayacağı aşikar olan bu üniversitelerin birinde* rektör mezuniyet konuşmasında şöyle diyordu: "bu dönem mezuniyet konuşmasını yapacak yuksek şeref öğrencisini seçerken cok zorlandık çünkü 25 tane 4 üstü ortalamaya sahip öğrencimiz var"... bunu iyi bir şey gibi demesi ise için kötü yani. 4 üstü ortalama için çap yapıp ikisini de 4 ile bitirmek gerekiyor. gerçek düzgün bir ünide mâkul olan 4 üstü yapan öğrenci sayısının en fazla 1-2 olmasıdır, bu kadar çok olması hindistan'daki yüksek lise kıvamı üniversitelere benzediğinizin göstergesidir. tanıdığım bir kız koç'ta 3 dalda (yanlış hatırlamıyorsam elektronik-makine-endustri idi) çap yapıyordu. işin ilginç yani o kadar çalışkan bi' tip de değil. gerçek bir ünide bu olmaz mesela.

  devletle özel arasında sizden beklenen performans arasında da ciddi fark var. özelde programlamaya 1. sınıfta giriş bilgisayar mühendisliğinde dahi python'la olur, devlette herhangi bir bölüme c ile. devlette sizden data structures, decision tree gibi ileri düzey konuları daha ilk sınıfta anlamanız beklenir, özelde ekrana "hello world" yazdırmanız. sabancı'daki arkadaşımın dönem ödevi python ile ekrana "hello world" yazdırmaktı, benimki mr verisi işlemekti. fark ortada. bu çocuk fen liseli falandı ama şu an yapacak iş bulamıyor, kendini müziğe adadı.* çünkü zaten okul kolay.

  ki bahsettiğim özeller en iyileri. zaten diğerlerinde ders işlenmiyor. hoca işliyor gibi yapıyor, öğrenciler dinliyor gibi yapıyor, sonra herkes dağılıyor. onlardan bahis açmaya gerek bile yok o yüzden.

  ha- bu arada, ben bu durumdan rahatsız değilim. benim hayat felsefem timurtaş hoca'nın şu sözünü temel alır: "bu dünyaya sadece yemek yemek ve yatmak için geldiysen bana öküzden farkını söyle". yani öğrenmeyi seviyorum ve beni ne kadar zorlarlarsa o kadar iyi, özelde okuyan ve hiçbir şey öğrenmeyen bir moron olmadığım için rabbime hamdu senalar olsun. bb.

  not: bilkent kısmen bu eleştirilerin dışındadır. onun kuruluş hikayesi falan diğer özellerden çok farklı. patron olsam bilkent hariç hiçbir özele iş vermezdim ama.
 • yale de özel bir üniversite olduğu için katılmadığım önerme.
 • başlığı okudum ve hassiktir oradan diyorum içeriği okumaya bile gerek yok.

  tanım: katılmadığım önerme.
 • diploma ticarethanelerine kolay demek hakaret olur, lütfen.

  hocasının(!), final soruları bundan çıkacak diye verdigi 20* sayfalık nota, hocam bunun neresinden çıkacak hangi sayfa? diye sorup, cevap alamayınca tartışma çıkarmış tipler var. yok yok cidden var.
 • edit:basligi acan arkadas gittigi icin cevaplarim ortada kalmis. cift anadali 3 bolumle yapan var gibi sacma iddialara dalga gecerek cevap vermistim sadece vurmayin artik:)

  toplanin bazi gercekleri acikliyorum.

  cift anadal gariptir ama iki bolumle yapilir. (bu koc universitesinde de boyledir. hayli ilginc)

  kocta ve sabancida hocalar dersten gecirmeyi kendi teklif ediyor.

  devlet universitelerimiz dunya siralamasinda en yukarida yer alirken, ayni zamanda bilimsel yayinlariyla oduller almaktadir. (yale adeta ituyu kiskaniyor)

  zaten koc ve sabanci gibi okullardan mezun olanlar isveren oluyor, cunku vizyon sahibi, idealist gencler cikiyor bu okullardan, evet biraz c++'ta eksikleri vardır. ama dunyayi takip ederler, algilari surekli aciktir.

  bu arada microsoft, apple, sony, samsung falan hep cok iyi yazilim bilen devlet universitesi mezunu turk muhendisler tarafindan gelistirildi ama inonunun yanlis politakalari yuzunden yabancilar kaptirdik. (gizli bilgi yaymayin)

  zaten 3-5 tane iyi okulumuz var. hatta ben söyle genel bi oneri sunayim, bogazici koc sabanci bilkenti kendi aralarinda, iyi teknik universiteleri kendi arasinda kiyaslayin.

  ben de biliyorum her sey kusursuz değil, eksik cok sey var ama kotuleyerek elinize ne geciyor anlamak mumkun degil. daha yapici olmakta, cozumle gelmekte fayda var.

  edit: alttaki yazara ozelden de yazdim ama bunun tusu var, uzmanligi bitirmesi var. endise edilmesi gereken konu ozel unilerden mezun olan doktorlar degil, onemli uzmanlik alanlarinin tusta puaninin, siralamasinin düşmesi.
 • bu parali okuyanlarin kapasitesizliginin ceremesini sadece kendileri cekse neyse. puanlari oralari kazanmaya yetmeyip parasini basip ozel universitede tip okuyanlar falan var bir de. ileride bunlara vucudumu, sagligimi emanet edecegimi bilmek beni endiselendiriyor.

  -bu bolumlere girmek icin belli bir puanin uzerinde almak sarti beni kesmiyor. o puani almak cok da zorbi mesele degil cunku.
 • özel okulun devlet okulundan daha kolay olması da, üniversiteyi bırakıp sözlük kodlayan bir adamın tasarladığı platformda değerlendiriliyor yalnız. ben o yüzden burslu okumak en zoru demekten vazgeçtim mesela.
 • “koçta ve sabancıda hocalar dersten geçirmeyi kendiler teklif ediyor”

  ulan ilahi hiç gülüceğim yoktu gece gece ahahahaha :)
 • sonuç olarak bu okullardaki öğrenciler okulun müşterileri oluyorlar. tabi müşteri memnuniyeti adına da yüksek not veriliyor. bu bir gerçek. versinler bi şey demiyorum. ver yani eline mi yapışacak. ver kurtul.
 • yazarların hayalindeki dünya gibi olsa keşke her şey.

  şimdi üniversite sınavına giriyorsunuz. hatta girmiyorsunuz bile. kayıt yaptırmanız yeterli. sonra gidiyorsunuz bir üniversiteye veriyorsunuz yıllık 40 bin tl. hemen kaydınızı yapıyorlar. bu üniversitelerin puanları falan yok zaten. varsa da hepsi 180 falandır, barajı geçen tıp, hukuk, mimarlık okuyordur. tabii canım, kesin öyledir. girip bir araştırsak kontenjana oranla aşırı fazla olan talep nedeniyle arada sadece 10-20 puan gibi basit puan farkları olduğunu görürüz ama böyle şeyler yapmak elbette ki bize uygun değil. neyse, kayıt yaptırdınız tamam. sonra evde oturup, ara sıra okula uğruyorsunuz karı kız eğleniyorsunuz. 4 sene -tıpsa 6 sene- sonunda da diplomanızı veriyorlar.

  sınavlar falan zaten bütün hocalar önceden soruları dağıtıyor. yanlış da yapsanız nasılsa özel üniversite diye hoca silip değiştiriyor onu. tabii ya daha neler neler oluyor özel üniversitelerde siz bilmezsiniz * hatta geçen inanır mısınız hoca cepten aradı, 5 bin tl daha atarsan sınava gelme dedi. hemen yolladım.

  ondan sonra bir arkadaşla konuşuyorduk, bana okuduğu özel üniversitenin çok zor olduğunu, geçme notunun devlet üniversitelerinden de yüksek belirlendiğini, kendisinden daha fazla para kazanılabilmesi için geçme şartlarının aşırı zorlaştırıldığını, dersten kaldığı zaman çok büyük masraf altına girdiğini falan söyledi, güldüm. ya inanabiliyor musunuz şunun yalanlarına? gerçekleri bilmesek inanacağız. cıx cıx.