şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bok gibi bir başlık, evet. kabul ediyorum. her neyse. bu arada maaşlar sembolik rakamlardır.

  bugün özel sektör dediğimiz nane insan sömürüsüne dayanan çalışma şartları ile klasik bir işkence aracı haline geldi, ve hatta geçiyor. dahası geçiriyorlar.
  aslında herkes özel sektörün ne olduğunu ve işlerin nasıl gittiğini biliyor. bundan dolayı daha fazla uzatmaya niyetim yok.

  demem o ki özel sektörde bir firmada 5 bin tl maaş alacağıma, gerekirse 1-2 yıl kpss vb kasar 3 bin tl maaşla devlet kurumunda çalışırım. en azından bir insanın kölesi olacağıma devletin kölesi olurum daha iyi.
 • benim kendi tercihim özel sektörden yanadır, kamu’da çalışacağımı hiç sanmıyorum.
  özel sektörün bana sağladığı olanaklar çok daha tatmimkar düzeyde. ağzıma sıçabililer, fazla mesai dayatabilirler; ben işimi severek yaptıktan sonra ve ay sonu hesabıma yatan maaşı gördükten sonra allah’tan belamımı isteyeceğim?
 • özel sektörde 5k alıyorsan büyük ihtimalle kalifiye bir elemansın. 5 yıl içinde o 10k olur.
  bu arada,

  öğretmen olup özel sektörden 10k civarında bir teklif zaten alamazsın güzel kardeşim. özel sektörde kim tınlar niteliksiz öğretmenleri...

  (bkz: öğretmenlerin en niteliksiz topluluk olması)
 • uzmanlığınıza göre değişmesi gerekendir.
  bilişim, yazılım işiyle uğraşanların özellikle özel sektöre yönelmesini ben tavsiye ederim.

  nedenini soran arkadaşlar var. kısa cevaplar vereyim.

  şimdi devlet ve özel sektör anlayış olarak da, ürün geliştirme amacı olarak da farklıdırlar. haliyle kullanılan yöntemler de farklılaşacaktır.
  öncelikle siz devlet bünyesinde çalışan bir yazılımcıysanız, jira kelimesini daha önce duymamış bile olabilirsiniz. bu yüzden agile, devopsgibi kavramlara aşina olamayacaksınız, süreçlerin nasıl gittiği belli.
  hala 2008'de kodlanmış microsoft .net uygulamaları geliştirirsin devlette. ya da jsp falan yazdırırlar. yeni tech stacklere uyum sağlayan, bu stacklere geçiş yapabilen kaç tane kurum var? söyleyeyim mi? yok.
  bu yüzden zaten devlet çoğu işini taşeron verir dışarıya yaptırır (bilene değil, tanıdıklara. bu yüzden vatandaşlık bilgileri plain text tutulmuştu da çalmışlardı hani)

  bir diğer nokta, yazılım sektöründe maaşların hem düşük hem de korkunç seviyelerde olması meselesi.
  evet 2500-15000tl arası uçurum var maaşlar arasında. tabii sağa doğru kaydıkça o rakamları alan insan sayısı da azalıyor haliyle fakat 5-6 bandında kalır geneli.
  genel sektör ortalamasının 3500-5000tl olduğunu var sayarsak, normal dağılım denklemiyle en yüksek maaşı siz bulursunuz zaten orijinal rakamları da.

  benim tavsiyem sektöre yeni girmiş arkadaşların startuplara yönelmesi. çok şey öğrenir, kendinizi de çok geliştirirsiniz.

  devlette çalışanlar bilmez:
  openwhisk, aws lambda, machine learning, ai, serverless falan filan...

  not: devlet veya banka aynı bok benim için. ikisi de memur zihniyetidir. hızlı ürün çıkartan ve teknolojiyi en iyi şekilde kullanan firmalara gitmeli. ha banka devletten daha iyi. yok adamı ezerler mezerler geç o işleri kimse kimseyi ezemez. yani en azından beni kimse ezemedi, sen de ezdirme kendini.

  edit: nedenini soran sevgili yazarlara cevaben editlenmiştir.
 • kpss'den yeterli puanı alamayan ya da alamayacağına emin olduğundan kpss'ye bile giremeyen tayfanın özel sektörde 5 yıl içinde maaşını ikiye üçe katlayacağını sandığını daha doğrusu kendini kandırdığını bize gösteren başlık.

  bizim maaşımız beş yıl sonra üç katına çıkacak bi kereeeaaaa.
 • ozel sektor calisani olarak gunumun 12 saatini firmama aylik odemeler karsiliginda kiralamis birisiyim. bir gunun yarisi sadece is ile geciyor. kazanc konusuna gelince maaslar tatmin edici fakat izin konusuna gelince berbat bir durumdayiz. haftanin her gunu calisiyorum. dini bayram tatilleri olmasa duracagimiz yok. resmi tatillere gelince en son onlari okulda gordum. maas artisti cok hizli olmakla birlikte hangi statude olursaniz olun bir adamin iki dudagi arasinda oldugunuzu bilmeniz gerekir. csgb nin hic bir sartini hakettiginiz gibi kullanamazsiniz tek avantajiniz yuksek primden sigortanizdir baska hic bir avantaji yoktur. ozel sektor ve kamu kurumu arasinda saatlik kiyaslama yaparsaniz ozel sektorun 1-0 geriden geldigini gorursunuz. hayatta bir seylere erken sahip olmak istiyorsaniz ozel sektor bicilmis kaftandir ama bu sahip olmak istediklerinize kredi ile girerseniz o zaman sektorun kolesi oldugunuzu anlarsiniz.
 • işin niteliğine göre değişir
  devlette 3k maaş ile belediye fen işlerinde kanalizasyon tamir ekibinde olmak yada acil servis temizlik görevlisi gibi bulaşmak istemeyeceğin işlerde çalışmakta var. özelde 5k maaşın var ise muhtemelen bedenen değil kafa ile yani mühendislik veya uzman hemşirelik gibi işlerde çalışman gerekir. aslında devlette de 5k maaş ve üzerini doktor, mühendis vb. alır. gerçi düzeni bozdular şimdi imamlarada 3600 gösterge ile bu maaşları vermeyi planlıyorlar.
  maaş kadar işin yeri ve niteliğini de iyi değerlendirmek gerekir. 5k maaş diye istanbul da her gün 2 saat git 2 saat gel yol yapacağın veya inşaat firmasının afganistan yol şantiyesinde yada petrol tanker gemisinde çalışmanın anlamı yok.
 • devlette salla başı al maaşı hâkim.
  az ama sakin. tam orta direk hali bir yaşam. fakir değilsin ama, çağın gerektirdiği rahat yaşam daha doğru bir tabirle özenilen bir yaşam süremiyorsun.

  özel öyle değil. ekmek aslanın ağzında dedikleri şey tam olarak bu.
  etrafta aslanlar, çakallar, sırtlanlar ve akbabalar var. kim kimle bir olup ittifak kuracak da diğerini saf dışı bırakacak durumu var.
  çok çalışma çok para durumu var.
  akıllı insanın güzel para kazanma durumu var.

  özelde sikerler diye kesin bir durum yok. hangi pozisyonda olursan ol, işin ehliysen, anlıyorsan işten, krizi doğru yönetiyorsan, kimse seni sikemez. ayağını kaydıramaz.
  ama sen çakalların sırtlanların arasına girip de herkes çok iyi herkes ekmek parasında işte dersen, ayağına muz, götüne karpuz kabuğu koyarlar, feriştahını yağlar ballar sikerler. çocuk parkında gibi kayarsın ordan oraya.

  o sebeple ben her türlü özeli tercih ederim.
  omurgalı ol, düzgün çalış, yaptığın işe hakim ol para seni buluyor zaten.

  özelde 5 bin gibi paralar, eğer satış, pazarlama gibi işler için normal rakamlar, başka sektörlerde o para dediğiniz şeyin aminakoyuyorlar.

  hani kim bu karıları sikiyor kim bu arabalara biniyor dediğin kişiler onlar.
  ve patron veya ceo değil hiçbiri.
 • doğru ama özel sektör ağzına ederken devlette götü yayarsın.
 • k derken?
  bu kadar mı özentisiniz amk. bin diyoruz biz.. 3bin. 5bin.
  dene bi bak. senin de hoşuna gidecek.