şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ırkçılıktır.

  "özellikle" kelimesini bilerek belirttim. zira abd, kanada, avustralya, yeni zelanda gibi her ırktan/milletten insanın yaşadığı bir göçmen devleti yerine türkiye, japonya, fransa, almanya gibi ulus millet temelli bir devlette yaşayan insanın evlendiği kişinin de kendi ırkından/milletinden olması çok normal, zaten ülkenin çoğunluğu bu. etkileşime girdiğin, ilişki kurduğun insanların %90'ı seninle aynı. bilerek cımbızlayarak belli bir ırkı seçme durumu yok.

  yalnız başka bir ülkedeki diasporadaysan iş başka. almanya'da türklerin türklerle, abd'de afrikalıların afrikalılarla, kanada'da çinlilerin çinlilerle evlenmesi bildiğin dümdüz ırkçılıktır. hatta bağnazlıktır.

  ha şimdi bunu "adamlar yabancı ülkede yaşıyor ama kendi mahalleleri var, doğal olarak evlilikleri de en yakınlarındakilerle oluyor" diye sıvamaya kalkmayın. gettolaşmak da ırkçılıktır çünkü. neden gettolaşıyorsun? neden kendi ülkenden binlerce kilometre uzakta senin milletine özel mahalle kurdun? neden muhtemelen ömrünün sonuna kadar yaşayacağın ülkenin insanlarıyla iç içe yaşamıyorsun?
 • dünya üzerinde insanlık moleküler olarak çok ufak miktarlarda farklılıklar gösterir. bu farklılıkların başında mhc proteini gelir. mhc proteininin farklılığı insanlar arasındaki ırk farklılığı ile doğru orantılıdır. mesela iskandinav toplumundan bi birey ile arap toplumundan bi birey arasındaki mhc proteinlerinin yapısal farklılığı maksimumken, batı avrupa ve iskandinav toplumu arasında bu farklılık daha azdır.

  mhc proteini kendi toplumunuzda da farklılıklar gösterir. ama bu diğer toplumlara göre minimal boyutlardadır. yapılan araştırmalara göre; ister kendi toplumunuzdan olsun ister diğer toplumlardan olsun, mhc proteini sizden daha farklı olan bireyleri eş olarak seçtiğiniz yönündedir. yani moleküler anlamda kendimizden farklı olan bireyleri eş olarak seçmeye meyilliyiz.

  zaten kendinize benzer bireyleri eş seçmek eşeyli üremenin mantığına terstir. eşeyli üremenin mantığı, sizden farklı genetik yapıdaki organizmanın genleri ile sizin genlerinizi birleştirip daha güçlü bir yeni nesil yaratmaktır. sizin ile aynı veya benzer genlere sahip bireyler ürediğinde yeni nesil eski nesilden çok farklı olamayacaktır. buda yeni neslin genetik olarak sabit kalmasına ve değişime kapalı olmasına sebebiyet verecektir(adaptasyon). hatta daha ileri bi bilgi vermek gerekirse: eğer sizin atanız ile partnerinizin atasında x hastalığına sahip bi birey varsa ve siz çiftleşirseniz yeni nesilde x hastalığının çıkma olasılığı çok yüksek olacaktır. ama çok farklı bi coğrafyadan ve x hastalığının olmadığı bi partnerle çiftleşirseniz çocuğunuzda x hastalığının çıkma olasılığı çok ama çok düşük olacaktır. yani aynı gen havuzunda benzer hastalıklar mevcuttur. ve aynı gen havuzundaki bireylerin çiftleşmesi sağlıklı bireylerin doğma olasılığını düşürür.

  daha açık ifade ile: kuzeyin güneyle, doğunun batıyla, x'in y ile çiftleşmesi daha güçlü bireylerin dünyaya gelmesini sağlayacaktır.