şükela:  tümü | bugün soru sor
 • başlık açarken dikkat edilecek hususlara dikkat edilmeden açılan başlıklar böyle değerlendirilir. başlık çaylak iken açılmışsa entry silinir, yazar iken açılmışsa doğru başlığa taşınır. her iki durumda da genellikle yazarın tarihçesine* not alınır. özensizliğin sürmesi durumunda yazarın çaylak olmasına sebep olabilir.
  bir de kardeşi vardır bunun, aramadan başlık diye.
 • bu aralar çok sık rastlıyorum.

  en basitinden, bizim bition'da geyiğine yazdığımız "deyil", "eylence" gibi hatalı kelimelerle başlık açıyor insanlar. bunun en büyük sebebi de okumak yerine yazmaya bayılan yeni yazarların umursamazlığı ya da bilgisizliği oluyor genelde. kimse sana boş konularda yazma, abuk sabuk şeyler söyleme demiyor genç. azıcık harf hatasına, imlaya özen göster sadece. bu sözlük bu kadarını hak ediyor en azından.
 • moderatorler arasında, özensiz başlık açanları çaylak yapma/uçurma şeklinde cezalandırmak yerine bu kişilere belirli bir süre başlık açamama yaptırımı uygulanması gibi sistemsel değişiklikler yapılması hususunun konuşulduğu sızan haberler arasında. tabii bazı moderatorlerin kimi yazarların bu değişikliğe de "başlık açma hakkımı elimden alıp fikirlerimi sözlükle paylaşmamı engelleyecekler, nerede düşünce özgürlüğü hani sansüre karşıydınız" tepkisini koymaya devam edeceğini düşündüğü, ancak her halükarda bu değişikliğin bir öncekinden daha olumlu sonuçlanacağına karar vererek değişikliğe onay verdikleri öğrenildi.
 • millet 5 sayfalık e-postalarını bile 5 kere okumadan yollamıyor. açanların kafaları kesilmeli.
 • bundan kastedilen aptal aptal "siz'li biz'li" başlıklar olduğu sürece yazarlar direk giyotinin altına yatırılmalı. önerme şeklinde sözlüğü bir nevi foruma çeviren başlıkları açan yazarlar genelde "eheh çok akıllıyım" diye geçinenler. bu standardların altındaki yazarların zaten sözlüğe entellektüel bir değer kadacak seviyede olduklarını düşünmek saçmalık olur.

  önerme şeklindeki başlığı üzerine 2 dakika düşünse zaten onu özenli başlık haline sokabilecek adam. ama yapmıyor.

  yapmadığı için de...

  çaylaklık ->
 • kesinlikle değiştirilmeli artık bunun cezası. ortaya çok büyük haksızlıklar çıkıyor bunun yüzünden. bir örnek vereyim mesela. dün bir başlık açtım "kıllı erkek seven kadın" diye. başlığın 2. 4. ve 6. entry'si dedirten başlık şeklinde girilmişti. hepsi ispiyonlandı hatta sonuncusunu ben ispiyonladım. bu entry'ler silindi. ama entry'yi giren yazarlar, geçtim uçmayı çaylak bile olmadılar.

  beri yanda sözlüğe yıllarını vermiş, azımsanamayacak derecede buraya raiting getirmiş, birsürü takipçisi olan ve bu ara manyak gibi yazma isteği olan bir yazar, evet peder zickler'den bahsediyorum; kesme işareti yüzünden 2 ay çaylak oldu.

  e şimdi bu normal mi?

  ayıp değil mi arkadaşım bu?

  2010 senesinde hala entry girmeyi bilmeyen adamlar şu anda yazabiliyorken, yıllardır yazan, imlası türkçe'si düzgün bir yazar neden çaylak yapılıyor?

  hemen değişmeli hemen.
 • şu anki teamülde hatalı başlık açmak, aynı diğer temel hatalar gibi birikimli tarihçeye etki yapıyor. yani kimse imla hatalı bir başlık açtı diye çaylak olmuyor; tarihçesinden kısa bir öykü kitabı çıkabilecek bir yazarın zaten şişmiş, birikmiş tarihçesine özensiz başlık(lar) açarak eklemelerde bulunması elbette şu aşamada çaylak yapılmasına sebebiyet verebilir, verecektir. hayır hani tarihçeler de açıldı yazarlara, buna karşın hala bir tane basit hata ile çaylak olunduğu yanılgısının sürmesini ben anlamıyorum. öncesini niye okumuyorsun güzel kardeşim?

  başlık açamama yaptırımı uygulanmaya başladığında, özensiz veya aramadan başlık açma hataları diğer temel hatalardan farklı bir biçimde değerlendirilmeye başlayacaklarından, etkileri de daha farklı olacak. örneğin hatalı başlık açan yazara 1 hafta başlık açamama cezası verilebilir. kısa bir süre sonra tekrar hatalı başlık açarsa sonraki ceza 1 ay olabilir. bu hatasından ders almıyorsa süre uzatılabilir, ancak yazar bu sebepten dolayı çaylak edilmez/uçurulmaz vs. diğer temel hatalardan ayrı bir sistemde değerlendirilir yani.
 • hayir, ben bazi seyleri cidden anlamiyorum. bildigim kadariyla bu not moderatorun her tasidigi basliga uygulanmiyor. elle yapilmasi gereken bir sey kisaca. en azindan ben oyle biliyorum -hataliysam ara-.

  gel gor ki bir tirnak yuzunden tarihceye bu not dusulmekten cekinilmiyor. moderator o an online olmasa (basligin ilk entry'si ile not arasinda 3 dakika var) birileri zaten duzeltecek onu, kimse duzeltmese gecenin bir yarisi onu yazan ben sabah kendime geldigimde fark edip duzeltecegim yuksek ihtimal. her halukarda igrenc minik bir ' bu bok. notu dusebilmek icin tiklanan mouse'a ve bu entry'i yazmak icin kullanilan klavyeye yazik.

  yarin obur gun gote giren bir entry daha yazip ardindan boyle "ozensiz" bir baslik daha acayim; "aa senin tarihcen cok dolmus" diyen bir moderator caylak etsin beni (ornegi yok mu?). iste o zaman pismis tavsandan beter olacagim anlasilan. zira su an ki hislerim gozune isik tutulmus tavsandan farksiz, oylece kalakaldim. bir sey bile diyemiyorum.

  - oyleyse sus ve yalamaya devam et
  tavsan avcisi