şükela:  tümü | bugün soru sor
 • berkol doğan'ın anısına, ailesinin moda cad. no:6/1, kadıköy'de açtığı, başta bilimkurgu olmak üzere sosyal bilimler, edebiyat ve sinema gibi farklı alanlarda binlerce kaynak kitaba sahip kütüphane. pazartesi hariç haftanın her günü 11:30 - 18:30 arası açık, üye olursanız kitap ödünç almak da mümkün. ayrıca perşembe akşamları bilimkurgu, edebiyat, fizik gibi alanlarda söyleşiler düzenleniyor. daha ayrıntılı bilgi için: https://www.facebook.com/…oganbilimkurgukutuphanesi
 • dün kadıköy'de dolaşırken bir binanın ikinci katında tabelasını görünce gidilecekler listesine not aldığım kütüphane.

  facebook adresinde yazdığına göre perşembe söyleşileri yaz tatiline girmiş. 5.000 kitap civarında olduğu söylenen arşive isim isim ulaşmak kütüphaneye uğramadan mümkün görünmese de; websitesinden aranan kitabın olup olmadığına bakmak mümkün.

  bir de bağış için eksik kitaplar listesi linki verilmiş, şu an çalışmıyor, ama herhalde yakın zamanda düzeltilir.
 • memleketimizin güzide oluşumlarından olup bilimkurgu başta olmak üzere fantastik kurgudan korkuya dek pek çok hayal işlerini kitaplığında barındıran kütüphanedir.

  21 kasım perşembe günü 19:30'da oğuz makal tarafından "cyberpunk ve sinema" konulu bir söyleşi gerçekleştirecek (perşembe söyleşileri bağlamında) ve etkinlik bir kısa film gösterimiyle başlayacaktır: http://img492.yukle.tc/…74387992112_336201907_n.jpg

  kendisiyle ilgili haberleri doğrudan takip edebilmek için: https://www.facebook.com/…oganbilimkurgukutuphanesi
 • perşembe söyleşilerinde bu hafta kutlukhan kutlu'nun yer alacağı kütüphane. 28 kasım perşembe günü saat 19.30'da yapılacak söyleşinin konusu ise "distopya öyküleri".

  https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/…16448_n.jpg
 • kütüphane haftası ödülleri-2014 kapsamında "kütüphane dostu" ödülü almış olan kütüphanedir. http://www.hurriyet.com.tr/…/26127745.asp?yazarid=4
 • yeni haberim olan, en kısa zamanda gidilip görülesi, üye olunası mükemmel kütüphane. hele ki bilimkurgu seviyosanız ve bilimkurgu kitaplar bütçenizde hatırı sayılır bi açık yaratacak diye okuyamıyosanız ödünç kitap alabileceğinizi öğrenince mutluluktan havalara uçuyosunuz.
 • bir ankaralı olarak isyan ettiğim mekandır. neden en güzel şeyler hep istanbul'da olur. hayır ağlamıyorum gözüme a.c. clarke kaçtı...
 • bir kütüphaneden beklenen bir çok şeyi barındıran mekan.

  kadıköy'de rahat çalışmak isteyenler için en uygun yerlerden biri. sıkıldığınızda pencereden sokağa bir bakış atmanız yeterli. iki oda, bir mutfak ve tuvaletten oluşuyor. evdesiniz ama aslında değilsiniz. neredeyse maliyetine verilen çay ve kahve ise cabası. perşembe günleri sırasıyla fizik, edebiyat, bilimkurgu ve serbest bir konu çerçevesinde söyleşiler yapılıyor. internet mevcut. sıkıntı olarak adlandırabileceğim tek şey sokağa bakan odadaki tek kişilik masalar. bu durum da kişiden kişiye değişebilecek bir unsur, zira çalışan kişinin nasıl rahat ettiğine bağlıdır. şu sıralar ben içerdeki çok kişilik masaları tercih ediyorum.
  kadıköy merkezdeki üç kütüphaneyi karşılaştırdığımda açık ara önde olan yerdir. ötekilerinin kasveti bende sürekli kapı önünde sigara yakma hissi uyandırıyor.

  diyeceğim o ki; gelmeyin, hep sakin kalsın orası ;)

  not: üye olmak isteyenler için senelik 50 lira aidatı var. bu belki caydırıcı bir sebeptir :p

  not 2: küçük bir yer olarak gözükse de bünyesinde bulundurduğu kitaplar meraklısına kafi gelebilecek kadardır.

  not 3: pazartesi dışında her gün açıktır. 11:30-18:30 arası.
 • bünyesinde gerçekleştirilen, bilimkurgu, edebiyat vb. konulu meşhur "perşembe söyleşileri" video kayıtlarının bazıları, kütüphanenin youtube hesabına aktarılmıştır. güncellenmekte olup yeni videolar da eklenmektedir. katılmak isteyip de kaçırdığınız söyleşiler olmuşsa bir bakmanızı tavsiye ederim.

  şuradan ulaşılabilir: http://www.youtube.com/…jvraf4zq4sjp86gj1p93-q/feed
 • özgen berkol doğan'ın anısına caferağa mah. moda cd. no:6/1 kadıköy'de açılmış, içinde başlıca bilimkurgu olmak üzere, edebiyat, fantastik kurgu, bilim ve daha farklı bir çok alanda kitabın ve kaynağın bulunduğu kütüphane. çalışmak ya da kitap okumak isteyenlerin bir kütüphanede aradığı ilk özellik olan huzur, sessizlik ve aile ortamı bu kütüphanenin farklarından birisi. çalışma masalarının bulunduğu ve ayrıca kablosuz internet ağının olduğu kütüphanede, çayın 75 kuruş, kahvenin de 1 lira olduğunu yazmadan geçmeyeyim.

  kütüphaneye kitap bağışlayarak, ya da üye olarak destek vermeniz de mümkün. üye olursanız kitap ödünç alma hakkına da sahip oluyorsunuz. üyelik şu an itibariyle yıllık olarak öğrenciler için 30 tl, aksi halde ise 50 tl. kitap bağışlamak hakkında ya da diğer konular hakkında bilgi almak istiyorsanız, obdbilimkurgukutuphanesi@gmail.com adresine e-mail atabilir ya da 0216 349 31 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

  ayrıca kütüphanede her perşembe günü söyleşi düzenleniyor. ayın ilk haftası fizik konuşmaları için ayrılmışken, diğer haftaların konuları, sırasıyla, edebiyat, sinema ve bilimkurgu. böylesine farklı, güzel ve okuyucularıyla daha büyüyen bu kütüphaneye, henüz hakkında herhangi bir şey duymamış insanlara duyurarak, söyleşilere dinleyici ya da konuşmacı olarak katılarak da destek olabilirsiniz.

  kütüphanede gerçekleştirilecek etkinlikleri sosyal medyadan da takip edebilirsiniz:

  https://www.facebook.com/…oganbilimkurgukutuphanesi

  https://twitter.com/obdbilimkurgu

  ayrıca daha önce de belirtildiği gibi her perşembe günü yapılan söyleşiler youtube'dan izlenebilir:

  https://www.youtube.com/…l/ucjvraf4zq4sjp86gj1p93-q

  son olarak benim için yeri çok ayrı olan, kütüphaneden de öte yer. her zaman da öyle kalacak.