şükela:  tümü | bugün
 • belli nesneler veya durumlara karşı duyulan anormal korku. korku sadece bu özel durumlarda ortaya çıkar. üç tipi vardır:
  nesne fobileri : (böcek, köpek, sivri uçlu eşya gibi)
  durum fobileri : (kapalı yer, açık alan, asansör, yüksek yer gibi)
  işlev fobileri : (altına kaçırma, gaz kaçırma, terleme, yüz kızarması gibi)
 • en yaygın kadinlar arasinda görülen mental bozukluktur.
 • anksiyete bozuklukları arasındadır. başlıca özelliği, açıkça görülen, çevresi belirli nesne ya da durumlara karşı belirgin ve sürekli bir korku duymaktır. korku odağı, söz konusu nesnenin ya da durumun bir yönünden zarar göreceği düşüncesidir.
 • açıkça görülen nesne ve durumlardan belirgin, sürekli ve anlamsız korku duyma halidir. korku odağı bir nesne ya da durumun bir yönünden zarar görme şeklinde olabileceği gibi (örn; kaza geçirme korkusu ile uçağa binememe ya da araç kullanamama, ısırılma tehlikesi ile köpeklerden korkma vs.), korkulan nesne ile karşılaşınca ortaya çıkabilecek kontrolünü kaybetme, paniğe girme, bayılma gibi sonuçlardan kaygı duyma tarzında da kendisini gösterebilir (örn; yüksek yerlere çıkınca baş dönmesi olabileceğinden, kapalı yerlerde kontrolünü kaybedeceğinden korkma vs.). kişinin kaçma davranışının mümkün olup olmaması ile ilgili düşünceleri doğrultusunda değişik şiddette olabilmekle birlikte, genellikle fobik uyaranla her karşılaşıldığında kişide aniden başlayan bir sıkıntı tepkisi ortaya çıkar. kişi genellikle bu denli korkmanın anlamsız olduğunun farkındadır. çocuklarda özgül fobi tanısı koymak için korkunun anlamsız olduğunun farkında olma şartı aranmamalıdır.

  fobik uyaranla karşılaşmaktan kaçınma ve kaçınmanın mümkün olmadığı durumlarda ise fobik uyarana ancak aşırı sıkıntı duyularak katlanabilme hastalığın tipik özelliklerindendir. korkunun şiddeti fobik uyaranın yakınlığı ve kaçma yolunun olup olmaması ile yakından ilişkilidir. yaşanan anksiyete bazı durumlarda panik derecesinde olabilir. özgül fobi tanısı koyabilmek için yaşanan korkunun belirgin derecede sıkıntı oluşturması ya da mesleki ve toplumsal işlevselliği bozacak kadar şiddetli olması gerekmektedir. yılan korkusu olan ve yılanlardan uzak bir bölgede yaşayan, yılan korkusu nedeniyle sıkıntı duymayan ve işlevselliğinde bozulma olmayan kişi örneğindeki gibi durumlarda özgül fobi tanısı konmamalıdır.
 • bunlardan kan enjeksiyon yara tipi olan genetiktir diğerleri daha ziyade çevresel dir. ayrica kan enjeksiyon yara tipi görünce bayılma bile digerleri görünce kaçınma ile karakterizedir
 • yaklaşık iki yıldır yakama yapışmış psikolojik hastalıktır.

  iki farklı doktorla tedavisine başlayıp 3-4 ay kadar verim alamayınca sıkılıp bıraktığım lanet bir hastalık. her ay doktora gidip "nasıl gidiyor, şimdilik ilaçlara devam et" telkinlerini duymak için para ödemek daha da psikolojimi bozdu ayrıca.

  bütün sosyal hayatımı yerle bir etti. yıllarca aşk mı? para mı? diye sorulduğunda "para tabii oğlum"diyen bana, sağlık dedirtmiştir. yaşamayanın anlayamayacağı, empati kuramayacağı bi hastalık olduğuna kanaat getirdiğimdir ayrıca.
 • bilişssel davranışcı terapi kuramları tarafından öğrenilmiş korkular olarak tanımlanan psikolojik rahatsızlığın adıdır. yapılan deneyler ise özgür fobilerin genetik olabileceğine dair bulgular içermektedir.

  insanlar adına tanımlanmış genel fobi tanımların dışında kalan bu durum, '' ay bundan korkulur mu ? gel allah aşkına, birşey olmaz '' dedirtebilir ama o rahatsızlığı yaşayan birinin hayatını tehdit durumu ortamı terk edene dek, kişinin fizyolojik ve duygusal fonksiyonlarını mahveder.

  özgül fobi rahatsızlığı yaşayan bireyler, fobileri ile yüzleştiklerinde kalp çarpıntısı, titreme, nefes alıp vermede sıkıntılar yaşamaktadır. terapi şeklinde yapılan tedaviler sayesinde olumlu sonuçlar almak mümkündür.
 • bireyin belirli nesnelere ya da durumlara karşı duyduğu aşırı ve mantıksız korkulardır. kişi bunların mantıksız olduğunun farkında olsa da bu duygu ile baş edemez.

  başlıca özgül fobiler şunlardır; yükseklik korkusu, belirli hayvanlardan korkma, iğne korkusu…
 • ozgul fobilerin cogu, travmatik (en azindan olayi yasayan kisi icin) ozel bir olay tarafindan harekete gecirilir.

  bruce wayne'den ilham alinabilir ustesinden gelme konusunda.

  bruce 8 yasindayken bir magaraya dusup yarasa surusu ile karsilastiktan sonra yarasa fobisi ortaya cikiyor. bruce, anne babasini yarasa gibi giyinmis oyuncularin rol aldigi operadan cikmaya zorladiktan sonra, anne babasi gozlerinin onunde olduruluyor. eger yarasalardan korkmasaydi opera salonundan cikmak zorunda kalmazlardi diye akil yuruterek, kendini sucluyor.

  bu travmatik olaya tepki olarak, kendini derece derece korktugu uyarana maruz birakiyor (bilissel davranisci terapideki maruz birakma asamasi). neticede yarasa gorunumli bir super kahramana donusuyor. hatta yarasa adam haline gelerek, anksiyetesini azaltiyor ve korkusuna karsi zafer kazaniyor.

  tabi kimse bizden bu denli buyuk gelisim beklemiyor da aklimizda olsun.