aynı isimde "özgün müzik (grup vitamin şarkısı)" başlığı da var
  • entel arabeski
  • şivesiz türk halk müziği.
  • halk müziğine yakın üslupta bestelenmiş, arabesk etkili pop müzik üslubuna uygun düzenlenmiş, teknolojik olanaklardan yararlanan, daha çok protest tarzda bir içeriğe sahip müzik türüdür. temsilcileri, ahmet kaya, fahir atakoğlu, zülfü livaneli, yeni türkü.
  • daha sacma bir tanim olamaz. "ozgun"; bir muzik turu olamaz. kendine ozgu olan hersey ozgundur. zira gunumuzde "ozgun muzik" diye tanimlanan muzigin hic bir ozgunlugu yoktur, eskiden olsa da artik kalmamistir. "grup yorum" ozgun de, "bjork" degil mi yani?
  • hayatımın sadece ama sadece bir bölümünü meşgül edebilecek kapasitede bir müziktir. o bölümde 19-21 yaş arasıdır. daha sonra son derece karikatürize gelmeye başladı.
    sonraları hayatından çıkaramadıysan kusura bakma problem var arkdaşım sende. şunu daha ne kadar dinleyeceksin bak bi deneme

isyanımın koparılmış arka bahçesinde
    kırık bir gül dalında bitti sevdalarım
    dumanı tüten şevişmelerin baharında
    evlat acısı kayboluşların

ağlayan sazmın kopmuş telleri
    karanlık bir güneşi haykırıyor
    mavzer yarası gözleri
    mahpus geceler doğuyor

bu döngüye daha fazla devem edemedim ama istesem ederim yani. sen anladın zaten sonunu.
  • karakteristik ozelliklerinden bazilari, bati tarzi enstrumanlarla (keman, piyano) baglamayi birlestirmesi ve sarkilarin genelinde gorulen epik havadir. en azindan zulfu livaneli ve ahmet kaya nin eski calismalari bana bunlari dusunduruyor.
  • bu şarkıyla daha da sevdirir
    (bkz: http://www.youtube.com/watch?v=spyo4-mhlms)
  • grup vitamin'in tam olarak şu anda keşfettiğim muazzam şarkısı. birkaç gündür yine "özgün müzik" tanımına takmış ve kendimce dalga geçiyorken, ekşide ne yazmışlar diye bir göz atayım dedim. ne mutlu ki, bu şarkıyla karşılaştım. şarkı 1991 çıkışlı ve yıl olmuş 2023, ben daha yeni keşfediyorum. yuh olsun bana! uzun zamandır bu kadar gülmemiştim, şarkı o kadar cuk oturmuş ki özgüncü tayfaya. evet, özgün müzik tam olarak üzgün ve bezgin bir müzik, yani ekseriyetle. şimdi de biraz itiraf! solcu bir ailenin çocuğu olarak bu özgün müzik furyasına ergenlikte bir dönem ben de takılı kaldım ama neyse ki çok uzun sürmedi. pişman değilim, bir rüzgardı geldi geçti. hem bir şeyi geçmişte sevmiş olmam şu anda onu eleştiremeyeceğim anlamına gelmez, değil mi!
  • selda bağcan, zülfü livaneli, erkan oğur, ahmet aslan, mazlum çimen, hasret gültekin, edip akbayram..
    bizi biz yapan değerlerimize, köklerimize, bu isimlere ve nicesine büyük saygılar.
hesabın var mı? giriş yap