şükela:  tümü | bugün
 • bu vasatın bu kadar pompolanmasını gerçekten anlamıyorum.

  doktora yaptığı üniversite boston college’ın qs sıralaması 450’lerde.

  yine lecturer olarak görev yaptığı baruch college kendine ancak ilk 500’de yer bulabilmiş.

  kumbarada para biriktirme ile enflasyon arasında ilişki kurarak popüler oluyor, gerçekten çok komik. ergenlikten çıkamamış bir nerd’den fazlası değildir, vasat eğlendirir.
 • çocuğum dahi sendromundan muzdarip olan ebeveynler, hayatının tek gayesi beğenilmek olan çocuklar yetiştirebiliyorlar.
  bence çocuğunun başarılarını sürekli abartan anne-babalar, ona iyilik yapmış olmuyor.
 • televizyon izleyen kitlenin çoğunlukla eğitimsiz ve basitleştirilmiş bilgiye aç olduğunu bildiğinden salağa anlatır gibi konuşan akademisyen.
 • özgür hocanın da büyük fanı değilim ama zorla adamı savundurtuyosunuz

  ulan ekşi sözlük yazarları siz nesiniz aq evde götünüzü büyütürken ona sallayım yok özgür şöyle yok aq bu yönetmen yarrak gibi yok böyle dizi mi olur yok duy bizi uefa yok aq apple çok bozdu yok samsung naptın sen, fatih terimin hıncal uluç videosu var ya firavun dediği aynı öylesiniz aq herbokologlar

  eskiden bilgi vardı paylaşım vs bişi öğreniyodun şimdi aq her sike laf etme derdinde çoğu, troll topluluklar whatsappda buluşup aynı başlığa entry girip birilerini gömmeler fln bu ne aq adama demezler mi kendiniz ne oldunuz bu hayatta da finans profesörüne böyle yarak kürek yorumlar yapıyosunuz aq, herkesi doldurup üye yaparlarsa olcağı bu.

  ilgili firavun videosu ; https://www.youtube.com/watch?v=oxm_doyh65i
 • siyasette mustafa sarıgül ne ise ekonomide de özgür demirtaş o dur.
 • tuvalet egitimini yeni tamamlamis, annesinin yardimi olmadan corap giymeye yeni baslamis insanlar ekonomi profesörü olmus adama salliyor.

  "ergenlikten cikamamis nerd"
  "vasat"
  "ekonominin mustafa sarigül'ü"
  ...

  merak ediyorum bunlari yazanlarin kariyeri ne acaba ? emlakci ? mahalle arasi telefoncusu ? beyaz esya bayisi ? dönerci ? kurye ? ktü mezunu üretim mühendisi ?

  bir yavas sallayin, bir haddinizi bilin ya.
 • habertürk'e çıktığı yayını izledim. aşırı heyecanlı ve bağırarak anlatıyor. dinlerken yoruldum, sonunu getiremedim.
  bu konuda çok büyük eksiği var. anlattıkları doğru bile olsa bu kadar aceleci, bağırarak, bir şey kanıtlarcasına anlatım yaptığı için güven vermiyor.

  bir diğer konu ise çok ezberci anlatım yapması. blok zincirini anlattığı kısmın aynısını youtube videosunda da anlatmıştı. harfi harfiyen aynı örneği aynı kelimelerle yayında bir daha anlattı. sanki bir kağıda yazmış, "blok zinciri nedir?" sorusu geldiği çıkarıp kağıdı okuyor gibi.
 • hayatimda gordugum en buyuk ilgi budalalarindan biri. cnnturk'teki o meshur programdan sonra iyice basimiza cikti. egitimli gorunup bu kadar zayif bir iradesi olmasi ve bunu gozumuze sokarcasina gostermesi enteresan. uzak durulmasi gereken, bos, bombos bir kisilik.
 • bu adamda narsizm ve fırsatçılığın en yüksek frekanslarından izler görüyorum. giydiği topluma önderlik etme, toplumu bilinçlendirme rolleri 30 yıl öncesinde kaldı. sadece piyasa veya gündemle ilgili kendi analiz araçlarını geliştirememiş yarı bireylere hitap ediyor. ortaya çıkalı 10 yıldan fazla bir süre geçmiş blockchain le ilgili 10 yıl önce çıkıp video çekse anlarım bugün 13-14 yaşında bebeler kripto zengini olduktan sonra geleceğin teknolojisi bıdıbıdısı videoları çok eğreti duruyor. görünür olmak için kendisinin 1000 de biri çaba harcamayan; blockchain'e herkesin yüz çevirdiği, ponzi olduğu teziyle ahkam kesenlerin ortada cirit attığı dönemde kripto para ile ilgili kitap yazan değerli uzmanlar* varken bu memedalierbil stayla akademisyenin daha çok göz önünde olması üzücü.
 • hiç takip etmiyorum hakkındaki tartışmaları. bir tek şu "şak satacaksın 10 milyar doları" videosunda yüzündeki mimik ve hareketlerine gülmüştüm zamanında.

  teketek'teki programı youtube'da 1.5 hızla dinledim. sesi bazen çooook inceliyordu o nedenle ve bazen kulak tırmalar hale gelse de bu bir "kusur" değil.

  anlattıklarına gelince, söylediklerinde hem hatalı bilgiler var, hem de karşılarındakilerin sormayı akıl edemediği çok saçmalıklar vardı.

  mesela kara para aklama olayında ağır saçmaladığını düşünüyorum. hatırlar mısınız bizim bir tosunumuz vardı milleti tavukla, inekle, çiftlikle dolandıran. bu tosunun en son ne videolarını görüyorduk biz? tabii ki yüzlerce miner çalıştıran kapalı binaların videolarını paylaşıyordu. bitcoin'in ilk defa 20 bin dolarlara vardığı zamanlardı ve kazıkladığı insanlara "bakın burada para basıyoruz, hepsini size dağıtacağız" diye yalanına devam ediyordu.

  sanırım hoca da, bir çok insan da "kara parayı" sadece uyuşturucu/kumar/mafya parası falan sanıyorlar. oysa en büyük kara para aslında "dolandırıcılık" veya "kaçakçılık" parasıdır. bu şekilde elde edilen "kaynağı ispatlanamayan" parayı aklamak için de her zaman bir "kayıp miktarı" kabul edilir. 100 lirayı sistemde legal hale getirmek, kayıt altına sokup legal ve aklanmış olarak hesaba indirmek için gerektiğinde (atıyorum) 20 tl'si masraf veya komisyon olarak feda edilir.

  ayrıca öyle organizasyonlar kurulur ki, zaten legal geliri olan başka şirket veya şahısların diğer genel gelirine bu paralar "yavaş yavaş yedirilir". hepsini tek bir seferde aklamak yerine zaman içerisinde bu aracılarla paralar aklanır. aracılar bu işten komisyon kazanır, ana parayı da sahibine gene sanki onlardan bir hizmet almış gibi ödeme yaparlar.

  bir aracının hiç bir aktivitesi olmayan şirketi gider kara paranın sahibinden borç para alır, sonra da kara para sahibinin aslında hiç bir aktivitesi olmayan temizlik hizmeti şirketine her gün metruk binasında "temizlik yapılmış gibi" gösterirsiniz. borç aldığınız parayı da tekrar eski sahibine ödeme olarak gönderirsiniz. kim nasıl ispatlayacak o temizliğin yapılmadığını? elinizdeki süper çakal mali danışmanların yardımıyla bu şirketlerin vergi ödemeyecek şekle de soktuğunuzda ne oldu? ya da bu işte kullandığınız şirketleri bir güzel batırır, iflas bayrağı çektirir, sonra da yeni şirketlerle bu işe devam edersiniz. kriminal örgütlerin elinin altında binlerce! insan var onların adına şirket kurup, iflas sonrasında yıllarca kara listede kalmayı göze alabilecek. 5-7-10 sene sonra çıkarlar o listeden eninde sonunda!

  aynı para arada güzel güzel temizlenir ve artık legal olarak kasaya girmiş olur. temizlik şirketini özellikle seçtim ama her türlü "hizmet sektörü" bu iş için kullanılır. misal o metruk binayı gece gündüz hayali bir güvenlik şirketinin 50-100 tane güvenlik elemanı koruyabilir? kim ispatlayacak bunun olmadığını?

  al takke, ver külah. aynı parayı döndür döndür dur. olmayan hizmetler üzerinden bol bol para aktarıp dur, eninde sonunda tertemiz olur o paralar!

  bunları ispatlamak için devlet olarak çok güçlü istihbaratınız, mali denetimler, kolluk kuvvetleri, bankacılık sistemi önlemleri vs gerekir size. çünkü bugün olan sistemde devlet size o parayı banka üzerinden gönderme, makbuz/fatura kesme, muhasebeci/mali müşavir onayından geçirme gibi bir ton kontrol mekanizması kurmuştur. ticari hayatta büyük paraları sürekli "elden" ödeyemezsiniz.

  ayrıca kara para sadece illegal işlerin parası olmak zorunda değildir. türkiye gibi ülkelerde en büyük sorunlardan birisi olan "kayıtdışı ekonomi" de aynı bokun laciverdidir. türkiye'deki maliye doğru düzgün denetim yapamadığı için hala bir çok sektör merdiven altında, paralar elden ödeniyor, kdv falan kullanılmıyor, çalışanlar kaçak çalışan. ülkenin gerçek ekonomisinde dönen paralar aslında "sistemde görünmüyor" ama ordalar. (ekonomik göstergeler bok gibiyken hala neden batmıyoruz? sorusunun cevabı da bu. aslında para dönüyor ama kayıtdışı olduğu için okuduğunuz tüm göstergeler eksik ve yanlış!)

  devlet elinden gelen her türlü aracı kullanarak bunu engellemeye çalışır. buna rağmen bu kara para aklama işi olabildiğince zorlaşır ve büyük uğraşlar gerektirir.

  sistemin etrafından dolaşacak ve devletin maaşlı memurundan bin kat çakal avukatlar ve danışmanlar ordusu akla hayale gelmeyecek açıklar ve yöntemlerle bu işi yaparlar. eninde sonunda devletin vardığı nokta "ne olduğunu bilmiyoruz ama kesin bir şeyler oldu" noktasında kitlenip kalabilir. paranın aklandığı kesinleşir ama ortada "mahkumiyet" için yeterli delil bile bulunamadığı veya "uydurulan kılıfa" ceza verecek yasa bile olmadığı durumlar ortaya çıkar.

  durum böyleyken o kara paralarla kripto para madenciliği veya kazıcılığı yaparak o paraların aklanamayacağını iddia etmek bana çok saçma geliyor. kara para aklayan adamlar öyle 50-100 bin lira için uğraşmıyorlar. ellerinde milyonlar hatta milyarlarca kara para var. bunlarla kripto para madenciliği yapar, o kripto paraları da öyle bir düzen kurup cüzdandan cüzdana aktarır ki aklınız almaz.

  kriminal örgütler bazı salaklar gibi bu kripto paraları "yatırım" için kullanma derdinde değiller zaten. ne işleri olur o saçmalıklarla. adamların derdi 300 milyon doları bankacılık ve devlet denetimi olmadan kolombiya'daki kartele gönderip karşılığında aldığı kokainin parasını ödemek. adamın sikinde değil bitcoin'in artıp artmaması. 300 milyon'u bir coin'e çevir, devlet denetiminde olmayan yüzlerce hesap ve cüzdan arasında dolaştırıp dur, hepsini karşıya parça parça aktar. karşı taraf da aynı hızla hepsini satıp dönsün parasını nakite. oooo ne güzel yağlı ballı iş.

  kripto parayı bir "değer" sanan sadece gerizekalılar. kripto para bir "para transferi teknolojisi". o kadar. durum böyleyken "kripto teknolojisi ile kara para aklanamaz" demek saçmalık.

  ulan adam 300m dolar transferi yapacak, senin sandığın gibi "devlet denetimine açık borsaları mı kullanacak sanıyorsun. kaç milyon anasını satayım binance gibi "çakma" bir kripto borsası veya kripto cüzdan sistemi kurmak. her şeyi geçtim, mantar gibi coin çıkıyor piyasaya. herifler salak mı akıl edemesinler "mafyacoin" üretip her işi onun üzerinden döndürmeyi?

  devletlerin bu işten bu kadar korkmasının nedeni de budur. tamamen peer to peer yani kişiden kişiye yapılan ve dışarıdan denetime açık olmayan bu sistemle kara para transferi ve aklanması yapımayacağını iddia etmek saçmalıktır.

  inanmayan varsa getirsin bana o kara paralarını. %20 komisyonla çatır çatır aklarım hepsini. burda anlatmayacağım başka bir sürü ek yöntemle de birleştiririm. paranın sahibi bile neyi nasıl yaptığıma uyanamaz.

  bu arada net olarak belirteyim:

  -kara para aklama işiyle alakam yok! sıradan bir insanın zekası bu işin nasıl yapıldığını veya yapılacağını çözmeye yeter de artar! sonra adımızı çıkartmayın...

  dur lan dayanamadım bir tane yazayım hemen:

  sevgili çok bilmişler. ben şimdi bir internet sitesi veya mobil uygulama kurayım. şirketin merkezi bir 3. dünya ülkesinde veya vergi cennetlerinden birinde ve üzerinde sikimsonik bir hizmet olsun. okey 101 oynatayım size ama ekstra sanal fiş almanız için de 100 dolarlık über mega günlük üyelik satayım. parayı da kredi kartı ile değil, sadece kripto para ile ödettireyim size. sonra da 3. dünya ülkesindeki bir serverda duran ve kimsenin adresini bile bilmediği bir sitedeki kripto para borsası üzerinden onbinlerce kimliksiz veya da kimlik bilgilerini gene illegal yöntemlerle elde ettiğim insanlar üzerinden milyonlarca ödeme yaptırayım bu siteye üyelik için.

  okey 101 olmaz poker olur, saçma sapan bir oyun olur, arkadaşlık sitesi olur, ekitap satan site olur. ver parayı indir pdf kitapları. oh ne güzel. hizmet var mı? var. paranın karşılığında bir servis veya ürün var mı? var. eeeee?

  hanginiz nasıl ispatlayacaksınız o siteye kripto para ile ödenen tek bir kriminal örgütün organize ettiği kara para olmadığını?

  işin komik yanı, hep duyarsınız ya mafya muhasebecilerinin mafyayı da dolandırdığını falan. bunların çoğu da salaktır, eninde sonunda yakalanıp temizlenir. eskiden eğer birisi kriminal çetenin parasını kendi zimmetine geçirmek için çalışsaydı onlar da binbir takla atarlardı iş ortaya çıkmasın diye. bugün kripto paralarla yapılabilecek para aklama yöntemlerinde bu iş bir çocuk oyuncağı olur. sadece bu paralardaki "saçmasapan volatilite" sayesinde parasını akladığınız kriminal örgütün milyonlarını çalarsınız ama onunların ruhu da duymaz, parası da "kripto" olarak azalmaz.

  neyse ya yazmaktan yoruldum. programdaki başka saçmalıkları da yazacaktım da, uğraşamayacağım hepsiyle.

  özetle, hocanın yumuşak muhalefet yaparak kendine ilerde siyasi bir kariyer planladığını hiç takip etmeden bile görebiliyorum. bu nedenle sırf yakın zamanda türkiye'de bu paralarla alış veriş ve para transferleri yasaklandığı için buna karşı çıkarak muhaliflerin gönlünü çalmaya uğraşması da normaldir.

  özetin özeti: saçmalama hoca. finanstan anlıyorsun ama illegal işlere kafan basmıyor belli ki. muhalif olacağım diye bu kadar saçmalamanın da lüzumu yok...

  söylediği tek doğru kısım bu kripto paraların hepsinin devletlerin kontrolüne girmesi ve sadece "teknolojik bir ilerleme" olarak hayatımıza yerleşmesiydi. fakat onu da istemiyor bu "anarşistler". devlete çok karşılar, düzene muhalifler ama sabahtan akşama kadar kapitalist sistemin finansal yöntemleriyle kripto para alıp satıyorlar. bütün o kullandıkları borsalar fiat paraların çalıştığı ile aynı mantıkla çalışıyor. bu salaklar da "devrim yaptıklarını" sanıyorlar...

  kıçımın anarşistleri sizi :)