*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dostumun ricasıyla başlattığım ve sonuna kadar desteklediğim kampanyadır.

  edit: özgür demirtaş twitter’dan istemediğini duyurdu.link

  özgür demirtaş'ın harika konuşması

  özgür demirtaş kimdir?

  --- spoiler ---

  özgür demirtaş ankara'da doğmuş. ilkokul eğitimini manisa'nin salihli ilçesinde tamamladı. orta okul ve lise eğitimini izmir'de tamamladı. üniversite yerleştirme sınavında türkiye'de ilk 50 öğrenci arasında yer aldı. boğaziçi üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği'ni başarı ile tamamladı.

  amerika birleşik devletleri, boston college'da ana dalından farklı bir dal olan finans alanında 5 yıl içerisinde doktora çalışmalarını tamamlayarak 27 yaşında (2003 yılında) doktor ünvanını kazandı.

  2003 yılında, yardımcı doçent ünvanını alarak baruch college city university of new york'ta göreve başladı. yine 2003 yılında, finans bölümü içerisinde ve 2004 yılında, işletme fakültesi içerisinde en iyi öğretim üyesi seçildi. 2005 yılında, tüm ana bilim dalları ve tüm fakülteler arasında en iyi öğretim üyesi seçilerek "üstün öğretim madalyası'nı" madison square garden'da aldı. 2012 yılında new york university (nyu) stern school of business finans bölümü'nde en yüksek öğretim değerlendirmesini aldı.

  çalışmaları dünyanın önde gelen akademik dergilerinde (journal of monetary economics, management science, journal of financial and quantitative analysis ve journal of business economic and statistics) yayınlandı. 25'in üzerinde akademik yayın yaptı. kitap çalışması elsevier tarafından basım için kabul edildi. ilki 2004 yılında olmak üzere, araştırmaları city university of new york tarafından 6 sene boyunca ödüllendirildi.

  31 yaşında doçent doktor ve yine 2007 yılında, tenür (ömrünün sonuna kadar city university of new york'ta çalışma ve üniversiteden çıkarılamama hakkı) ünvanlarını aldı.

  2010 yılında sabancı üniversitesi'nden işletme fakültesi finans kürsü başkanlığı ve profesörlük teklifi aldı.

  yine aynı yıl amerika birleşik devletleri, ingiltere, kanada ve iskoçya'da yapılan 1 milyon profesör için yapılan 10 milyonu aşkın öğrenci değerlendirmesi sonucunda, ilk 20 içerisinde gösterildi.

  özgür demirtaş, neslihan küçükoğlu ile evlidir.
  --- spoiler ---
 • bu ülkede nerede okuduğun değil , kiminle evli olduğun önemlidir. bu sebepten ötürü gerçekleşmesi mümkün olmayan , talep .
 • özgür hoca ekonomi dışında, biraz daha fütürizm ve ileri bilimsel gelişmelerle ilgilenen ve bunu sonuna kadar destekleyen bir hocamız. bu da kendisinin ekonomi bilimini aşmış olduğunu ve farklı alanlara da yöneldiğini gösterir.

  aynı zamanda ekonomi dışında birçok alanda eğitim, deneyim, fikir ve ödüllerle de ön plana çıkmıştır.

  böyle bir şey olsa benim de seve seve destek vereceğim hocamızdır. ama gelin görün ki liyakat dediğimiz olay dışında eş dost ilişkisi işliyor daha çok. gönül isterdi ki, ülkede rasyonelliğe önem veren ve uygulayan bir hükümetin var olması. birbirine bütün yıl laf yetiştirip eleştirmek yerine en başta bilim, adalet, ekonomi ve çevre hassasiyeti konularına kendimizi vererek örnek bir ülke olmak için yarışmak bize daha çok yakışırdı.
  atatürk de bunu isterdi.
 • (bkz: konu özgür demirtaş değil dostum anlamadın mı)

  ali babacanından tut mehmet şimşek ine kadar bunlar ehil olmayan kötü adamlar değildi, olay bakanın değişip yerine yeni bakanın gelmesi değil, yeni gelen bakan kime bağlı?
  kimden emir alacak?
  emir aldığı yer, ekonomiye merkez bankasına emir veren zihniyet değişip ülkede köklü reforma gidilirse ancak kurtulur yoksa istersen ekonominin tillahını *getir yine bi sikim değişmez...
 • en azından ekonomi hakkında bilgi ve fikir sahibi birisi tekrardan sorumluluk almış olur.

  önü sonu düşünülmeden "dolar molar yolumuzu kesemez" şeklinde yapılan açıklamalara tanıklık etmeyiz.

  haa gerçi bakmayın eleştirmek ve olan şeylerin ardından yorum yapmak bizim ülkede daha rahat ve daha çok prim yapabiliyorsun ama iş sorumluluk almaya gelince kimse yanaşmıyor.
 • tayyip'in başka kızı var mı? yoksa gay evliliğe okey der mi bilal? olmayacak şey değil, insanlar vatan için canını veriyor, gerekirse bilal'i de öperler bence.
 • teklif edilmiş olsa bile, kendisinin kabul edeceğini düşünmediğim istek.

  sanırım bu biraz da rahatını bozup, elini taşın altına koyma zahmetinden kaynaklı.

  bu arada, keşke olsa dedirten.
 • bakan olmadan önce bana haber verip dolar satım fırsatı verirse desteklediğim olaydır.
 • bakanlıkları koltukta oturan ''bakanların'' yönettiğini zannetmek. sanırım siz konuyu hiç ama hiç anlamamışsınız.
 • arkadaşım saçmalamayın lütfen! reizimizin damadı muhteşem berat dururken böylesine kariyeri olan bir prof. neden ekonominin başına geçsin? akıl var mantık var ama lütfen.