şükela:  tümü | bugün
  • hahaha burada bir birinizin anasına avradına düz gidersiniz, aranızdan zırvalayan bir salağa dışarıdan bir söz gelinca auuuvvvv.

tuhaf insanlarsınız.
  • özgür hoca'yı tanırım... öğrencisi de oldum... bu tarz tuhaf ego patlamaları yaşadığı anlarda kaybediyor maalesef...

şimdi o eleştiriyi okudun ve bu arkadaş "yazarımsı" ise, liyakat sahibi ve bu işlerden anlayan biri ne yapar? cevap vermez. adam saçmalamış der, geçer.

cevap verdiğine göre, adamın söylediği şeyi ciddiye almışsın demektir... yorumu da okudum - hakkaten izaha muhtaç bir durum görünüyor.

acemoğlu'nun teorisi, özetle, güçlü kişilerin değil, güçlü ve liyakatla yürütülen bağımsız kurumların sürdürülebilir büyümeyi sağladığı yönünde... buna hak veriyor muyum? evet - örnekleri var mı? var.

peki güçlü lider ve otoriter yönetim ile büyüyen ülkeler yok mu? elbette var? peki sürdürülebilir mi? hayır, bence değil. lider ölünce ya da ayrılınca eğer güçlü ve bağımsız kurumları oluşturamamışsa arkasında bir "legacy" bırakamıyor.

eğer bir cevap verilecekse, bana göre verilecek cevap bunun gibi bi'şey. atanamamış ergen triplerine girmeye ne gerek var? *
  • yazarın yazdıkları tweet atan şahıstan daha makul ve akla yatkındır.
  • anlamsız bulduğum.
    nobel alan veya alması muhtemel bir kişi, hiçbir koşulda eleştirilemiyor mu?
    sayın acemoğlu şüphesiz ki değerli bir insan lakin söylediklerini ya da kendisini beğenmek zorunda mıyız? eleştiremez miyiz?
    tweet'e söz konusu yazarın yazdığını okudum. beğenmek zorunda değilim ama yazdığını beğenmedim diye bu şekilde insanların önüne atma hakkım var mı? beğenmediğiniz ya da doğru bulmadığınız kısmı yazarsınız, isteyen istediğini okur, beğenir, önemser.
    daron beyin kendisi eminim böyle bir tepki vermezdi yazılana.

edit: @slusherz eklememi istedi; “anonim olursak eleştiremez miyiz?”
  • eleştirdiği yazarın kim olduğunu biliyor mu acaba? bunu çok merak ediyorum.

ben kim olduğunu bilmiyorum. peki ya o yazar da bu konularda akademik/profesyonel çalışmaları olan ve alanında sayılı bir kimseyse? yüzeysellikte sınır tanımıyor bu özgür demirtaş. şimdi beni de aşağılar mı ki? hayhay, buyursun gelsin...
  • why nations fail kitabının ne tür hatalarla dolu olduğunu bu twitter fenomeni ile tartışabilirim. küçümsediği adamlar ağır taş çıkabilir.
  • iki sayfa makale okumaktansa ekşi'de takılan garip bir tipin anlamsız tweet'idir. edward said gibi dahiler itin götüne sokuluyor burada, daron acemoğlu da kimmiş?
  • ne acaip ülke olduk lan. kimseyi eleştiremiyorsun memlekette. şarkıcıyı eleştirirsin sen daha iyisini söyle de dinleyelim, futbolcuyu eleştirirsin sen daha iyi oyna da görelim, siyasetçiyi eleştirirsin sen daha iyi yönette görelim, şairi eleştirirsin sen daha yaz da görelim, youtuber eleştirirsin sen daha iyi çekte görelim; anasının örekesi yani! ne lan bu s.kerim sizin egonuzu.
  • bir de bu popülist herifi cumhurbaşkanı adayı yapacaktınız ya lan ahahahahahah.

boğaziçi üniversitesi'nden bildireyim. okulun en az yüzde otuzu bunun gibilerin ağzına bakıyor. peygamberleri daron , şeyhleri de özgürdür. liberal ekonomiye laf etmedigin müddetçe anneleri hakkında bile en uç soruları sorabilirsiniz bu adamlara. yani üzgünüm ki bunun gibileri her zaman göreceğiz.

ülkenin anası sikilirken sadece uber'in yasaklanmasına tepki gösterirler.şeker fabrikalarının satışına ise olumlu gözle bakarlar. çünkü liberal ekonomi abiiii. çok hassas olmamız gerekiyor bu konuda.

bunlara göre herkesin, her şeyin bedeli vardır; kimse müdahale edemez. basit bir örnek vereyim. econ 101 dersinde insan hayatının bedelinden bahsediyordu hoca. 10 milyon dolar olarak değer biçilmiş ortalama bir insana. dersin kitabı da daron acemoğlu'na ait.

bu adamlar kendi zihniyetlerine düzenlerine laf edilmediği müddetçe her şeye eyvallah derler. fetullahçılara bu yönden benzerler. halka tepeden bakma ve elitizm de gırladır. bu yazısında da görebilirsiniz bunu.

ekşi sözlük yazarımsılarıymış. ulan seni pembe götlü liboşlardan başka adam yerine koyan mı var ? sen kimsin lan ? karşına alıyorsun cüneyt paksoy, cüneyt başaran bilmem kim... bloombergte arka arkaya tespit sıçıp duruyorsunuz.ben sizin ciğerinizi bilirim oğlum. varlık fonuna hayranlıkla bakan adamlarsınız lan siz.
    sana mı soracağım daron hakkında yazı yazarken ?

sen git karşına merkez bankasından arka arkaya 10 milyar dolar döviz satışı yapan dayılarla tartışmalara katıl hahahahahah. burası çok matah bir yer olmasa da sana 2-3 gömlek üst gelir.
  • nobelin güçlü adaylarından birini eleştirme cesareti gösteren ekşi sözlük yazarlarına sitem edilen tweettir.

kaynak

2. tweet

tartışmaya konu olan entry uyarı üzerine ve başlığın derli toplu olması amacıyla eklenmiştir: #78693120