şükela:  tümü | bugün
  • nobelin güçlü adaylarından birini eleştirme cesareti gösteren ekşi sözlük yazarlarına sitem edilen tweettir.

kaynak

2. tweet

tartışmaya konu olan entry uyarı üzerine ve başlığın derli toplu olması amacıyla eklenmiştir: #78693120
  • bir yazarı binlerce insanın önüne atmıştır.

e madem adam hatalı , yılların akademisyenisin güzel bir metinle yazarın yazılarının haksız olduğunu ortaya koy , bizde sana işte hem yanlışları düzeltiyor hemde doğru bilgiye ulaşmamızı sağlıyor diyelim.

saçma sapan hedef gösterici tweet.

(#78694520) şu 'mal'a bi cevap verelim madem .

1-hedef göstermek : birini kötü bir durumda kalması için hedef hâline getirmek , atılan tweetin altındaki yorumlara bakın , yazarın ne aptallığı kalmış , ne işe yaramazlığı , ne boş beleşliği

2- entry'e ithafen makale yazsın demedim daha yazılanı okuma özürlü arkadaş , yazarın yazdığı metinin yanlışlığı şunlar şunlardır daron acemoğlu nun teorisi burada da çalışıyor diyip altını doldurmalıdır dedim.
  • yazarın yazdıkları tweet atan şahıstan daha makul ve akla yatkındır.
  • malın biri tarafından "hedef göstermek" ile suçlanan hocanın paylaşımıdır. "bir yazarı binlerce insanın önüne atmıştır" demiş. bu nasıl mantık lan. bu mantıkla hiçbir entry girmemen lazım senin. senin yazdığını daha mı az kişi görüyor sanıyorsun. açın bir okuyun "hedef göstermek" nedir, ne değildir, nerede kullanılır.

bi de demiş ki madem akademisyensin o zaman makale yaz yanlışlarını ortaya koy. he aq adam yazdığı tweet'i bile önce hakemli dergiye yollamalı.
  • özgür demirtaş'ın kırk yılın başı haklı olduğu eleştiri. daron acemoğlu çin'in neden istisna olmadığı sorusunu şorda yanıtlamış: http://whynationsfail.com/…-india-and-all-that.html
  • eleştirdiği yazarın kim olduğunu biliyor mu acaba? bunu çok merak ediyorum.

ben kim olduğunu bilmiyorum. peki ya o yazar da bu konularda akademik/profesyonel çalışmaları olan ve alanında sayılı bir kimseyse? yüzeysellikte sınır tanımıyor bu özgür demirtaş. şimdi beni de aşağılar mı ki? hayhay, buyursun gelsin...
  • hahaha burada bir birinizin anasına avradına düz gidersiniz, aranızdan zırvalayan bir salağa dışarıdan bir söz gelinca auuuvvvv.

tuhaf insanlarsınız.
  • anlamsız bulduğum.
    nobel alan veya alması muhtemel bir kişi, hiçbir koşulda eleştirilemiyor mu?
    sayın acemoğlu şüphesiz ki değerli bir insan lakin söylediklerini ya da kendisini beğenmek zorunda mıyız? eleştiremez miyiz?
    tweet'e söz konusu yazarın yazdığını okudum. beğenmek zorunda değilim ama yazdığını beğenmedim diye bu şekilde insanların önüne atma hakkım var mı? beğenmediğiniz ya da doğru bulmadığınız kısmı yazarsınız, isteyen istediğini okur, beğenir, önemser.
    daron beyin kendisi eminim böyle bir tepki vermezdi yazılana.

edit: @slusherz eklememi istedi; “anonim olursak eleştiremez miyiz?”
  • tabi ki ekşici ekonomistler tarafından yerden yere vurulacak tweettir. ne de olsa ekşisözlük yazarlığı nobelden çok daha değerli ve itibarlıdır.
  • özgür hoca'yı tanırım... öğrencisi de oldum... bu tarz tuhaf ego patlamaları yaşadığı anlarda kaybediyor maalesef...

şimdi o eleştiriyi okudun ve bu arkadaş "yazarımsı" ise, liyakat sahibi ve bu işlerden anlayan biri ne yapar? cevap vermez. adam saçmalamış der, geçer.

cevap verdiğine göre, adamın söylediği şeyi ciddiye almışsın demektir... yorumu da okudum - hakkaten izaha muhtaç bir durum görünüyor.

acemoğlu'nun teorisi, özetle, güçlü kişilerin değil, güçlü ve liyakatla yürütülen bağımsız kurumların sürdürülebilir büyümeyi sağladığı yönünde... buna hak veriyor muyum? evet - örnekleri var mı? var.

peki güçlü lider ve otoriter yönetim ile büyüyen ülkeler yok mu? elbette var? peki sürdürülebilir mi? hayır, bence değil. lider ölünce ya da ayrılınca eğer güçlü ve bağımsız kurumları oluşturamamışsa arkasında bir "legacy" bırakamıyor.

eğer bir cevap verilecekse, bana göre verilecek cevap bunun gibi bi'şey. atanamamış ergen triplerine girmeye ne gerek var? *