şükela:  tümü | bugün
  • ön edit: başlığın orijinali ''özgür demirtaş'ın iyi parti'nin ekonomi kurmayı olma ihtimali'' olacaktı ancak karakter sınırlaması mağlumunuz.

meral akşener'in konuşmalarından şüphelenilerek tarafımdan ortaya atılmış iddiadır. hiçbir gerçeklik payı yoktur. baştan söyleyeyim de üstüme gelmeyin.

seçimlerden önce oyumu belirlemek adına adayların televizyon programlarındaki konuşmalarını izliyordum.

merak akşener'in 5 haziran 2018 tarihinde habertürk ekranlarında yayınlanan teke tek programına konuk olduğu videoyu youtube'dan izlemeye başladım. merak akşener ekonomiyle ilgili bir soruya cevap verirken ''ismini henüz söyleyemediğim, çok genç, uluslarası birikimi olan, uluslarası alanlarda çalışan; destek aldığımız, kazandığımızda bizimle çalışacak bir ekibimiz var.'' dedi. video'nun dakikası
    bana direkt bir isim çağrışım yaptı.
    özgür demirtaş

kendisi kriterleri sağlıyor mu kontrol edelim.

-isminin söylenmesini istemiyor: seçim sonucunun her şeye gebe olduğunu düşünürsek mantıklı bir kara olurdu özgür demirtaş için. (sağladı)

genç: kendisi 1976 doğumlu. 42 yaşında. bu işler için genç sayılabilir. (büyük oranda sağladı)

uluslarası birikim: amerika birleşik devletleri, boston college'da ana dalından farklı bir dal olan finans alanında 5 yıl içerisinde doktora çalışmalarını tamamlayarak 27 yaşında (2003 yılında) doktor ünvanını kazandı. ilki 2004 yılında olmak üzere, araştırmaları city university of new york tarafından 6 sene boyunca ödüllendirildi. 2003 yılında, yardımcı doçent ünvanını alarak baruch college city university of new york‘ta göreve başladı. 2012 yılında new york university (nyu) stern school of business finans bölümü'nde en yüksek öğretim değerlendirmesini aldı. 31 yaşında doçent doktor ve yine 2007 yılında, tenür (ömrünün sonuna kadar city university of new york'ta çalışma ve üniversiteden çıkarılamama hakkı) ünvanlarını aldı. 2012 yılı eylül ayında amerika birleşik devletleri'ndeki tenür hakkını bırakarak sabancı üniversitesi'ne finans kürsü başkanı olarak katıldı. yine 2012 yılında marie curie araştırma fonunu almaya hak kazandı. 100,000 euro değerindeki proje, ab tarafından, türkiye genelinde, ekonomi dalında kendi proje başvuru döneminde desteklenen tek proje oldu. (babalar gibi sağladı)
  • ülkedeki en iyi ekonomist olmayabilir ama ülkede iletişim konusunda en başarılı ekonomisttir. bir siyasi partinin politikalarını doğru bir şekilde halka, yerli ve yabancı yatırımcıya aktarabilecek biridir. bu da güven oluşturma konusunda çok çok önemli bir durum. bu sebeple bir siyasi partinin kendisiyle çalışmak istemesi çok doğru ve mutluluk vericidir. bünyesinde durmuş yılmaz olduğu da düşünüldüğünde iyi parti'nin kendisiyle çalışması durumunda ekonomi konusunda iyi parti'nin doğru politikalar izleyebileceği düşüncesindeyim.
  • - abi özgür demirtaş övüyoruz yenilik inovasyon
    + sağol canım siz hiç bozmayın, yeni övdüm de geldim
    - abi lütfen kırma bizi gel övelim
    + canım övdüm diyorum sana ısrar etme
  • özgür demirtaş özelinde olmasa bile o ve onun gibi kişiler, (bkz: merkez bankası başkanının iktisat eğitimi olmaması) durumlar varken, liyakata susamış devletin yaralarına merhem olacaklardır.

daha önce de duymuştum, neden olmasın. kim kazanırsa kazansın devlet özgür hocayı kazansın.
  • özgür hoca kazanamayacağını bildiği bir yarışa girmez diye düşünüyorum
  • ancak akp'nin güçten düşmesi durumunda olacaktır. çünkü arkadaş çıkarcıdır; güçlünün yanında yer alır. daha gezi döneminde akp'nin has destekçisiydi. bırakın şu megaloman şarlatanları parlatmayı. düzgün ekonomist mi yok ülkede.
  • muharrem ince’nin televizyon ekranlarında yer alan açıklamalarını izleyince kesinlikle özgür demirtaş kendisine gönüllü danışmanlık veriyor diye düşündüm. bazı cümleler tamamen özgür demirtaş’ın cümleleri ile bire bir aynı. şayet muharrem ince cumhurbaşkanı seçilirse ekonomi bakanının da özgür demirtaş olacağını düşünüyorum. aynı paralelde iyi parti’ye de ülkenin selametiyle ilgili fikir paylaşımında bulunmuş olabilir. çünkü ülkenin şuan ekonomik anlamda ne halde olduğunu anlatmaya çalışıyor. nasıl bir batakta olduğumuzu güzel ve açık örneklerle net bir şekilde ifade ediyor.

ayrıca ülkede mevcut durumunda keyfi kaçmasın diye fikrini beyan etmeyen, olan bitene itiraz etmeyen birçok akademisyen, iyi mevkilerde insanlar varken yine de bu adam çıkıyor ve halkın dilinde bir şeyleri anlatmaya çalışıyor. baktığınızda tuzu kuru bu kadar karışık bir ortamda hedef haline de getirilebilir ama yine de ülkesini seven ve kendine güvenen bir vatandaş olarak anlatmaya çalışıyor. ekonomiden anlamayan çoğunluğumuz bile onu dinleyince “evet ya” diyebiliyor.

işte sırf bu yüzden bile kendisini ve tarzını çok beğeniyorum. katıldığı birçok programı izleme şansım oldu. örnekleri ve ülkenin geleceği ile ilgili global bilgileri gayet açık bir şekilde anlatıyor. umarım kendisini daha aktif olarak siyaset içinde de görürüz.