şükela:  tümü | bugün
 • bianet'in, tutuklu öğrencilerle dayanışma inisiyatifi'nin çağrısıyla, hapisteki öğrencilerin doğrudan mektuplarını yayınladığı ''meçhul öğrenci postası'' yazı serisinde; tutuklanışını ve sonraki süreci anlatan, tutuklu öğrencilerden sadece biri.

  ''merhaba arkadaşlar,

  tutuklanmadan önce dershaneye gidiyordum ve sınava dışarıdayken girdim. sonuçta yüzüncü yıl üniversitesi teknoloji bölümü'nü kazandım ve kaydımı yaptırmıştım.

  1 nisan 2011'de kck suçlaması ile van'da gözaltına alındım. gözaltında parmak izim alındıktan sonra 2009'da istanbul güngören'de yakılan yedi araçta parmak izimin bulunduğunu söylediler.

  dosyam 2012 mart ayında açıldı. iddianamede karıştığım iddia edilen olay gizli tutulmuş; ne olduğunu bilmiyorum. sadece olay yerinde iki adet parmak izimin çıktığını belirtiliyordu. buna dayanarak hakkımda ağırlaştırılmış müebbet istiyorlar. yani devletin birlik bütünlüğünü bozmuşum ve mala yakararak zarar vermek ve örgüt üyeliği, bu maddelerden bana ceza isteniyor. iki duruşmaya çıktım; gelecek duruşmada mütalaa verilecek.

  istanbul'da olayla ilgili yeni soruşturma açıldı. olayı daha açık anlatmışlar. onlar da bana beş tane araç olduğunu söylediler; iki başparmak izimin olay yerinde bulunan dominos pizza ibareli bir kâğıt üstünde çıktığını söylendi. van'da ise bu ayrıntılar açıklanmamıştı. artık dava van'da mı görülecek; yoksa istanbul'da mı bilmiyorum. sadece bana tuzak mı kuruluyor onu çözemedim.

  hiç ilgimin olmadığı bir olay için bana ceza istiyorlar. iddianameyi hazırlayan savcının iki delili var anladığım kadarıyla. ilki olan olay yerinde bulunan dominos pizza kâğıdı nedir bilmiyorum? bu bir reklam ilanı mıdır, nedir? bana tam olarak söylenmiyor. doğrusu bu kâğıdın bana ait olması için en azından diğer parmaklarımın da çıkması lazımdı. üstelik sadece benim parmak izim de yokmuş üzerinde.

  ikinci delil ise 2009'da istanbul'da yaşamış olmam. bu mahkeme için delil sayılıyor. buradaki dosyamda iki - üç telefon mesajına dayanarak kanaat getiriyorlar. istanbul'da yaşamak artık suç sayılacak herhalde kürtler için.
  sizden istediğim durumumu kamuoyuyla paylaşmanız. gerçekten burada yargısız infaz yapılıyor. inancım odur ki olayın takipçisi olacaksınız.

  tüm arkadaşlara selamlar. özgür yarınlarda buluşmak dileğiyle...

  özgür deniz 22.05.2012, van f tipi kapalı cezaevi''

  http://www.bianet.org/…-ozgur-deniz-iki-basparmagim
 • versus yayınları editörü.