şükela:  tümü | bugün
 • link te haberi yapılan paylaşım toplulukları. eşyaları ödünç vermek/almak, vermek, almak istiyorsan katılıp ihtiyacını görüyorsun.
 • istanbul, antalya, eskişehir, ankara, kayseri, isparta, kıbrıs, van ve mersin'de versiyonlarına rastladığım bir freecycle hareketi. en fazla üyeye sahip olan ankara'daki versiyonuyla hürriyet gazetesine de şu şekilde haber olan bu hareketin temel mantığı; maddi yetersizliği olan kişiler için eşya paylaşımını sağlamak. özellikle zor durumdaki öğrenciler açısından oldukça faydalı bir platform. buralarda yiyecek içecek ürünleri dışında aklınıza gelebilecek her şeyi gönüllü insanlar paylaşıma sunuyorlar. bazen de ihtiyacı olan kişilerin kendileri şuna ihtiyacım var diye talepte bulunuyorlar.

  genelde üçkağıtçılık mantığının işlediği, takas, satış, ikinci el pazarlarının bol olduğu sosyal medya'da bu kadar güzel insanın bir arada olduğu karşılıksız destek oluşumlarının varlığına tanık olmak az da olsa bu memlekete dair bir umut kırıntısı sızdırdı içime.
 • kendini özgur dönüşüm grubu olarak sözde tanıtan grup!!!
  hani nerede paylaşma amacı? hani nerede paylaşma gayesi?? siz bu amaçlarla kurulan bir grup değil miydiniz? ha madem bu amaçla kurulmuştunuz, neden grup üyeleriniz farklı gruplarda paylaşım yaptığında sinirleniyorsunuz??? ve hatta gruptan dışlıyorsunuz?? yoksa grubun amacı, paylaşım değil de, kafenize müşteri toplamak olmasın sakın???
 • ilk kurulduğunda çok faydalı bulmuştum. bir arkadaşım eklemişti gruba, o sayede haberim olmuştu.

  en son geldiği hal cidden içler acısıydı. yanlış anlaşılmasın, grubun amacına ve yaptığı şeye halen saygım sonsuz. eminim ki yöneticileri de varlarını yoklarını ortaya koyuyorlardır. ancak kısa elbise veren kızın gönderisinin altına "ben de isterim, bi sevgilim olursa ona veririm." diye talip olan adamları, bazı gönderilerin arasında dönen saçma sapan tartışmaları görünce gruptan çıktım.

  en son, ev taşırken çok iyi durumdaki bazı eşyaları (koltuk, kitaplık vs.) vermek için teklif açtık. onlarca kişi talip oldu. zor da olsa insanlar arasında bir seçim yaptık. resmen hiç kimse eşyaları almaya gelmedi. kimisi özel mesaja cevap vermedi, kimisi "ya kocamla tartıştık, alamıyoruz." dedi. eşyalar elimizde kaldı.

  allah yöneticilerine sabır versin.
 • sayfa hakkında, tutsak dönüşüm ankara başlığı altında eleştiriler yer almaktadır. umarım ki bu durum görmezden gelinmez.
 • başlangıçta amacının güzel olduğunu düşündüğüm oluşum. ama artık işin şirazesi kaymış galiba. bir çıplak ampul bile paylaşılsa talibim talibim diye yazanlar var. bir simli abiye ayakkabı için birbirine laf söyleyenler var.artık ihtiyaç sahiplerine sıra gelmediğini düşünüyorum. o yüzden burda paylaşmayı düşündüğüm şeyleri kendim görerek çevremdeki ihtiyaç sahiplerine vermeyi uygun buluyorum.
 • amaçlarını beğendiğim oluşum. ancak bazı üyeleri bir garip, ulan adam resmen beyaz eşyasını oradan düzmek istiyor. fotokopi makinesi, şarj aleti isteyeni falan gördüm. veren çıkarsa ne ala, tebrik ederim zaten cömertliğinden dolayı da. isteyenler bir garip geldi bana. hani merak edip baktım birkaçına, öyle fakir gibi de durmuyorlar profillerine bakınca. biraz beleşçiliğe kayıyor yaptıkları ve bence bu yüzden asıl ihtiyacı olanlara yazık oluyor.