şükela:  tümü | bugün
 • link te haberi yapılan paylaşım toplulukları. eşyaları ödünç vermek/almak, vermek, almak istiyorsan katılıp ihtiyacını görüyorsun.
 • çok başarılı bir oluşum.asıl gaye tüketimi,israfı azaltmak olmakla birlikte insanlara yardım etmek amacıyla da varlar.ankara kısmına kızılay'da bulunan cafe beyoğlu önayak olmaktadır.
 • istanbul, antalya, eskişehir, ankara, kayseri, isparta, kıbrıs, van ve mersin'de versiyonlarına rastladığım bir freecycle hareketi. en fazla üyeye sahip olan ankara'daki versiyonuyla hürriyet gazetesine de şu şekilde haber olan bu hareketin temel mantığı; maddi yetersizliği olan kişiler için eşya paylaşımını sağlamak. özellikle zor durumdaki öğrenciler açısından oldukça faydalı bir platform. buralarda yiyecek içecek ürünleri dışında aklınıza gelebilecek her şeyi gönüllü insanlar paylaşıma sunuyorlar. bazen de ihtiyacı olan kişilerin kendileri şuna ihtiyacım var diye talepte bulunuyorlar.

  genelde üçkağıtçılık mantığının işlediği, takas, satış, ikinci el pazarlarının bol olduğu sosyal medya'da bu kadar güzel insanın bir arada olduğu karşılıksız destek oluşumlarının varlığına tanık olmak az da olsa bu memlekete dair bir umut kırıntısı sızdırdı içime.
 • kendini özgur dönüşüm grubu olarak sözde tanıtan grup!!!
  hani nerede paylaşma amacı? hani nerede paylaşma gayesi?? siz bu amaçlarla kurulan bir grup değil miydiniz? ha madem bu amaçla kurulmuştunuz, neden grup üyeleriniz farklı gruplarda paylaşım yaptığında sinirleniyorsunuz??? ve hatta gruptan dışlıyorsunuz?? yoksa grubun amacı, paylaşım değil de, kafenize müşteri toplamak olmasın sakın???
 • ilk kurulduğunda çok faydalı bulmuştum. bir arkadaşım eklemişti gruba, o sayede haberim olmuştu.

  en son geldiği hal cidden içler acısıydı. yanlış anlaşılmasın, grubun amacına ve yaptığı şeye halen saygım sonsuz. eminim ki yöneticileri de varlarını yoklarını ortaya koyuyorlardır. ancak kısa elbise veren kızın gönderisinin altına "ben de isterim, bi sevgilim olursa ona veririm." diye talip olan adamları, bazı gönderilerin arasında dönen saçma sapan tartışmaları görünce gruptan çıktım.

  en son, ev taşırken çok iyi durumdaki bazı eşyaları (koltuk, kitaplık vs.) vermek için teklif açtık. onlarca kişi talip oldu. zor da olsa insanlar arasında bir seçim yaptık. resmen hiç kimse eşyaları almaya gelmedi. kimisi özel mesaja cevap vermedi, kimisi "ya kocamla tartıştık, alamıyoruz." dedi. eşyalar elimizde kaldı.

  allah yöneticilerine sabır versin.
 • sayfa hakkında, tutsak dönüşüm ankara başlığı altında eleştiriler yer almaktadır. umarım ki bu durum görmezden gelinmez.
 • başlangıçta amacının güzel olduğunu düşündüğüm oluşum. ama artık işin şirazesi kaymış galiba. bir çıplak ampul bile paylaşılsa talibim talibim diye yazanlar var. bir simli abiye ayakkabı için birbirine laf söyleyenler var.artık ihtiyaç sahiplerine sıra gelmediğini düşünüyorum. o yüzden burda paylaşmayı düşündüğüm şeyleri kendim görerek çevremdeki ihtiyaç sahiplerine vermeyi uygun buluyorum.
 • amaçlarını beğendiğim oluşum. ancak bazı üyeleri bir garip, ulan adam resmen beyaz eşyasını oradan düzmek istiyor. fotokopi makinesi, şarj aleti isteyeni falan gördüm. veren çıkarsa ne ala, tebrik ederim zaten cömertliğinden dolayı da. isteyenler bir garip geldi bana. hani merak edip baktım birkaçına, öyle fakir gibi de durmuyorlar profillerine bakınca. biraz beleşçiliğe kayıyor yaptıkları ve bence bu yüzden asıl ihtiyacı olanlara yazık oluyor.
 • kafasına göre koyulan kurallara uymayan yöneticilere sahip "örgüt". benim derdim "özgür dönüşüm ankara" grubuyla.

  - 4 tane ilan koymuşum, birbirinden alakasız eşyalar (dolap seti, abajur, nevresim ve perde).
  - diyor ki "ben sadece senin ilanlarını yayınlıyormuş gibi görünürüm, bunları bir ilanda birleştir". (not: 200 bin üyeli bir grup, günde 50-60 tane ilan yayınlanmıyorsa admin efendiye yemek ısmarlarım.)
  - diyorum ki "ilanlar alakalı olsa tabii ki öyle yaparım ama ilanlar alakasız, öyle yapsam bu sefer ilk fotoğraflardan sonra gelen fotoğrafları görmeyecek olanlar benim ücretsiz vereceğim eşyaları görmeyecek".
  - diyor ki "ı-ıh, illa öyle yapacaksın".
  - diyorum ki "e bak, kurallarda yazmıyor böyle bir uygulama".
  - diyor ki "kem küm, gene de öyle yapacaksın".
  - diyorum ki "böyle keyfi davranıp ilanımı yayınlamayacaksan ben de derdimi ekşi sözlük'te anlatırım".
  - diyor ki "satılmış ekşi sözlük'ü benimsemiyoruz (?) ve üyeliğinizi siliyoruz (???)". bi' de engellemiş kurban olduğum.

  ekşi sözlük'ün sahibi ben olduğum için çok gücendim söylediklerine, ayrıca eşyalarımı ücretsiz olarak ihtiyaç sahiplerine verebileceğim tek yer özgür dönüşüm ankara olduğu için resmen kahroldum.

  işin şakası bir yana, yalnızca "yönetici" sıfatına sahip olunca bir insanın nasıl gaddarlaşabileceği konusunda deneyler bile yapılmış zamanında (bkz: zimbardo deneyi). özet geçeyim: bir üniversitede öğrenciler mahkum ve gardiyan olarak ikiye ayrılıyor; gardiyan öğrenciler "gardiyan oldukları için" mahkumlara o kadar kötü davranıyorlar ki deney mecburen iptal ediliyor. benim bu bahsettiğim arkadaş da edindiği sıfatın azametinden gaza gelip "osorum kösörüm" tiplerinden birine dönüşmüş.

  mis gibi grup kurulmuş ama bu arkadaşın orada oluşu grup için talihsizlik olmuş. sırf bana gıcık olduğu için, kendi kendine uydurduğu keyfi bir yaptırımına karşı çıktığım için o eşyalara ihtiyacı olabilecek birisinin ihtiyacının karşılanmasını engelliyor. kurallara aykırılık yok, hakaret yok, pislik yapmak yok, yalnızca "yönetici benim, benim yöneticiliğimi nasıl tanımazsın" özgüvensizliği var. yazık.
 • ankara'daki gruba 1000 civarı üye varken katılmıştım, o günden beridir de aktif olarak kullanıyorum. ancak işler son zamanlarda oldukça sıkıntılı ilerliyor. günlerdir ihtiyacım olan bir şey için talepte bulunuyorum, ancak paylaşılmıyor. üslupte sıkıntı yok, absürt bir şey değil.

  ama yöneticinin paylaştığı "yalan makinesine ihtiyacım var" gönderisi hemen paylaşılıyor. ilginç ve yazık.