• istanbul, antalya, eskişehir, ankara, kayseri, isparta, kıbrıs, van ve mersin'de versiyonlarına rastladığım bir freecycle hareketi. en fazla üyeye sahip olan ankara'daki versiyonuyla hürriyet gazetesine de şu şekilde haber olan bu hareketin temel mantığı; maddi yetersizliği olan kişiler için eşya paylaşımını sağlamak. özellikle zor durumdaki öğrenciler açısından oldukça faydalı bir platform. buralarda yiyecek içecek ürünleri dışında aklınıza gelebilecek her şeyi gönüllü insanlar paylaşıma sunuyorlar. bazen de ihtiyacı olan kişilerin kendileri şuna ihtiyacım var diye talepte bulunuyorlar.

genelde üçkağıtçılık mantığının işlediği, takas, satış, ikinci el pazarlarının bol olduğu sosyal medya'da bu kadar güzel insanın bir arada olduğu karşılıksız destek oluşumlarının varlığına tanık olmak az da olsa bu memlekete dair bir umut kırıntısı sızdırdı içime.
  • ilk kurulduğunda çok faydalı bulmuştum. bir arkadaşım eklemişti gruba, o sayede haberim olmuştu.

en son geldiği hal cidden içler acısıydı. yanlış anlaşılmasın, grubun amacına ve yaptığı şeye halen saygım sonsuz. eminim ki yöneticileri de varlarını yoklarını ortaya koyuyorlardır. ancak kısa elbise veren kızın gönderisinin altına "ben de isterim, bi sevgilim olursa ona veririm." diye talip olan adamları, bazı gönderilerin arasında dönen saçma sapan tartışmaları görünce gruptan çıktım.

en son, ev taşırken çok iyi durumdaki bazı eşyaları (koltuk, kitaplık vs.) vermek için teklif açtık. onlarca kişi talip oldu. zor da olsa insanlar arasında bir seçim yaptık. resmen hiç kimse eşyaları almaya gelmedi. kimisi özel mesaja cevap vermedi, kimisi "ya kocamla tartıştık, alamıyoruz." dedi. eşyalar elimizde kaldı.

allah yöneticilerine sabır versin.
  • link te haberi yapılan paylaşım toplulukları. eşyaları ödünç vermek/almak, vermek, almak istiyorsan katılıp ihtiyacını görüyorsun.
  • ankara grubu da olan paylaşım hareketi.
    amerikan frecycle hareketinden esinlenme, ama sanırım telif hakkı bir nedenle türkçe isim kullanıyorlar.
  • (bkz: dilencilik)
  • insanların ihtiyaçlarının kalmadığı ama kullanılabilir durumda olan eşyalarını paylaştığı veya insanların ihtiyacı olduğu bir eşyayı paylaşmak isteyenlerden talep ettiği bir facebook sayfası.
    bir malın ona olan ihtiyaç bittikten sonra atıl olarak kalmasındansa başka biri tarafından kullanılmaya devam etmesi çok güzel bir durum.
    ancak burada da bazı tatsız şeyler var.
    örneğin ikinci elde değeri olan ve taşıması zor olan ev eşyalarına spotçular talip oluyor ve gerçekten ihtiyacı olan birine gitmeyebiliyor. gene büyük ev eşyaları söz konusu olduğunda paylaşan taraf, şu saate alınması gerekmektedir diyerek, kendisini eşyayı apartmanın dışına taşımak külfetinden kurtarmış, başkalarının ihtiyacından yararlanmış oluyor.
    iyi durumdaki kıyafetler ya da kişisel bakım aletleri paylaşıldığında, gönderinin altında yüzlerce talep birikiyor ve herkes "kızım için", "annem için" vs diyerek bir ajitasyon içerisine giriyor. bu noktada paylaşan tarafın işi çok zor oluyor çünkü içlerinden birini seçmesi lazım, neye göre seçeceği belirsiz. bedava dağıtılan baklava için birbirini ezen insanlar misali sanal bir izdiham oluyor.
    bu gibi tatsız olaylar işin doğasında var diyebilirsiniz ama bence çözmek çok da zor değil.
    örneğin; taşıması kolay ve ekonomik değeri yüksek olan eşyaların teklif edilmesi yasaklanıp, talep edilmesi serbest olursa; bu eşyalar gerçekten ihtiyaç sahiplerine ulaşabilir ve sanal izdiham görüntüleri oluşmaz.
    sayfa yöneticilerinin bu konu üzerine düşünmeleri dileğiyle...
  • çok fazla gereksiz insan var bu grupta. bir ürün paylaşıyorsun. bu akşam alırım yazana veriyorsun. gelmiyor şerefsiz. işim çıktı falan diye sallıyor. bu arada gerçekten ihtiyacı olan birine de verebilirdin. onun hakkını da yemiş oluyor. bir de alıp satanlar var. yolunu bulmuş.

kısacası, normalde çok işe yarayacak bir oluşum iken, çomar diyarında moral bozuyor.
  • amacı güzel ama yöneticileri kendini dünyanın hakimi zanneden oluşum. şimdiye kadar kaç kez eşya aldım verdim. ama birkaç seferdir talep ettiğimde ceza veriyorlar. ilk başta 1 ay yorum ve paylaşım yapamadım. şimdide 1 hafta. grup kurallarına aykırı bir durum yok. sebebini söylemiyorlar. şikayet sistemi kurmuşlar oradan da dönüş yok. gruptan ayrılmak için sebep söylemelerini bekliyorum.
  • sayfa hakkında, tutsak dönüşüm ankara başlığı altında eleştiriler yer almaktadır. umarım ki bu durum görmezden gelinmez.
  • başlangıçta amacının güzel olduğunu düşündüğüm oluşum. ama artık işin şirazesi kaymış galiba. bir çıplak ampul bile paylaşılsa talibim talibim diye yazanlar var. bir simli abiye ayakkabı için birbirine laf söyleyenler var.artık ihtiyaç sahiplerine sıra gelmediğini düşünüyorum. o yüzden burda paylaşmayı düşündüğüm şeyleri kendim görerek çevremdeki ihtiyaç sahiplerine vermeyi uygun buluyorum.
hesabın var mı? giriş yap