şükela:  tümü | bugün
 • özgür düşünce hepimizin yüreği ağzına geldi...
 • yüksek sesle söylenmedigi sürece serbest olan düsünce bicimi.
 • dar anlamıyla, geleneksel dogmaları ve dayatmaları kabul etmeyen düşünce anlamındadır.
  bu anlamda, hıristiyan, müslüman, budist veya siyonist olmayan; ya da herhangi bir akideyi benimsememiş birey "özgür düşünür"dür. tabi baştada belirttiğm gibi bu dar hatta çok dar bir anlamla incelendiğinde oluşan tanım.. geniş anlamı ise...... her şeyi devletten beklemeyin kardeşim buraya oturup giga bytelarca data mı girelim...
 • eskiden gerçek hayatta copla, hapis cezasıyla veya tecritle, sözlükte ise çok kötü butonuyla cezalandırılan kavram.
 • inançların herhangi bir duygu, otorite, gelenek, veya dogmadan etkilenmeksizin sadece bilim ve mantık temel alınarak oluşturulması gerektiğini savunan felsefi görüş. çoğu zaman, özellikle rasyonalizm olmak üzere, skeptisizm, agnostisizm, vs. gibi akımlarla kesişiyor gibi gözükse de aslında daha temelde yer alan, daha genel bir yaklaşım.
  insanlar bu bağlamda dörde ayrılır: 1. özgür düşünmeyip bunu bilenler 2. özgür düşünmeyip özgür düşündüğünü sananlar 3. özgür düşünen ama bir türlü yeterince özgür düşünemediği kanısında olanlar 4. özgür düşünenler yani çocuklar.
 • kavramı çok güzel açıklayan bir hikaye için (bkz: kral çıplak)
 • böyle önemli ve üzerine türkiye gibi bir ülkede çokça konuşulması gerekirken neden bu kadar az entry girildiğine anlam veremedim. aşk-ı memnu her bölümde delice konuşuluyor,yazılıyor,çiziliyor. peki düşünce konusu en az onun kadar konuşulmayı haketmiyor mu? koyunlaşmışlıktan bahsedip suçu 12 eylül e atıp bir köşeye sığınmak çoğumuzun işine geliyor sanırım. toplumun dogmalarından bir anlığına dahi uzaklaşıp bakamıyoruz kendimize. ne kadar insanız ne farkımız var hayvanlardan diyemiyoruz. düşünmek kavramı öylesine uzak ki dünyada pek çok toplum için. lüks oldu lüks. geçtim özgür düşünmeyi... normalde olsa düşünelim. siyasetten futbola fanatizmden siddete teröre özgürlüğe her alanda düşünmeliyiz. bakın düşünmeliyiz çünkü düşündüğümüz kadar varız. başkaları bize düşündürüyor diye değil biz isiyoruz diye. yoksa onlar düşündürecekler kendi istedikleri şekilde. medyanın önüne bir konu atıp aylarca sindirilmesini bekliyorlar. sindiremez denilmiyor. bu ülke herşeyi sindirecek düşünmedikçe. düşünüp ses etmedikçe...

  sanıyorum yıllar önce terketti özgür düşünce bizi... ya da biz onu terkettik.
 • aslında özgür düşünce diye bir kavram yoktur. düşünce zaten özgür bir kavramdır. bağımlı olan bir düşünme eyleminden çıkan ürün kesinlikle düşünce olamaz.