şükela:  tümü | bugün
  • hesaba * gerek duymaksızın istediğini yapabilecek kadar para sahibi olmaktır.

düşündüğünde en büyük kısıtlamalar bile para ile ortadan kalkıyor: istediğine sahip olamamak, yurt dışına çıkamamak vb...

dayak yemiş edit * : muhteremler istediğine sahip olmak derken ev, araba, çeyrek altın ya da lüks bir şeylerden bahsetmiyorum *. misal canın istedi eve giderken bir kilo kivi alayım dedin sonra baktın cebinde fatura parası kalmış eve bile yürümen gerek.. ee noldu şimdi? en ufak isteğini bile gerçekleştiremedin.. yoksa eşya sahibi olmak tabi ki özgürlük değildir kişiyi bağımlı kılar :) ... ayrıca en çok taktığım konu seyahat özgürlüğü!! ulan para vermeden pasaport sahibi bile olamıyorsun be... *
  • vadeli hesabımda 400bin tl var. aylık ortalama 6bin tl faiz ile özgür hiss ettiriyor
    (bkz: türkçe zor dil)
  • ben 50 liram olunca baya özgür hissediyorum valla. 2 paket sigara alsam 20 kağıt, 30 lirayla da iki öğün dürüm yesem tamam. yarın buluruz bir çaresini.
  • ergenin para ve özgürlük algısından; bilgisiz, fikirsiz ve düşünme kapasitesinden yoksun olduğunu anladığımız cümle.

sahip olmak ve özgürlük kavramları birbirini yok eder. ne kadar çok paraya sahip olunursa o kadar bağımsızlık o oranda kaybolur.

netice itibariyle; ihtiyaç anında yiyebilecek kadar para sahibi olmaktır.