şükela:  tümü | bugün soru sor
 • merkezi tepebaşı meşrutiyet caddesi 111 numarada bulunan mason orgütünün dernekler yasasına göre resmi adı
 • bu sene kuruluşunun kırkıncı yılını kutlayan mason locası. bazı üyelerinin çalınan bir klasik müziği eserinin neresinde alkışlanacağını bilmemesi, bırakınız bölüm aralarını, eserin icrası esnasında salonu terk etmeleri gibi gerekçelerle üzmüştür bendenizi. evet, şekli hususlara çok takıldım herhâlde lakin usulun esasa mukaddem olduğunu düşündüğüm bir yapıda, herhâlde bölüm aralarında eserlerin alkışlanmayacağının ya da daha da beteri eserin icrası sırasında salonun keyfî olarak terk edilmeyeceğinin anlatılmaması gerekir zira insan denilen varlıktan bahsediyorsak, bunlar evleviyetle bilinmesi gerekenlerdir. bir eserin icrası sırasında, eğer üstatlarınızdan biri dışarı çıkarsa, lütfen bölüm sonunu bekleyin, olmadı sadece bir taneniz peşinden koşsun "kardeşler". siz, siz olun, konserde de nasıl davranmanız gerektiğini hatırlayın. bu yazının sadece özgür masonlar büyük locasını eleştirmek için yazılmadığını, hür ve kabul edilmiş masonlar büyük locası'nın önceki büyük üstadı kaya paşakay'ın da, büyük üstatlığı sırasında gittiği bir konserde, sizin benim gibi fanilerin gidebildiği bir yerde, benzer şekilde davrandığının hayretle izlendiğini hatırlatayım.
 • adnan hocacılar tarafından üye listesinin internette yayınlandığı oluşum.
 • tarih sahnesinden silinmemek için zayıflayan güçlerini hür ve kabul edilmiş masonlar büyük locası ile birleştirmesi gereken küflü örgüt.

  (bkz: masonluk/#37255880)
 • geçtiğimiz yıllarda üye listesi sızdırılmış locadır. mevcut liste gün itibarıyla güncellik sorunu yaşasa da, hemen hemen bütün masonlar için sorun teşkil etmekten uzaktır. çünkü artık her biri gizlilik sendromunu aşmış, gururla masonluklarını dillendirmekten kaçınmıyor durumdadır.

  burada ilginç olan, ahmet cemal gürsoy gibi gönlünü metafiziğe kaptırmış bir masonun varlığıdır. materyalizmi ana ekseninde tutuyor görünen özgür masonlar büyük locası açısından bu, ilk bakışta oksimoron bulunabilir. ancak büyük resme bakmasını bilen muhakkikleri kandırmak hiç de kolay değildir.

  (bkz: ilahi nizam ve kainat)
 • adı taş duvar ustası olan ama kendisi usta olmayan insanların kurduğu loca.