şükela:  tümü | bugün
  • bati dunyasi icin; icinde yasadiklari ekonomik yapi ve bu ekonomik yapi dolayisi ile olusan yada degisen kulturun gerekliliklerini yerine getiren ve icinde yasadigi bu kultur ve ekonomik iliskiler idealize edilerek toplumdaki yeri/dusunme yapisi/tepkileri sistem cikarlarina gore belirlenmis insandir. bundan dolayidir ki modern oldugu farzedilen bu insan medya ve benzer yayinlar dolayisi ile o an bagli bulundugu sistemle bir cikar catismasi olmayan afrikadaki ac cocuklar, kutup ayilari yada gelismekte olan ulkelerdeki ayrilikci gruplar icin aglayacak bir seyler yapmaya calisacak ama aslinda dunyadaki fakirligin ve savaslarin kendi ulkelerinin politikalari sebebi ile oldugu soylendiginde ise uc maymunu oynayacaktir.

kuresellesme ile iyiden iyiye bati dunyasinin kucaginda yer eden ulkelerde ise, bazi sebeplerden dolayi siradan bir insanin kazanabilecegi ucretin oldukca uzerinde kazanmaya baslayan ve bunuda bir farklilik bir basari adi altinda algilayarak kuresel kapitalizmin carkina giren , ozgurluk denildiginde ise tam beklenildigi uzere arabasinin modelini ve yasadigi semti dusunmeye baslayan ust sinif iscilerdir bu gruba giren.

insan dusunmeden ozgurlugun anlamini cikaramaz fakat soylede birsey var (bkz: ignorance is bliss)
  • (bkz: fight club)
  • --- spoiler ---

3.cü sezon finalinde jack'in kafasına dank eden gerçektir.

--- spoiler ---
  • bir tek bizim kafamızın çalıştığını ve diğer modern insanların o kadar da özgür olmadıklarını bilemeyecek, fark edemeyecek kadar andaval olduklarını varsayan, son kullanma tarihi geçmiş bir yaklaşım.
  • kendini gerçekten öyle sanıyorsa ne mutlu ona; bu durumda muhtemelen gerçekten özgür yaşayabilen tek insan çeşididir.

(bkz: maskesinde ozgurluk yazan insan)
  • ben değilimdir. elektrik dediğin zımbırtı var en başta, her bir haltımız ona bağlı, kesildi mi kalıveriyoruz öyle, kimse hiçbir şey yapamıyor. ne iş yapabiliyorsun, ne evinde yemek, temizlik yapabiliyorsun. sonra ben kendi gıdamı üretemiyorum dışarı bağımlıyım, onlar ne verirse onu yiyorum, gdo'luymuş hormonluymuş, seçme şansım yok. kendi giysilerimi dikemiyorum, modaya mahkumum. o sene hangi iğrenç şey moda ise yer gök bunlarla dolu oluyor, aynı kalıptan çıkmış gibi aynı şeyleri giymek durumunda kalıyoruz. daha bir sürü şey var ama yazamayacağım şimdi, ama biz özgür filan değiliz. hatta tarihte hiçbir halkın olmadığı kadar köleyiz.
  • valla sen mutsuzsan, demek ki istediklerini yapamıyorsundur ve özgür değilsindir. mutluysan özgürsündür. yaşadığımız dünya bir sürü şey sunuyor bize ama çoğuna ulaşabilmen imkansız. sen şimdi kuruçeşmeden bebeğe doğru yürürken demir atmış lüks teknele bakıp da "niye benim de yok" diye düşünürsen mutsuz olursun. yaşam bana bunlara sahip olma özgürlüğü sunmuyor dersin. ama aynı boğaz kıyısında yürümek, güneş ışığının denize yansımasını seyretmek ve denizin kokusu bile sana mutluluk verebilir. yaşasın özgürlük, ne güzel şey yaşamak da diyebilirsin.

yani kendine dön biraz, kendinde ara özgürlüğü. yoksa asla tatmin olamazsın.