şükela:  tümü | bugün
24 entry daha
  • açık bir alanda yere bir kazık çakın. kendinizi bir iple bu kazığa bağlayın ve bu şekilde o çevreyi tanımaya çalışın. tanıyabileceğiniz çevrenin yarıçapı, gördükleriniz duyduklarınız hariç, o ipin uzunluğu kadardır.

işte hepimiz bu kazık ve ipe sahibiz. kiminin ipi daha uzun, kimininki daha kısa. o kazığı topraktan sökmeliyiz. özgürleşmenin ilk adımı budur. bir süre peşimizden sürüklesek de zamanla hem ipten hem kazıktan kurtulacağız.

bu ip ve kazık tabulardan meydana gelir. kiminde öğretilmiş din, kiminde çocukluğumuzda beynimize kazınmış safsatalar, kiminde yıkanmış beyindir. kazık ve ipten kurtulmanız dileğiyle...
  • bana göre aileden birinin ve başka bir insanın ödeyeceği/aktaracağı paraya muhtaçlığın tamamıyla yok olması yahut da kocaman oranda azalması
  • benim şu sıralar özgürlük tanımım para kazanmak. çalışmadığım, bir işim olmadığı için kendimi fazlasıyla sıkışmış ve çoğu kez çaresiz hissediyorum. sorumluluklarının bilincinde olan bir insan için işsizlik gerçekten can sıkıcı bir durum. kendi ayaklarının üzerinde durduğunu hissetmek istiyorsun. en çok da kendine yetebilmek. bağımsız olmanın ilk koşulu bu bence.
  • özgürleşme, zihninin içindeki seni yoran, kendinle kavga ettiren geçmişten, yıllardır sana pelesenk olmuş fikirlerinden ve davranışlarından, seni endişeye boğan gelecek ürküntüsünden bir adim uzaklasip kendine, dışarıdan bir nesneymiscesine bakabilmekle ilişkilidir.
    özgürlük, zihni prangalarindan ( ki hepsinin mimari sensin) azad olabilmektir.