• iki kere iki dört çekilmez bir şey. iki kere iki dört, bana sorarsanız, bir küstahlıktır. iki kere iki dört, ellerini böğrüne dayayarak yolumuzu kesen, sağa sola tükürük atan bir külhanbeyinin ta kendisidir. iki kere iki dördün yetkinliğine inanırım, ama en çok övülmeye değer bir şey varsa, o da, iki kere ikinin beş etmesidir.

(bkz: fyodor mihailoviç dostoyevski)
  • özgürlük iki kere iki kaç eder bilmiyorum diyebilmektir. beş dersen anarşist, dört dersen ezberci bir düzen adamı (ya da orwell'in '84'üne göre tam tersi), ama bilmiyorum diyebiliyorsan özgür olursun.
  • aslında özgürlük iki kere iki dört değil diyebilmektir.
  • 2+2=4 kavramı özgürlük demektir diyor orwel.
    aslında bu kavrama farklı açıdan bakmak lazım orwel'dan farklı en azından.
    2+2=4 sonucuna düşünmeden ulaşırız.
    aslında zihnin kolaylıkla yapabildiği bir işlemdir.
    ve aslında özgürlük demek değildir çünkü burada düşünen bir zihin yoktur.
    ezbere bildiğini seslendiren bir beyin vardır.
  • burada yapılan yorumlarda 1984 romanının kurgusu göz ardı edilmiş. romandaki karakterler çiftdüşün ile bildikleri en basit gerçekleri bile söylememeleri için bastırılmış. dolayısıyla etrafındaki insanlara kıyasla ufku daha geniş olan ana karakterimizin bile özgürlük tanımı son derece sınırlı.
  • (bkz: 2+2=5)
  • öncelikle aramaya inandım ama gerçekten bu söz için ayrıca açılmış bir başlık bulamadım. bu vecize gazeteci george orwell'ın meşhur 1984'üne aittir. bu söz ilk bakışta gereksiz bir vızıldama gibi gelse de düşündükçe insanın önüne göz ardı ettiği gerçeklerini getiriyor, bir nevi sehl-i mümteni.

söz hakkında konuşacak olursak her okuyuşumda eserin bu bölümünde kitabı kaldığım yerden ayırıp uzun uzun düşünmeme vesile olmuştur. teslimiyetini sorgusuzca vermiş olan smith'in düşünmeye ve sorgulamaya ilk adımıdır bu söz. her şey bunun farkına varmasıyla başlar. kitabı okuyacakların zevkini zedelememek için detaylara girmekten kaçınıyorum.

tanım: iki kere ikiyi beş yapanlara ses çıkarmadığımızı, çıkarmadıkça onların sırtımıza kambur olarak çıktığını ayrımsamamızı sağlayan söz.
  • 2x2=4 dersen vatan haini ilan edilebilirsin. t:george orwel'in 1984 romanında geçer.
  • asıl özgürlüğün tanımı ve insanların buraya kadar neleri feda ederek geldiğini anlamaları için (bkz: fransız ihtilali)
hesabın var mı? giriş yap