şükela:  tümü | bugün
 • m.k.atatürk tarafından söylenmiş onbinlerce ata sözünden bir tanesi.
 • mustafa kemal atatürk'e ait muhteşem tümce. yüzyıllar boyunca kendi milletine ve hatta tüm dünyaya örnek temsil edebilecek bir ideolojik yaklaşım ancak bu kadar kısa ve etkili şekilde ifade edilebilir.

  o'nun sayısız muhteşem sözlerinden yalnızca biri...
 • her ne kadar bu laf, agirlikli olarak ulusun bagimsizligi ile ilintilendirilse de, gercekten birseyleri degistirebilecek kapasitedeki liderlerde ortak oldugunu dusundugum kisilik ozelliginin disa vurumudur bence.

  diger yandan, organizasyon teorisine gore, insanlara liderlik edebilmeniz icin yürürlükteki kültür ile uyum icinde olmaniz gerekir.

  gel gelelim, bu iki dusunceyi yanyana koydugunuz zaman ikilemler icinde kivranan bir insan modeli cikar. cunku dusundugunuz zaman, insanin degistirmek istedigi seyin parcasi kalmak zorunda olmasi pek zor bir durum.

  sanirim mustafa kemal, bu ikilemden ustaca siyrildigi icin de buyuk.
 • atatürk'ün kendini değil milletini övdüğü cümledir.

  cümlenin geçtiği paragraf;

  hürriyet ve istiklâl benim karakterimdir ben milletimin en büyük ve ecdadımın en kıymetli mirası olan istiklâl aşkı ile dolu bir adamım. çocukluğumdan bugüne kadar ailevî hususî ve resmî hayatımın her safhasını yakından bilenlerce bu aşkım malûmdur. bence bir millette şerefin, haysiyetin, namusun ve insanlığın vücut beka bulabilmesi mutlaka o milletin hürriyet ve istiklâline sahip olmasıyla kaimdir. ben şahsen bu saydığım vasıflara çok ehemmiyet veririm. ve bu vasıfların kendimde mevcut olduğunu iddia edebilmek için milletimin de aynı vasıfları taşımasını esas şart bilirim. ben yaşayabilmek için mutlaka müstakil bir milletin evlâdı kalmalıyım. bu sebeple millî istiklâl bence bir hayat meselesidir.

  istiklâl ve hürriyet âşıkı milletler için, ıstırap anları, o ıstırabın âmilleri, ibret alıp tetikte durmak için daima hatırlanmalıdır. istiklâl ve hürriyetlerini her ne pahasına ve her ne karşılığında olursa olsun ihlâl ve takyide asla müsamaha etmemek, istiklâl ve hürriyetlerini bütün mânasıyla masun bulundurmak ve bunun için, icap ederse, son ferdinin son damla kanını akıtarak insanlık tarihini şanlı bir misalle süslemek: işte istiklâl ve hürriyetin hakikî mahiyetini, geniş mânasını, yüksek kıymetini vicdanında idrak etmiş milletler için esas ve hayati prensip.
 • dinci bi gerzekadan asla duyamayacağımız. karakter yok bi kere. iman felam karaktersizliğe dikilen kıfayetlerden biri sadece.
 • bunu kürtler söylerse olmaz. bi defa bu söz türklere yakışır. her şey türklere yakışır. kürtlerin hem sadece tek bir şeye hakkı vardı, öyle değil mi?

  bak hiç yakışıyor mu?

  ''özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir.''
  selahattin demirtaş..

  çok çirkin, çok.
 • bugün tbmm kürsüsünde bir tc başbakanının ezip çiğnediği mustafa kemal sözü.

  (bkz: itaat et rahat et)